Edwards není Errazuriz, ale…

2. 12. 2008

Také další chilské vinařství, které jsme měli možnost blíže poznat na prezentaci ve Viničním altánu (Luis Felipe Edwards), potvrdilo pokračující kvalitativní vzestup vín chilské provenience. A třebaže vína „od Edwardse“ nedosáhla úrovně produktů z jiného chilského vinařství (Errazuriz), která jsme nedávno v Altánu ochutnávali, své favority si určitě každý z přítomných našel.

Karel Průša z dovozní společnosti Vinport, s.r.o. a sommelier a prodejce vína Jan Martínek představili ve Viničním altánu jedenáct vzorků ze čtyř kvalitativních řad – a navíc jednu prémiovou značku. Charakteristickým rysem degustovaných vín byla ovocnost, decentní práce s barikem, ale také nevyrovnaná kvalita jednotlivých odrůdových vín v základní řadě Pupilla. Právě v tom posledním se výrazněji liší od vín Errazuriz, protože pokud jde o vyšší řady, tady jsou rozdíly menší, ve dvou případech (alespoň pro mne) téměř mizí.

Ale dost bylo srovnávání, teď něco k jednotlivým vínům. Vstupní Chardonnay Pupilla 2007 přesně odpovídalo mému očekávání. Bylo ovocné, jemně zakulacené s pikantní kyselinkou, nekomplikované a dobře pitelné. Malinko překvapilo počáteční náznak jemného perlení.

Chardonnay Reserva 2007 zaujalo výrazným a plným aroma jižního ovoce (broskve, mango). V těle bylo suché možná s překvapivě vyšší kyselinkou. Ovoce se spíše blížilo sladkým citrusům a také stopa vanilky byla zřetelná, nicméně jemná.

Stejná odrůda a ročník v nejvyšší řadě Grand Reserva (50 % vína zrálo 6 měsíců v bariku z francouzského dubu) mělo ve vůni nejen stopu nazrálého jižního ovoce, ale také zřetelné máslové a minerální tóny a rovněž výraznější vanilku. V chuti plnější víno, u něhož ovocná složka nesla pečeť zralých citrusů. Zde již byla stopa po dubu zřetelnější, stejně jako délka dochuti. I tato „šardonka” měla příjemnou kyselinku, které v závěru hezky vykukovala.

První červené z řady Pupilla – Merlot 2007 (15 % odrůdy Cabernet Sauvignon), mne překvapilo na relativně mladé víno až přezrálou vůní po džemu „lesní směs“, stejně jako marmeládovou, ale pikantní chutí, v níž byl však o něco zřetelnější černý rybíz.

Carmenére 2007 ze stejné řady mělo dva charakteristické prvky – kvasné tóny ve vůni a zřetelný černý rybíz v poměrně uhlazeném těle. Toto víno bylo snad v každé ze čtyř otevřených lahví o trochu jiné.

S příchodem řady Reserva se zvýšila nejen kvalita, ale i podíl alkoholu (na 14 %). Pinot Noir 2007 však překvapil ve vůni výrazným černým rybízem. V chuti byl rybíz již jemnější, stejně jako celé tělo tohoto velmi svěžího vína ze zřetelnou tříslovinou. Myslím, že víno, přestože brzy oslaví své čtvrté narozeniny, má ještě slušný potenciál zrání.

Stejně starý Malbec Reserva opět překvapil. Nemohu říci, že zcela pozitivně, protože „marmeládový“ styl (v závěru až švestková povidla) s výraznější kořenitostí mi u malbecu moc nesedí. Víno je však dobře pitelné a spíše lehčího typu.

Tři vína řady Grand Reserva byla pro mne poměrně vyrovnaná – nicméně s decentně stoupající kvalitou vzorek od vzorku. Merlot Grand Reserva 2005 již působil vyzrále ve vůni i chuti (tmavé ovoce se zřetelnou stopou černého rybízu. Jeho ovocnost i pikantnost byly jemné a příjemné.

Carmenére Grand Reserva 2005 zrálo (stejně jako předchozí merlot) 12 měsíců v bariku. Bylo vícevrstevné ve vůni i chuti (tmavé lesní plody, káva, živočišné tóny, v chuti navíc i čokoláda). V poměrně plném a delším závěru se ohlašovaly tóny černého rybízu. Víno přijali degustující dosti vřele. Také mně chutnalo, ale z této řady bych dal přeci jen přednost o rok mladšímu Cabernetu Sauvignon (10 % odrůdy Petit Verdot). Pokud bych to chtěl odůvodnit, tak mne přesvědčila jeho větší komplexnost a vyváženost ve vůni i chuti. Nebylo tak prvoplánové, ale o to elegantnější. Tmavé peckoviny (třešně, višně) náznak čokolády a jemná vanilka. A také moje oblíbené sladké třísloviny, které se budou ještě zjemňovat. U mne „dvojka“ večera.

„Jedničkou“ (ale jen těsně) bylo závěrečné víno Doňa Bernarda 2004, „vlajková loď“ vinařství. Toto cuvée čtyř odrůd (50 % Cabernet Sauvignon, dále Carmenére, Petit Verdot a Cabernet Franc) zrálo 18 měsíců v bariku. Víno s příjemnou a elegantní vůní tmavých peckovin, kávy a čokolády bylo hezky plné v ovocné chuti. V těle zřetelně sametové a přitom lehce pikantní. Právě ten „samet“ mu přidal body před ještě mladým tělem předchozího cabernetu. U tohoto vína není již tak výhodná cena v poměru ke kvalitě.

Každopádně víno patří k těm nejlepším červeným , která jsme letos ve Viničním altánu ochutnávali.

Hodnocení „vrcholového týmu“:

Doňa Bernarda – 9 bodů (z 10 možných), Cabernet Sauvignon Grand Reserva a Carmenére Grand Reserva – 8,9 b., Merlot Grand Reserva – 8,2 b., Chardonnay Grand Reserva – 8 b., Pinot Noir Reserva – 7,9 b., Malbec Reserva – 7,8 b., Chardonnay Reserva – 7,7 b., Chardonnay Pupilla – 7,3 b., Merlot Pupilla – 7 b. a Carmenére Pupilla – 6,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist