Dvojnásobná jubilejní radost

9. 6. 2016

     Jubilejní 1000. ochutnávka vín ve Viničním altánu padla na mého oblíbeného vinaře z Březí Jindřicha Kadrnku. Taková kombinace zákonitě přinesla dvojnásobnou radost.
      Každopádně o tom, že dosáhneme tisícovku, se mi ani nesnilo. Díky milovníkům vína, kterých rozhodně neubývá, věřím, že ještě nějakou ochutnávku připravíme. A kromě jiných skvělých vinařů také s účastí Jindřicha Kadrnky.
       Jubilejní ochutnávka byla již třetí Jindřichovou prezentací ve Viničním altánu. Tentokrát pro nás připravil jedenáct vín, všechna z ročníku 2015. Na své si přišli především milovníci „vlašáků” a „rýňáků”, které tvořily téměř polovinu degustovaných vín.
      Nicméně nevděčnou roli vstupního vína zaujalo Veltlínské zelené v pozdním sběru ze známé viniční trati Liščí vrch. Pro mne mimořádně    příjemné suché víno s ovocně-minerální a jemně kořenitou vůní. V plné chuti bylo bohatě ovocné, šťavnaté a vstřícně pikantní.
      První ze tří „vlašáků” byl z viniční trati Valtická. Suchý Ryzlink vlašský ve výběru z hroznů měl vyšší zbytkový cukr (6,8 g/l), téměř vyrovnaný s kyselinou. Ve vůni nabídl nazrálé světlé ovoce s jemně kořenitým, především pepřovým závojem. V plnější ovocité chuti bylo víno jemně nasládlé s náznakem medových a pepřových tónů. Poměrně šťavnaté víno, jehož hrozny byly z 20 % napadeny ušlechtilou plísní.
Jedním z nejlepších vín večera byl pro mne Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru z vyhlášené Ořechové hory. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,5 g/l). Vůně „čistá”, ovocně-minerální. Stejně tak plná chuť s delším, pikantním závěrem.
      Johanniter jsme stejně jako loni ochutnali v pozdním sběru (Liščí vrch). Polosuché víno vonělo po kompotovaných broskvích a meruňkách s jemným minerálním „štychem”. V chuti nasládlé, šťavnaté a bohaté na nazrálé světlé ovoce. V závěru bylo víno lehce pikantní.
      Vysokou kvalitu vín udržel Ryzlink rýnský II ve výběru z hroznů (Pod svatým kopečkem I.). Polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce (zvláště meruňka) v jemném kompotovém provedení. V chuti zakulacené, šťavnaté a měkce pikantní. V ovocitém závěru jsem cítil lehkou nasládlost. Přibližně polovina hroznů byla botrytická.
      Můj oblíbený „rýňák” se jménem po nejmladším Kadrnkovi Jindřich IV. (Liščí vrch) byl ve výběru z hroznů. Již polosuché víno s vyšším alkoholem (14 %) bylo ve vůni ovocně-minerální, přičemž jeho mineralita byla výraznější. I zde byla cítit ušlechtilá plíseň Botrytis cinerea (hrozny napadeny asi z 25 %). Jemné botrytické tóny byly pochopitelně zřetelné i v ovocně-minerální chuti. Tělo mělo plné, šťavnaté s dlouhou koncovkou. Víno leželo 5 měsíců na kvasnicích.
      Po ryzlincích přišla na řadu špičková polosuchá Pálava v pozdním sběru z „Ořechovky”. Vůně jemně citrusová a květinová s lehounkým dotykem minerálů. V nasládlé chuti byla měkce ovocné (jemné mandarinky), šťavnatá a jen decentně pikantní. Víno muselo být malinko dokyseleno kyselinou vinnou.
      Krásný byl Sauvignon v pozdním sběru z viniční trati U boží muky. Formálně suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,8 g/l a 7,2 g/l). Ve vůni bohatě ovocný (broskve, meruňky) s tóny černého rybízu a černého bezu. Chuť lehounce nasládlá, šťavnatá se zřetelnou stopou černého rybízu a černého bezu. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Velmi bohaté bylo Chardonnay v pozdním sběru (Valtická). Polosladké víno s příjemnou kyselinkou (7,6 g/l) bylo mazlivé a přitom osvěžující. Ve výrazně ovocité chuti převládaly jižní plody. V zakulacené, lehounce nasládlé chuti bylo šťavnaté, jemně minerální s delikátním medovým závojem.
      Malinko vyšší zbytkový cukr, ale také kyselinu (8,2 g/l), měla Barborka ve výběru z hroznů (Ořechová hora). Polosladké, pociťově však spíše polosuché víno bylo mohutnější, ale také dostatečně elegantní. Vyšší alkohol (14 %) byl ve víně dobře zakomponován, nikterak nevyčuhoval.   Krásně vyzrálé Rulandské bílé nabídlo ve vůni delikátní kombinaci broskví a meruněk v lehounkém minerálním kabátku. V chuti nasládlé, opět broskvově-meruňkové. Tělo zakulacené a šťavnaté. Může potěšit i ty, kteří nemilují sladší vína.
      Na závěr nasládlá lahůdka z Ořechové hory – Ryzlink vlašský ve výběru z hroznů. Polosladké víno s pěknou kyselinou (8,1 g/l). V delikátní vůni kombinace nazrálého světlého ovoce, medu a oříšků v jemném minerálním závoji. Chuť nasládlá, velmi bohatá a laskající s medově-minerálním ocáskem v dlouhé koncovce.
     Opravdu krásná tečka za jubilejní ochutnávkou s nesmírně vstřícným vinařem.
A ještě „jubilejní” hodnocení tohoto vinného zážitku kompletním „vrcholovým týmem”:
Chardonnay – 9,2 bodu (z 10 možných), Sauvignon, Ryzlink vlašský, výběr z hroznů (Ořechová hora) – 9,1 b., Ryzlink vlašský, pozdní sběr (Ořechová hora), Barborka a Jindřich IV – 9 b., Johanniter – 8,9 b., Ryzlink rýnský II. a Pálava – 8,8 b., Ryzlink vlašský, výběr z hroznů (Valtická) – 8,7 b. a Veltlínské zelené – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

Jídlo, pití, žití, gastronomie, víno, peba, www.fotogaleriepeba.eu www.vinarske-noviny.cz, www.jidlo-piti-ziti.cz

 

TOPlist