Dobroty ze znovínské kuchyně

6. 8. 2015

     Karel „Charlie” Slavík nám pár dní po svém návratu z Ameriky představil něco nového i staršího ze znovínské vinné kuchyně. Celkem tucet vín, z toho deset bílých.
      Zahájili jsme tradičně v „obráceném gardu” – červeným vínem. V toto případě to bylo mimořádně příjemné Zweigeltrebe 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni tmavé peckoviny, jemná čokoláda se stopou koření. V chuti plné, zakulacené, bohaté na tmavé ovoce s dotykem čokolády a sladkých tříslovin. Krásně plné víno s mimořádným bezcukerným extraktem – 35,3 g/l.
      Následovala bílá řada. Nejprve Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l). Ve vůni závan rakouských vinic – nazrálé světlé ovoce s zřetelné mandlové tóny. V chuti bohatě ovocné (stopa citrusů), šťavnaté a pikantní, v závěru měkce zakulacené. Nechyběl „štych” bílého pepře a mandlí.
      Jakostní Neuburské 2014 bylo sice deklarováno jako polosuché, formálně však patřilo ještě mezi suchá vína. Ve vůni máslové světlé ovoce, především vyzrálá hruška. V ovocné chuti bylo mazlivé, zakulacené s pikantním závěrem. Příjemné víno na delší pití s neuvěřitelně vysokým bezcukerným extraktem – 30 g/l.
      Suchý a vyvážený byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru z řady Terroir Levure. Příjemně vyvážené víno s vůní přezrálého světlého ovoce, jemných minerálů, lipového květu i bylin. Ve šťavnaté chuti nazrálé světlé ovoce, tělo již téměř zakulacené, lehounce nasládlé a středně pikantní. V závěru jsem cítil tóny květin a jemné byliny.
      Rulandské šedé 2013 v pozdním sběru bylo polosuché. Ve vůni bohatě jižního ovoce v lehké minerální vestičce. Ve šťavnaté a zakulacené chuti téměř identické. Cítil jsem i náznak medu a máslovou stopu.
      Snad poprvé jsme ve Viničním altánu ochutnali moravské víno z odrůdy Semillon. Byl to pozdní sběr 2014 z atraktivní řady Ledňáček říční.   Víno na hranici suchého a polosuchého prošlo kryomacerací (zjednodušeně řečeno nakvášením rmutu za studena). Víno z viniční trati U tří dubů ve Stošíkovicích na Louce vonělo po jemně máslovém světlém ovoci (meruňka, angrešt). Chuť ovocně-květinová, šťavnatá, malinko nasládlá.    Víno je živé a pikantní. Rozhodně zaujme také bohatým bezcukerným extraktem (29 g/l).
      Rulandské bílé 2012 ve výběru z hroznů již bylo jednoznačně polosuché, navíc s výrazným alkoholem (14 %). Ve vůni přezrálé světlé ovoce, květiny, pyl a jemné minerály. V chuti ovocné, plné a uhlazené. Přitom zřetelně nasládlé a s lehounkou medovou a také minerální koncovkou.   Bohaté víno pro slavnostnější příležitosti.
      Následovala dvě vína „modernějšího” ražení, v tomto případě z odrůdy Sauvignon. Nejprve to byl Sauvignon 2013 v pozdním sběru z řady Tropical. Originální ambaláž včetně vonící etikety a „vnitřního obrázku” od malíře Josefa Velčovského. Suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,4 a 7 g/l). Velmi atraktivní vůně (broskev, angrešt, černý rybíz a černý bez). Chuť identická, ovocná a šťavnatá s pikantním závěrem bohatým na grep.
      Pro mne o něco méně přitažlivý byl Sauvignon 2014 v pozdním sběru z řady Green. Opět originální ambaláž včetně etiket s vůní a vnitřní kresbou. Prakticky stejná analytika, ovocná vůně s převahou citrusů a angreštu, a také se stopou černého rybízu. Chuť ovocně-minerální s lehounkou hořčinkou ve zřetelně pikantním závěru.
      V posledních letech mi znovínská „růžovka” z Cabernetu Sauvignon vždy chutnala, ani letos tomu není jinak. Cabernet Sauvignon rosé 2014 v pozdním sběru byl na hranici polosuchého a polosladkého. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi v lehkém smetanovém závoji. V chuti spíše tmavé peckoviny, lehce zakulacené, šťavnaté s pikantní koncovkou.
      A na závěr dvě sladší bílá vína. Prvním byl Tramín červený 2014 v pozdním sběru (Lacerta viridis), tedy již proslulá ještěrka. Polosladké víno z Hnanic s lehce „tramínovou” vůní, v níž převažovaly citrusy. Chuť ovocně-květinová (opět citrusy, ale s lehkou hořčinkou. Nasládlé tělo s měkce pikantním závěrem. Za zmínku stojí výrazný bezcukerný extrakt – 29 g/l.
      Poslední víno večera bylo nejsladší – Kerner 2013 ve výběru z hroznů měl 34,8 g/l zbytkového cukru, ale také solidní kyselinu (7,7 g/l). Ve vůni máslové světlé ovoce. V chuti sladší, ovocně-minerální s lehounkou stopou bylin. Takové víno pro slavnostní přípitek, jen bych ho trochu více nachladil.
      A ještě hodnocení dovolenou početně trochu oslabeného „vrcholového týmu”:
Ryzlink rýnský 2013 (Terroir Levure) – 8,9 b., Sauvignon 2014 (Tropical), Tramín červený 2014 (Lacerta viridis) a Kerner 2013 – 8,8 b., Veltlínské zelené 2013, Rulandské šedé 2013, Semillon 2014 (Ledňáček říční), Rulandské bílé 2012 a Cabernet Sauvignon 2014 – 8,7 b., Zweigeltrebe 2011, Neuburské 2014 a Cabernet Sauvignon rosé 2014 – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist