EGO pro moje ego

7. 3. 2012

      Vína ze Zámeckého vinařství Bzenec patří již k tradičně k nejvýše hodnoceným moravským vínům na ochutnávkách ve Viničním altánu. A tato tradice byla zachována i při poslední prezentaci, kterou připravil sklepmistr vinařství ing. Vojtěch Vít. Na své premiéře ve Viničním altánu nám představil jedenáct bílých a růžových vín, z toho osm z vysoké řady EGO, zbývající tři pak z nižší řady Herbarium Moravicum. A byl to opravdový festival vinné kvality.
Zahájilo ho růžové Zweigeltrebe 2010 v pozdním sběru (Herbarium Moravicum). Suché víno s trochu vyšším zbytkovým cukrem (5,6 g/l), ve vůní lesní směs (jahody, maliny), v chuti bohatě ovocné, pikantní s jemně jogurtovými tóny a s poměrně výraznou dochutí. K dokonalosti však chyběla větší elegance a šťavnatost vína.
      Druhé rosé, André 2007 v pozdním sběru, EGO No. 73 potvrdilo, že růžová vína mohou být krásná i po několikaletém ležení v láhvi. Výrazně suché, ale nazrálé víno nabídlo ve vůni kompotované jahody. V plnější chuti pak ovocný, uhlazený styl s jemnou pikantností v lehce zakulaceném a delším závěru. Růžové André z proslulé viniční trati Železná má opravdu výdrž a styl.
      Mimořádně zdařilé bylo první bílé víno, Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru, EGO No.72. Suché víno s trochu vyšším zbytkovým cukrem (6,4 g/l), ale také bohatou kyselinou (přes 8 g/l). Vůně bohatě ovocná a jemně kořenitá. Stejně tak chuť (hruška, meruňka, ananas), ale jsou zde i tóny květin. Velmi pikantní víno, které se bude ještě zlepšovat.
A mnoho příznivců si našlo i následující EGO No.76, cuvée Sylvánské zelené/Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru. Ve vůni bohaté ovocně-medové tóny. Také chuť byla výrazně ovocná a pikantní, objevily se v ní také lehce minerální a květinové tóny. Víno s výraznou převahou Veltlínského zeleného (85 %) opravdu již nyní potěšilo.
      Platí to i o atraktivním cuvée s pracovním názvem Trio – tedy Chardonnay, Rulandské šedé a Rulandské bílé, EGO No.57, formálně jakostní. Všechny použité odrůdy byly ve výběru z hroznů, nicméně přívlastek nemůže dostat víno z hroznů pocházejících z různých podoblastí. Každopádně víno s bohatou vůní jižního ovoce (především ananas) a jemných minerálů. Také v chuti mocně ovocité, pikantní a šťavnaté s delší dochutí i pikantní koncovkou.
Po těchto prvotřídních vínech z řady EGO to nemělo Chardonnay 2010 v pozdním sběru z nižší řady Herbarium Moravicum nikterak jednoduché. Suché víno s jemnou ovocnou vůní se stopou sladké kukuřice a lehkých medových tónů. V chuti ovocné, pikantní, ale trochu jednodušší. V závěru jemně nasládlé se zřetelnou kyselinkou.
      Ovšem špičkové bylo následující Chardonnay 2010 v pozdním sběru, EGO No.70. Polosladké víno s bohatou ovocnou vůní (jižní plody) a lehkými tóny sladké kukuřice a medu. Mocně ovocné a šťavnaté víno s delší, příjemně mnohovrstevnou dochutí. Toto chardonnay kvasilo z 10 % v dubovém sudu.
      Ryzlink rýnský 2009 ve výběru z hroznů, EGO No.81 aspiroval na víno večera. Voněl po světlém ovoci se vzdálenou stopou petroleje. V těle vyzrálý, uhlazený s jemnou minerální stopou. Harmonické a elegantní víno s hezky pikantní dochutí. Není bez zajímavostí, že 50 % hroznů pocházelo z legendární viniční trati Železná.
      Překvapil mne Ryzlink vlašský 2010 v pozdním sběru z řady Herbarium Moravicum. Ve vůní světlé ovoce se stopou vlašských ořechů. Svěží, ovocné víno, uhlazené, svým způsobem elegantní a příjemně pikantní. Snad by mohlo mít o něco bohatší tělo a malinko větší šťavnatost.
     Pro mne se jedničkou nakonec stal Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru, EGO No.69. Vůně ovocně-minerální s náznakem medu. Chuť uhlazená, ovocná s očekávanou minerální stopou. Zakulacené tělo mělo pěkný ovocně-minerální závěr. Víno pochází z proslulé viniční trati Goldhamer.
     A na závěr nejstarší víno večera – Muškát Moravský 2008 v pozdním sběru, EGO No.79. Polosladký moravský muškát s pěknou vůní vyzrálého hroznu a sladkého grepu. V chuti nazrálý, uhlazený, spíše ovocný (grep) s jemnými tóny majoránky. V závěru pak jen náznak pikantnosti. Laskající víno pro tiché posezení, kterému však chybí větší živost.
     Vrcholový tým byl téměř kompletní, a bodoval poměrně štědře. A to takto:
EGO No.81 Ryzlink rýnský – 9,2 bodu(z 10 možných), EGO No.70 Chardonnay a EGO No. 69 Ryzlink vlašský – 9,1 b., Ryzlink vlašský 2010 Herbatium Moravicum – 9 b., EGO No.72 Veltlínské zelené – 8,9 b., EGO No.76 Sylvánské zelené/Veltlínské zelené a EGO No.57 Trio – 8,8 b., EGO No.79 Muškát moravský – 8,7 b., EGO No.73 André rosé – 8,5 b., Chardonnay 2010 Herbarium Moravicum – 8,4 b. a Zweigeltrebe rosé 2010 Herbatium Moravicum – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist