Elegantní vizitka ze slovenského Bábu!

28. 6. 2011

Dvě skvělá slovenská vinařství ve Viničním altánu během tří týdnů! Po Vinárstvu Blaho ze Zeleneče se tentokrát představila společnost Vinidi z Rábu u Nitry, technologicky zřejmě nejmodernější vinařství na Slovensku. Také v tomto případě šlo o kvalitu spojenou s elegancí. Což se týká nejen samotného vína, ale také jeho adjustáže.

„Pražská spojka“ vinařství, obchodní manager Martin Tala, představil hokejovým zápasem na poslední chvíli poněkud oslabeným řadám hostů deset vín z ročníků 2008 až 2010. A bylo z čeho vybírat!

Šest bílých, dvě růžová a stejný počet červených vín nás výborně naladil. „Zahřívacím“ vínem byl jakostní Müller Thurgau 2009. Velmi pikantní suché víno s lehkým zbytkovým cukrem bylo ovocné (jižní plody, vyzrálý hrozen) ve vůni i chuti, čisté a nekomplikované. Svůj úkol splnilo stejně dobře jako ve stejné době naši hokejisté proti Němcům.

Následující jakostní Irsai Oliver 2010 nás ještě více rozveselil díky atraktivnější, lehce tramínové vůni (růže, ale také meruňky a broskve) a uhlazené, příjemně pikantní chuti. Trošku lehčí víno s jemnou hořčinkou v dochuti.

Velmi zdařilé bylo Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru, suché, ale velmi bohaté víno s laskající vůní vyzrálého světlého ovoce a medu. V bohaté, řekl bych identické chuti bylo víno již hezky vyzrálé a pikantní s jemnou minerální dochutí.

Sauvignon 2010 v pozdním sběru z panenské sklizně ukázal svoji opravdu mladistvou tvář. Ve vůni kombinace světlého ovoce a lučních květů. Obdobně i v chuti, jen s výraznější převahou bělomasé broskve. Pikantní víno, které potřebuje pár měsíců odpočívat.

Následovala dvě skvělá vína z ročníku 2009. Nejprve Ryzlink rýnský 2009 ve výběru z hroznů. Suché víno s lehkým zbytkovým cukrem (3,5 g/l) s bohatou vůní meruňky, broskve a přezrálé hrušky. V těle plné, vyzrálé, zřetelně minerální v jemně medové dochuti s náznakem lipoviny. Velmi elegantní víno!

To ostatně platí i o Tramínu červeném ve výběru z hroznů. Rovněž suché, ale bohaté víno ve vůni i chuti, v nichž kombinuje kořenitost Gewürztramineru a tóny růži a exotického liči charakteristické pro Tramín červený. Atraktivní víno s plnější dochutí. Enolog vinařství Roman Holec i zde odvedl prvotřídní práci.

Nebylo snadné rozhodnout se, které ze dvou růžových chutnalo lépe. Jakostní Svatovavřinecké 2010 bylo na hranici suchého a polosuchého vína. Díky 6 g/l zbytkového cukru a vyšší kyselince (8,1 g/l) byla „růžovka“ s vůní jahod a malin šťavnatá a pikantní. V chuti malinko převládaly tmavé peckoviny, které byly zřetelné ve velmi svěžím a zároveň čistém ovocitém závěru.

Obdobný zbytkový cukr i kyselinu (6,3 g/l a 8,3 g/l) mělo stejně staré kabinetní růžové z odrůdy Cabernet Sauvignon. U tohoto vína byly zřetelné peckoviny ve vůni i chuti, i když s jemným černorybízovým „štychem“. V chuti plné a pikantní víno, které působilo lehčím dojmem i díky nižšímu alkoholu – 10,3 %. Opravdu ideální pro teplé letní večery!

Obě červená opět potvrdila mistrovskou práci Romana Holce. Jakostní Cabernet Sauvignon 2009 kudy tekl – tudy laskal. A navíc hezky voněl po tmavém ovoci, čokoládě a kůži. V chuti byl identický, již uhlazený s výraznějším podílem tmavého ovoce. Potěšily sládnoucí třísloviny v dochuti.

Závěrečný Alibernet 2008 v pozdním sběru byl tím, co bych nazval „vínem jižního typu“, v tom nejlepším smyslu slova. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, kůže, stopa vypáleného dubu. Stejně tak i v chuti, která navíc obsahovala bohatý příděl jemných tříslovin. Stále ještě pikantní víno se specifickou dochutí, kterou s trochou nadsázky označuji za „bakelitové“ tóny. Občas ji mají bariková vína ze španělské Rioji či z italského Piemontu a Toskánska. Zřejmě kombinace odrůdy a vypáleného barikového sudu. Velmi zajímavé a atraktivní víno, které překonalo svoji vyhlášenou „divokost“. Rozhodně se bude ještě zlepšovat.

A takto hodnotil zdařilá vína ze Slovenska náš „vrcholový tým“:

Alibernet – 9 bodů (z 10 možných), Cabernet Sauvignon – 8,9 b., Ryzlink rýnský a Tramín – 8,8 b., Veltlínské zelené – 8,7 b., Sauvignon, Svatovavřinecké rosé a Cabernet Sauvignon rosé – 8,6 b., Irsai Oliver – 8,2 b. a Müller Thurgau – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist