Dufkova repríza: nejen skvělé prémie!

26. 10. 2009

Repríza svatobořického vinařství Josefa Dufka ve Viničním altánu byla neméně zdařilá jako jeho loňská letní premiéra. „Hlavní sál“ byl zcela zaplněn, vína výborná a atmosféra příjemná, bez ohledu na pořádně teplý večer. Josef Dufek nám představil tucet již připravených vín (až na jedno všechna z ročníku 2008), a navíc dvě premiérové novinky, které ještě zrají v tancích a budou se teprve lahvovat.

Po dlouhé době jsme měl možnost opět ochutnat pěkné Neuburské. Tentokrát z ročníku 2008 a v pozdním sběru. Měkce ovocné (ve vůni přechází do květinových tónů), jemně nasládlé a zakulacené víno s velmi šťavnatým tělem a bohatou dochutí. Příjemný vstup!

O minimálně stejné potěšení se postaral následující Muškát moravský 2008 v pozdním sběru. Suché, ale jemně zakulacené víno s krásnou a delikátní vůní. V těle poměrně plné, jemně kořenité (až tóny citronové kůry), čisté a svěží s hezkou dochutí bez hořčiny.

Polosuchý Ryzlink vlašský 2008 v pozdním sběru voněl decentně (nazrálé ovoce, jemná mineralita a špetka vlašských ořechů). V chuti šťavnaté, ovocité a potěšitelně elegantní. Působí svěžím dojmem v pikantní dochuti.

Polosuchý (na hraně – 5,1 g zbytkový cukr, 7,4 kyselina) Sauvignon 2008 v pozdním sběru voněl po světlých peckovinách a smetanovém jogurtu. V chuti zřetelné bělomasé broskve (včetně pecičky), tělo příjemně zakulacené, svěží a pikantní.

Překvapivě až pátý v pořadí byl Müller Thurgau 2008 v pozdním sběru. Byl prostě polosladký, i když díky téměř 8 g kyseliny působil spíše polosuchým dojmem. Pěkná ovocně-květinová vůně. V těle ovocitý, zakulacený a překvapivě jen jemně nasládlý v dostatečně pikantní dochuti. Víno nepostrádá jistou eleganci.

Když se Hibernal vydaří, pak je to krása. Dufkův z ročníku 2008 ve výběru z hroznů takový byl! Polosladké, ale nesmírně pikantní víno (7,2 g kyselin) s krásnou meruňkovo-broskvovou vůní a zřetelnou stopou černého rybízu a černého bezu také v chuti. Plné, šťavnaté a velmi pikantní víno, hezky vyvážené – velmi atraktivní pití!

Následovala první prémie – Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru. Suché (na hraně vinařského zákona) víno s nádhernou vůní (ovoce, pepřové tóny, stopa vanilkových tónů) a neméně atraktivní chutí – mandle, zelený pepř, nazrálé světlé ovoce včetně citrusů. V delší dochuti pak krásně pikantní.

A druhá prémie – Rulandské bílé 2008 ve výběru z hroznů – byla neméně pěkná. Polosladké víno s vyšší kyselinou (8,1 g) mělo ve vůni i chuti krásně nazrálé ovoce, a to zastřené máslovými tóny. V těle plné, opravdu nazrálé a velmi pikantní.

Po předchozí „bílé trojce“ to nemělo roséčku nikterak jednoduché. Myslím však, že obstálo. Frankovka rosé 2008 v pozdním sběru byla polosuchá a voněla po jahodách se smetanovým jogurtem. V těle dostatečně ovocná, zakulacená s pikantní dochutí jahod a smetany.

Poněkud netradičné červené cuvée Modrý Portugal + André 2008 bylo sice deklarováno jako zemské víno, nicméně mělo parametry pozdního sběru. Ve vůni kompotované peckoviny (švestky, třešně), v chuti ovocné a jemně kořenité víno, s výraznější kyselinou a poněkud tenčím tělem.

Nesrovnatelně lepší byl Cabernet Moravia 2008 v pozdním sběru. Víno s klasickou vůní tmavého ovoce a kořenitých tónů zelené papriky. V poměrně identické chuti jsem ještě zaznamenal příjemné karamelové tóny. Dobře pitelný moravský cabernet.

Trochu mne zklamal Alibernet 2008 v pozdním sběru. Mám rád tuto tmavou „divočinu“ s výrazně kořenitým a bujně tříslovitým tělem. Tento Hibernal byl trošku jemnější, ale také kratší. A výraznější kyselina v dochuti mu také moc nesvědčila.

Ostatně ani další moje oblíbené barvířka mne příliš neuspokojila. Jakostní Neronet 2008 byl sice v tradičním stylu tmavých lesních plodů a vanilkových tónů, ale v těle byl tenčí s poměrně výraznou kyselinou. Takové víno se rozhodně nedá „kousat“.

A na závěr loňská repríza – Dornfelder 2007 v pozdním sběru. Tehdy jsem mu doporučil alespoň další rok v láhvi. Trošku mu to pomohlo, nicméně tato odrůda se časem příliš nelepší, spíše naopak. Nicméně je to dobře pitelné, již uhlazené víno, jen žádná velká hloubka. Takže předpovídám lepší budoucnost pro Dufkův Cabernet Moravia 2008. Slušná kyselinka, jen mu asi chybí špetka alkoholu. Pokud ho do té doby milovníci vína nevypijí, mohli bychom ho zase za rok porovnat. Co říkáte, pane vinaři? Už se těším!

A určitě i „vrcholový tým“. Tady je jeho hodnocení:

Veltlínské zelené 2008 – 9,1 bodu (z 10 možných), Hibernal 2008 – 9 b., Rulandské bílé 2008 – 8,8 b., Muškát moravský 2008 – 8,5 b., Neuburské, Sauvignon a Neronet – 8,2 b., Cabernet Moravia, Müller Thurgau a Dornfelder – 8,1 b., Alibernet a Frankovka rosé – 8 b., Cuvée Modrý Portugal – 7,9 b. a Ryzlink vlašský 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist