Dostali jsme do redakce e- mail, který zařazuji, protože nemohu jinak, než souhlasit
3. 1. 2011
Jsem ten, za kterého někdo bere 12 paušálních plateb za rok. Pokud potřebuji Paralen, dojdu si jej raději koupit, protože zažívat chování lékařů, kteří nás nechávají hodiny čekat v čekárnách a mezi tím si vyřizují telefonicky svoje kšefty (i před pacienty) je nehorázné a škoda času. Navíc to nakonec vyjde levněji.
V dnešní poště jsem dostal e-mail, se žádostí o podporu této akce, vyjádření k problémům doktorů.
1. Neznám doktora, který by do práce jezdil Favoritem.
2. Argument lékařů, že pokud se nevyhoví jejich platovým požadavkům, bude ohroženo poskytování zdravotní péče, je stejně relevantní jako argument např. kominíků, kteří by tvrdili, že pokud nebudou mít 50 000, je ohroženo vymetání komínů. Je to velmi jednoduché, pokud nechceš pracovat v oboru, na který máš kvalifikaci, není nic jednoduššího, než jít dělat něco lukrativnějšího.
3. Lékař ve státním sektoru není nic jiného než zaměstnanec a tudíž mu není nic po tom, jakým způsobem funguje a je financována organizace, která ho platí. Má držet hubu a krok, jako ostatní zaměstnanci. Pokud ho to nebaví, může začít podnikat. Není moc oborů v soukromém podnikání, kde by stát platil paušál na člověka evidenci firmy a to bez ohledu, jestli soukromého lékaře navštíví nebo ne. Jestliže někdo nepřijde ke svému soukromému lékaři ani jednou za rok, pak stejně tento soukromý lékař dostane od zdravotní pojišťovny 12 paušálních plateb za rok. Za nic. Kdo z ostatních soukromých podnikatelů by to nebral?
4. Tzv. regulační poplatek, nic nereguluje, je to nedobrovolný dar soukromému podnikateli (např. na nové BMW). Tyto peníze se nikde neevidují a doposud jsem doklad o zaplacení tohoto poplatku nikdy nikde nedostal. Tento poplatek by možná měl nějaký smysl, kdybychom si v trafice koupili 30 Kč kupón a peníze by šly jedné státní zdravotní pojišťovně ovšem pod přísnou kontrolou státních orgánů. Takže vážení lékaři, klidně si jděte. Stejně nikdo nikam nepůjde a budou se klepat strachy, jestli je vůbec nemocnice vezmou zpět do práce.
A vy odvážnější a jazykově vybavení, si běžte zkusit, co to je dělat např. v Německu auslandera, bydlet na ubytovně a mít plat jako turecký doplňovač zboží v německém Lidlu.
Pokud skutečně někdo z vás odejde, po velmi krátké době se většina vrátí jako zpráskaní psi a ještě budou prstíčkem hrabat, aby je vzali do nemocnice v nějaké Horní či Dolní Lhotě.
A závěrem. Samozřejmě, že lékaři v porovnání s platy ve vyspělé západní Evropě jsou podhodnoceni. Jenže to jsou u nás úplně VŠICHNI.
A ještě můj dodatek. Bylo by zajímavé vědět, kdo tu akci pana Anděla financuje. Asi sám ďábel.
Peba