Druhá sada z Murfatlaru

29. 1. 2015

     Druhá série vín ze známého rumunského vinařství Murfatlar, která dováží Ing. Bohumír Krampera prostřednictvím své dovozní firmy Kinston, čítala tentokrát dvanáct vzorků. Pokud jde o jejich kvalitu, připadala mi první série o něco přijatelnější. Ochutnali jsme šest bílých, jedno růžové, čtyři červená a dvě sladká vína, podobná fortifikovaným.
      Zahájili jsme Ryzlinkem vlašským 2013 s názvem Premiat Eticheta neagra. Průměrné, nepříliš bohaté víno s vůní po světlém ovoci a minerálech s lehce pikantním závěrem. Maximálně na zavínění.
      A následoval velký skok – cuvée Sable noble Pinot Gris, Chardonnay & Sauvignon Blanc 2013, DOC CMD. Mimořádně příjemné a vyvážené  víno s ovocně-květinovou (převládaly broskve) a lehce kořenitou vůní. V chuti plnější, bohatě ovocné s náznakem máslovosti. V závěru šťavnaté s elegantní pikantností.
      Poté zase nastal sestup – Conu‘ Alecu Sauvignon Blanc 2013 DOC CMD. Formálně již polosuché víno s výraznější aromatikou (světlé ovoce a květy). V chuti téměř identické, jemně nasládlé, ale ploché s velmi malou pikantností. Nezajímavý Sauvignon.
      Proti loňské říjnové ochutnávce mne příjemně překvapilo Tradicional wines Muscat Ottonel 2013 DOC CT. Sladší víno s poměrně bohatou a pěknou vůní po jemných citrusech, a s delikátním muškátovým „štychem”. Také v chuti bohatší aromatika, tělo nasládlé, „muškátové” a jemně kořenité s pikantním závěrem.
      Ač nejsem milovník sladších vín, příjemně mne překvapilo cuvée Rai de Murfatlar 2013 (Pinot Gris, Ryzlink vlašský, Muscat Ottonel) DOC CT. Sladší víno s výraznou vůní po jižním ovoci. V chuti zřetelně nasládlé, ovocné se špetkou medu a s delikátní stopou botrytidy.
      Pěkné bylo také růžové Trei Hectare Cabernet Sauvignon rosé 2013 DOC CMD. Ve vůni zpočátku jemně živočišné, poté převládly tóny kompotovaných jahod. V chuti plnější, opět jahodový kompot, lehká mineralita, jemně pikantní koncovka. Růžové ve stylu francouzského jihu.
      První červené bylo nejslabším vínem večera. Víno Vicina Luna Cabernet Sauvignon 2011. Ve vůni lehce nakvašená kompotová šťáva ze švestek. V těle decentní tmavé peckoviny, tělo „vodové”, tenké a ploché.
      A pokračovali jsme jako na houpačce. Výraznou kvalitu nabídlo Trei Hectare Cabernet Sauvignon 2011 DOC CMD. Ve vůni tmavé ovoce s lehkým vanilkovým závojem. V chuti tmavé ovoce, vyzrálé a uhlazené, opět s lehkou vanilkovou stopou v koncovce. Jednoznačně nejlepší červené večera.
      Jenže šli jsme zase dolů. Premiat Eticheta neagra 2013, cuvée odrůd Merlot & Cabernet Sauvignon. Víno s jemně kořenitou „”pinotovou“ barvou i vůní. Ale v chuti tenké, lehce nasládlé a ploché.
      Příliš mne neoslovilo ani cuvée Traditional wines 2013 DOC CT (Pinot Noir & Merlot). Ve vůní griotkové tóny, lehce kořenité. V chuti nasládlé tmavé ovoce, kořenité s lehkou stopou čokolády. Ale celkově v chuti spíše hubenější, bez šťavnaté ovocnosti.
      Na závěr dvě sladká vína s vysokým alkoholem z hroznů vyzrálých až na doraz. Nikoliv dolihovaná, ale spíše ve stylu slámových vín. První bylo Lacima lui Ovidiu rosé, pětileté s alkoholem 15,2 %. Výrazně sladké (121 g/l zbytkového cukru), ve vůni jemné tóny sušeného ovoce. V chuti sladká tmavá lesní směs, částečně v sušené formě, ale málo pikantní. Proti bílé variantě tohoto vína, které jsme ochutnávali loni (značil jsem ji za delikatesu), bylo toto víno skromné, málo hutné, bez pikantnosti.
      Asi nejlepším vínem večera byla závěrečná sladká tečka – Lacrima lui Ovidiu, dvanáctileté sladké víno (145 g/l zbytkového cukru) s vysokým alkoholem (15,1 %). Ve vůni jemné kořenité ve stylu plného sherry. V chuti sušené plody, jemně kořenité s tóny medu a ořechů. Opravdu delikátní, a to bez přidání alkoholu.
      „Vrcholový tým”, tentokrát početně poněkud oslabený, hodnotil vína takto:

Lacrima lui Ovidiu (dvanáctileté) – 8,9 bodu (z 10 možných), Sable Noble 2013 a Trei Hectare Cabernet Sauvignon – 8,8 b., Traditional wines Muscat Ottonel a Rai de Murfatlar 2013 – 8,5 b., Trei Hectare Cabernet Sauvignon rosé – 8,4 b., Lacrima lui Ovidiu – 8,3 b., Conu’Alecu Sauvignon Blanc 2013 – 8,1 b., Traditional wines (Pinot Noir & Merlot) – 8 b., Premiat Eticheta neagra 2013 a Premiat Eticheta neagra Ryzlink vlašský – 7,7 b. a Vicina Luna Cabernet Sauvignon 2011 – 7,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist