Excelentní repríza Francise F. Coppoly

18. 11. 2010

Francis Ford Coppola měl ve Viničním altánu další reprízu. Samozřejmě ne filmovou, ale vinnou, třebaže obě mne osobně vždy potěší. Alice Brzobohatá a David Maar z dovozní společnosti Wine 4You, s.r.o. pro nás připravili desítku Coppolových kalifornských vín z několika kvalitativních řad, včetně pro nás nové s názvem Director’s. Nám nikoliv neznámý sommelier a milovník vín Petr Hubáček je zase s vervou jemu vlastní prezentoval, zatímco Alice s Davidem vytrvale rozlévali kalifornská vína. Myslím, že ta Coppolova zrají rok od roku do krásy. A nebo moje patro? Každopádně hosté v naplněném „hlavním sále“ Viničního altánu pomlaskávali.

Na kalifornské vinice jsme vstoupili prostřednictví dvou vín známých také pod názvem Pinot Grigio. Prostě dvě „šedivky“ – první z ročníku 2009 v základní řadě Presents. Pravda, trochu „pokřtěná“ Sauvignonem Blanc (15 %). Ovocně-minerální ve vůni. V chuti spíše měkce ovocné se zřetelnou stopou meruněk a broskví. Pikantní, svěží a poměrně přímočaré víno, které přímo vybízí k výběru patřičné krmě.

Emeral Label Pinot Grigio 2008 z řady Diamond Collection byl z poněkud jiného soudku. Ve vůni výraznější tóny jižního ovoce s nezbytným, byť jemnějším minerálním závojem. V těle vyzrálejší a velmi pikantní s bohatou kyselinkou. Zřetelně suché víno s minerální stoupou v ovocné dochuti. Já bych počkal s jeho pitím tak asi rok…

Následoval koncert pro tři láhve ve stylu Chardonnay. Nejprve Gold Label Chardonnay 2008 z řady Diamond Collection. Víno zrálo 10 měsíců v bariku z amerického dubu a tento pobyt na něm zanechal zřetelnou stopu. Ve vůni výraznější vanilku, stejně tak v měkce ovocné chuti. V kombinaci s vyšším alkoholem, který mé pozornosti nemohl uniknout (13,5 %), působilo toto chardonnay trošku vtíravě. Pikantní dochuť však naznačila, že po dalším minimálně půlročním ležení v láhvi by mohlo získat delikátnější styl. Tedy blízký takovému, jaký předvedlo o rok starší Chardonnay z vyšší řady Votre Santé. Víno zrálo v bariku z jemnějšího francouzského dubu a při stejném množství alkoholu působilo rozhodně fajnověji, řekl bych, že eleganci neskrývalo. Ve vůni nazrálé světlé ovoce v máslovém kabátku. V uhlazenějším ovocitém těle se špetkou karamelových tónů překvapilo víno výraznou svěžestí a pikantností. Krásná práce s barikem se odrazila v elegantním stylu vína. U mne bílá jednička!

Ale zaujalo mne také poslední víno ze stejné odrůdy – Russian River Chardonnay 2008 (řada Director’s Cut). Bílý „režisérův střih“ zaujal výraznou ovocností s nádechem jemné vanilky ve vůni. V těle obdobné jako Votre Santé, jen možná menší šťavnatost a spíše výraznější svěžest a pikantnost v ovocně-minerálním těle. Také je o rok mladší – myslím, že kráčí ve stopách svého předcházejícího staršího bratříčka.

Prvním červeným bylo víno ze základní řady Presents – tentokrát nám Coppola „uvedl“ Rosso Shiraz 2007. Víno zrálo 8 měsíců v bariku z amerického dubu a obsahovalo menší množství odrůd Petit Syrah a Zinfandel. Ve vůni nazrálé, téměř griotkové peckoviny se špetkou čokolády. V plnější chuti hutně ovocné s jemně čokoládově-vanilkovou dochutí. Nechyběl ani závan kávy v závěru.

Opravdu excelentní byl North Coast Pinot Noir 2008 z nové řady Director’s. Delikátně jemné a uhlazené víno zrálo 10 měsíců v bariku z francouzského dubu. Ve vůni pikantní, lehce kořenité ovoce s jemnou vanilkovou stopou. Příjemně zakulacená a téměř sametová chuť delikátní lesní směsi s vánkem vanilky. Velmi elegantní víno, které rozhodně ještě zkrásní…

Přiznám se, že Malbec 2007 s modrou „argentinskou“ etiketou (Celestial Blue Label) z řady Diamond Collection mne poněkud zklamal. Přílišná vyzrálost (až přezrálost, džemovitá kořenitost a hodně čokoládových tónů. Chyběla měkká ovocnost, typická pro špičková vína z argentinské Mendozy. Chuťově „těžší“ víno, které se trošku omrzí.

Zato Sonoma County Cabernet Sauvignon 2007 z řady Director’s mne polaskal vůní, chutí i elegantní etiketou. Víno zrálo 12 měsíců v barikových sudech z francouzského a amerického dubu (50/50). Krásně vonělo po tmavých peckovinách, jemné kůži s delikátní čokoládě. V těle bohatě ovocné se sládnoucími, ale stále zřetelnými tříslovinami a decentním závanem černého rybízu. Plné a ještě hodně svěží víno s pěknou perspektivou.

O závěrečnou tečku, rovněž fajnovou, se postaralo víno z odrůdy, kterou u nás často neochutnáváme. Alespoň ne tu v „americkém balení“ – Zinfandel. Toto v jižní Itálii proslavené Primitivo z Dry Creek Valley 2006 v řadě Director’s Cut poněkud oplývalo alkoholem (14,5 %), ale předvedlo také pěkně nabušené tělo. Ve vůní džemovitá lesní směs s nádechem vanilky, v chuti potěšilo plností tmavého ovoce, vanilky a karamelové čokolády. Atraktivní víno, které se však přece jen nevyrovná bohatosti chuti a „drajvu“ předchozího Cabernetu Sauvignon. Proti němu působí malinko unaveným dojmem, byť jsem toto víno zařadil na druhou příčku v žebříčku červených od Coppoly. Což ostatně učinil celý „vrcholový tým“. Tady je jeho hodnocení:

Cabernet Sauvignon Director’s – 9,5 bodu (z 10 možných), Zinfandel Director’s Cut – 9,4 b., Pinot Noir Director’s – 9,3 b., Malbec Diamond Collection – 9,1 b., Votre Santé Chardonnay a Russian River Chardonnay – 9 b., Gold Label Chardonnay – 8,7 b., Emerald Label Pinot Grigio a Shiraz Presents – 8,6 b. a Pinot Grigio Presents – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist