Dvojitá oslava na sv. Martina

15. 1. 2010

Na svatého Martina navštívila Viniční altán nejen svatomartinská a další mladá vína, ale již podruhé během jednoho měsíce k nám přijel také Martin Prokeš z rodinného vinařství PROQIN z Velkých Němčic. Kromě šesti vín Františka Prokeše nám představil stejný počet produktů z jemu blízké velkopavlovické „Šlechtitelky“, tedy přesněji ze Šlechtitelské stanice vinařské Velké Pavlovice. Zajímavá kombinace prvotřídních sektů, výborných bílých vín (především z Velkých Němčic) a prvotřídních velkopavlovických červených.

Zahájili jsme lehkým šumivým Veronique, vyrobeným Františkem Prokešem tradiční metodou z odrůd Müller Thurgau, Neuburské a Ryzlink vlašský. Jemně perlivá, ovocitá a živá „šumivka“, dokonalé zavínění.

Následující sekt Rosa Maria Pinot Noir, vyrobený, jak jinak, tradiční metodou zráním v láhvi (12 měsíců), byl velmi suchý (Brut nature). Ve vůni jemná lesní směs v kombinaci s peckovinami, v bohatě ovocitým a perlivém těle bylo příjemně pikantní a svěží. Výborný sekt s jistou dávkou elegance.

V sektovém klání však mezi hosty jednoznačně zvítězil Stephanus, Riesling sekt, vyrobený klasickou metodou z odrůd Ryzlink rýnský (70 %) a Ryzlink vlašský (30 %). Suchý, plný, ovocně-minerálůní ve vůni i chuti. Lehce zakulacená „šumivka“ s delší a bohatou dochutí, navíc s dostatkem jemných bublinek.

Po bublinkách přišlo první tiché víno – Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru z ŠSV Velké Pavlovice. Ve vůni nazrálé ovoce (hruška, broskev) a lehce minerální závoj. V plnějším, ovocitém a příjemně zakulaceném těle byly zřetelné také decentní minerální a medové tóny.

Následující Sauvignon 2008 v pozdním sběru Františka Prokeše z trati Punty ve Velkých Němčicích byl rozhodně nejlepším bílým tichým vínem večera. A zařadil se mezi letošní sauvignonovou špičku ve Viničním altánu. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce doprovázely výrazné tóny černého rybízu. V identické a šťavnaté chuti byl delikátně pikantní a jiskrný. Svěží, krásně pitelný sauvignon s plným tělem a bohatou dochutí.

Polosladké Rulandské šedé 2008 ve výběru z hroznů (ŠSV, velkopavlovická trať Nadzahrady) mělo ve vůni tropické ovoce a jemný minerální štych, možná připomínající připálený toust. V nasládlé chuti bylo plné, zakulacené, ovocně-minerální s medovými tóny v dochuti.

Velmi zdařilý byl také Tramín červený 2008 ve výběru z hroznů (Frantiušek Prokeš). Polosladké víno (19 g zbytkového cukru) voněl po vyzrálém hroznu, špetce růžového oleje a jemných minerálů. V bohaté, výrazně nasládlé chuti byly k rozeznání vyzrálé citrusy, možná i exotické liči. V chuti příjemně pikantní (7,2 g kyselin) a delikátní.

Prvním červeným byl Prokešův Dornfelder 2008 v pozdním sběru (Velké Němčice, trať Punty). Ve vůni jemně kompotované peckoviny (višeň, švestka) s stopou pecičky. V těle uhlazené, bohatě ovocné (peckoviny) se stopou čokolády. V dochuti pikantní s džemovitými tóny. Dobře pitelné víno, ale žádná velká hloubka, což od této odrůdy ani nelze příliš očekávat.

Červená ze „Šlechtitelky“ zahájila Frankovka 2006 ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny, v chuti identické, poměrně pikantní, ale trochu mne víno překvapilo trochu plochým tělem, bez výraznější dochuti, třebaže mělo velmi pěkný bezcukerný extrakt (28,2 g/l).

André patří k hýčkaným a milovaných dětem velkopavlovické „Šlechtitelky“. Ochutnali jsme dvě vína z této originální moravské odrůdy. Nejprve pozdní sběr z ročníku 2007 z keřů starých sedm let. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny s náznakem čokolády, v chuti hodně suché, pikantní s bohatými tříslovinami. Moc mladé André, které musí ještě pár let ležet v láhvi. Ale mám pocit, že na špičku nedosáhne.

V tomto směru má mnohem větší šanci André 2007 ve výběru z hroznů ze staré vinice (vysázena v roce 1972). Vůně obdobná jako u předchozího André, jen s výraznější čokoládovou (a možná i kávovou) stopou. V bohatším a poněkud uhlazenějším těle jsou zřetelné vyzrálejší ovoce a čokoláda. V dochuti ještě bohatě pikantní a také třísloviny budou ještě sládnout. I toto víno je na delší trať…

A vrcholný zážitek na závěr – špičkový moravský Cabernet Sauvignon, jeden z nejlepších z Moravy, jaký jsem ve Viničním altánu ochutnal. Cabernet Sauvignon barrique 2006 v pozdním sběru byl příjemně a čistě ovocný ve vůni i chuti, jen lehkým dotykem kávy a čokolády. Pikantní, velmi plné (31,5 g/ bezcukerného extraktu) a hezký vyzrálé víno, které pobývalo přes 2 roky v barikovém sudu. Krásný zážitek na závěr!

Ocenil to i „vrcholový tým“. Tady je jeho verdikt:

Cabernet Sauvignon, barrique (ŠSV VP) – 9,3 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2008 (Fr. Prokeš) – 9,2 b., Stephanus Riesling sekt (PROQIN) – 9 b., André 2007 stará vinice (ŠSV VP) – 8,9 b., Tramín červený (Fr. Prokeš) – 8,6 b., Rosa Maria sekt (PROQIN) – 8,5 b., Rulandské šedé 2008 (ŠSV VP) – 8,4 b., Frankovka 2006 (ŠSV VP) a André 2007 (ŠSV VP) – 8,3 b., Dornfelder (Fr. Prokeš) – 8,2 b., Veronique sekt (PROQIN) – 8 b. a Veltlínské zelené 2008 (ŠSV VP) – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist