Druhé kolo rumunského přechutnávání

8. 3. 2013

      Již na loňské premiéře mne rumunská vína z nabídky dovozní společnosti Kassimex, s.r.o velmi potěšila. A nejinak tomu bylo i na jejich repríze, tentokrát však v podání zcela jiného vinařství – Wine Princess z oblasti u města Aradu, kterému velí vinař maďarského původu Géza Ball.
      Casian Suciu-Šubert, rodilý Rumun, nám představil jedenáct vín z produkce tohoto vinařství, z toho tři bílá, dvě růžová a šest červených. Právě posledně jmenovaná jsou hlavní chloubou vinařství, a tak není divu, že výrazně oslovila také mne.
      Vstupním vínem bylo Mustoasa de Maderat 2010, suché, měkce ovocné ve vůni i chuti. Příjemný ovocný závěr (broskve, meruňky), velmi pikantní a svěží.
      Následující víno Feteasca Regala 2011, originální rumunská odrůda, bylo rovněž suché, ale o něco bohatší ve vůni i chuti. Aroma nazrálého ovoce a jemných minerálů. Chuť poměrně plná, ovocně-minerální a jemně pikantní v závěru na patře. Možná by mu slušel o něco nižší alkohol, než stávajících 13 %.
      V tomto směru byl ještě o něco problematičtější Pinot Gris 2011, víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (4,85 g/l – 5,1 g/l) a výrazným alkoholem (14,1 %). Ve vůni hodně nazrálé světlé ovoce, jemně minerální. V chuti vyzrálé peckoviny, tělo zakulacené, jen jemně pikantní s lehounce minerální stopou a trošku vyčuhujícím alkoholem.
      Velmi pěkná byla obě „roséčka”. Přednost bych dal suchému Rosé Cuvée 2012 z odrůd Pinot Noir, Burgund, Kadarka a Merlot. Krásná plná vůně tmavého ovoce a lesních plodů (především jahody a maliny). Chuť bohatě ovocná, plná, tělo šťavnaté a příjemně pikantní. Malou vadou na kráse je jen vyšší alkohol (14,1 %), který však po správném nachlazení vína kupodivu nepřekáží.
      Rosé de Minis 2009 bylo polosuché (10 g/l zbytkového cukru), jen z odrůd Pinot Noir a Burgund. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, lehce nasládlé a uhlazené. V závěru malinko pikantní tmavá lesní směs. Více než tři roky staré růžové je stále v dobré kondici.
      Silnou sestavu červených vín zahájil Burgund Mare 2009, nebarikované víno s vůní vyzrálých tmavých peckovin s jemným živočišným „štychem” na začátku. Suché, v chuti bohatě ovocné víno, lehounce svěží a velmi vhodné pro delší pití.
      Možná o malinko atraktivnější byla následující Cadarca 2010. Mnohovrstevná vůně (tmavé ovoce, minerální a lehce živočišné tóny – stopa kůže). V chuti ovocné, uhlazené, téměř sametové. Ve středně dlouhé dochuti je zřetelná lehká pikantnost.
      Prvním ze tří „velkých” červených byl Pinot Noir Premium 2006. Ve vůni hodně vyzrálé, téměř džemovité tmavé ovoce. Rovněž tak v chuti, která je zakulacené, jemná s lehounkou stopou kůže a čokolády. Víno zrálo (pro mne neznámou dobu) v bariku.
      Burgund Premium 2006 měl ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce v decentním minerálním kabátku. Chuť plná, bohatá s převahou tmavých lesních plodů. Třísloviny jsou stále ještě zřetelné, třebaže výrazně sládnou.
      Cabernet Franc premium byl o tři roky mladší, nicméně asi mi chutnal nejvíce ze všech červených. Bez ohledu na to, že pro někoho mohl mít v chuti jemnou stopu perlení. Krásná vůně (směs borůvek, ostružin, čokolády a kůže). V plné, téměř boubelaté chuti bylo víno uhlazené s delším v závěrem, který naznačil stále ještě dostatek tříslovin. Víno je zatím mladé, a předpokládám, že v plné kondici bude až za pár let.
      Na závěr jsme ochutnali sladkou tečku v podobě botrytického vína Cadarissima 2008 s 97 gramy na litr zbytkového cukru. Ve vůni tmavé ovoce, čokoláda a stopa dubového dřeva. Stejně tak v chuti, která je velmi sladká, stále ještě bohatá na jemné třísloviny, ale téměř bez jakéhokoliv náznaku pikantnosti. I proto nedostalo u mne toto víno vyšší hodnocení. Ostatně z „vrcholového týmu” jsme byli přítomni jen dva. Tady je naše hodnocení:
      Cabernet Franc Premium – 9,2 bodu (z 10 možných), Pinot Noir Premium a Burgund Premium 2006 – 9,1 b., Cadarca 2009 – 9 b., Rosé Cuvée 2012 – 8,9 b., Burgund Mare 2009 – 8,8 b., Feteasca Regala 2011 a Rosé de Minis 2009 – 8,7 b., Cadarissima 2008 – 8,6 b a Mustoasa de Maderat 2011 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist