Dobře vyškolená školní vína

6. 9. 2018

     Po sedmi letech se Libor Budínský znovu objevil s víny ve Viničním altánu. A nebyla z tehdejšího bořetického Vinařství Jedlička & Novák, ale ze školního sklepa Venerie při Střední vinařské škole ve Valticích. Sklepmistr přijel představit své nové „vinné děti”.
      Bylo jich deset, všechny z ročníku 2017. Osm bílých a dvě růžová. A vstupním byl Ryzlink vlašský v pozdním sběru. Výrazně suché víno s ovocně-minerální vůní a se stopou po pylu lučních květů a jemných citrusů. Ve velmi pikantní chuti bylo víno ovocně-minerální a šťavnaté.   Předpokládám jeho pěknou perspektivu, potřebuje však uhladit a zakulatit.
      Mile mne překvapilo Veltlínské červené rané (Malvasia) v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 6,7 g/l). Ve vůni světlé ovoce, náznak květin, především pylu, ale také jemného medu. Chuť ovocně-květinová, šťavnatá a příjemně pikantní s lehounce nasládlým ocáskem.
      Velmi svěží byl Irsai Oliver v pozdním sběru, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l) a výraznou vůní po citrusech se stopou medu a muškátu. V chuti lehce kořenité světlé ovoce, především citrusy, a opět muškátové a medové tóny. Víno bylo lehce přikyseleno v moštu.
      Ještě příjemnější byl pro mne Muškát moravský 2017, suché kabinetní víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,6 g/l). Vůně muškátově-citrusová, stejně tak šťavnaté a pikantní chuť, lehce kořenitá se stopou kůry citrusů. I toto víno bylo trochu přikyseleno v moštu.
      Na stejnou úroveň bych zařadil kabinetní Cuvée 144 z ročníku 2017. Formálně ještě suché víno na hranici polosuchého z odrůd Rulandské šedé (80 %) a Sauvignon (20 %). Ve vůni světlé ovoce, částečně jižní plody v sušené formě. V chuti ovocně-květinové s náznakem citrusů, lehounce nasládlé a bohatě pikantní.
      A další kvalitní bílé víno – polosuchý Tramín červený 2017 v pozdním sběru. Ve vůni kořenité ovoce a květiny. Stejně tak v uhlazenější a lehce šťavnaté chuti. V závěru víno ukázalo jemně nasládlý ocásek.
      Kabinetní Rulandské šedé 2017 bylo polosuché a ve vůni bohaté na jižní ovoce, včetně sušené pomerančové kůry. V lehce nasládlé, plnější a šťavnaté chuti převládaly jižní plody. Hezky pitelné víno již nyní.
      O poznání sladší byl Müller-Thurgau 2017 v pozdním sběru (17,9 g/l zbytkového cukru). Vůně takříkajíc tradiční – ovocně-květinová. V chuti nasládlý, ovocný s lehounkým květinovým, jemně muškátovým „štychem”. Šťavnatá a měkce pikantní „milerka”.
      Vinařství ve Valticích měla vždy pěkná „roséčka”. A dvě závěrečná vína z valtického školního sklepa to jen potvrdila. Ze všech vín mi chutnala nejvíce. Nejprve jsme ochutnali Cuvée Grapes Pink rosé 2017 v pozdním sběru. Ve vínu převládala Frankovka (90 %), zbytek byl Cabernet   Sauvignon. Lehce polosladké, pociťově spíše polosuché víno. Ve vůni jemně smetanové tmavé peckoviny. Chuť bohatě ovocná, plnější, malinko nasládlá a velmi šťavnatá s pikantní koncovkou. Krásně svěží a zároveň mazlivé víno.
      Ještě bohatší, i když o něco sladší byl závěrečný Cabernet Sauvignon 2017 rosé v pozdním sběru. Polosladké víno (24,9 g/l zbytkového cukru) s pěknou kyselinou (7 g/l) vonělo po vyzrálém tmavém ovoci s jemně kořenitou stopou (paprika, černý bez). V nasládlé, šťavnaté a lehce kořenité chuti převládalo tmavé ovoce. V koncovce byla tato bohatá „růžovka” příjemně pikantní.
      Početně stále ještě letními dovolenými oslabený „vrcholový tým” ocenil vína z valtického školního sklepa takto:
Cabernet Sauvignon 2017 rosé – 8, 8 bodu (z 10 možných), Cuvée Grapes Pink rosé 2017 a REulandské šedé 2017 – 8,7 b., Ryzlink vlašský 2017, Veltlínské červené rané 2017, Cuvé 144 2017 a Cuvée Grapes Pink 2017 – 8,6 b., Muškát moravský 2017 a Tramín červený 2017 – 8,5 b. a Irsai Oliver 2017 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist