Exotická Sardinie, vítězné Abruzzo

25. 1. 2010

„Italskou“ ochutnávku se vším všudy nám ve Viničním altánu předvedli Iveta Steinerová a Petr Štěrba z dovozní firmy Vino.italiano, s.r.o., naši pravidelní hosté. Tím zcela novým byla slečna Martina di Gaetano vinařství Cantine Citra v oblasti Abruzzo, která nám představila několik výborných vín.

Vína z málo známé Sardinie a z poněkud známějšího Abruzza, ale také stále populárnější jihoitalské Puglie, doplnil soutěžní vzorek. Jak se později ukázalo, pocházelo ze severu Itálie – oblasti Veneto.

Vše zahájila slečna Martina vínem Palio Chardonnay 2007 IGT z vinařství Cantine Citra. Ovocné, svěží a nekomplikované s pikantní dochutí ovoce. Dobré, ale nikoliv atraktivní.

Po něm další víno z Abruzza, Palio Pecorino 2008 IGT. Pecorino je pro mne příjemná odrůda – víno ve vůni plné vyzrálého jižního ovoce (mango, citrusy, meruňky). V chuti suché, ovocně-minerální, svěží a pikantní. Víno s charakterem!

Následovalo víno z Puglie – Verdeca 2008 IGT z vinařství Menhir. Sofistikovanější, svým způsobem mnohovrstevné víno ve vůni i chuti (nazrálé ovoce, máslová kukuřice, minerální tóny). V těle šťavnaté, plnější s jemnou ovocně-minerální dochutí.

Neméně atraktivním vínem byla novinka ze Sardinie. Terre Fenicie DOC 2008 z vinařství Sardus Pater. Víno z místní odrůdy Vermentino de Sardegna kombinovalo ve vůni hodně nazrálé světlé ovoce a minerály (výrazný petrolejový „štych“). V těle plné, jemně máslové a bohatě minerální až olejové se zřetelnou mandlovou dochutí. Trochu zvláštní, ale nesmírně zajímavé!

Další víno ze Sardinie bylo červené. Monica de Sardegna DOC 2008 ze stejného vinařství vonělo po zralých peckovinách (třešně, višně). V chuti ovocité (opět bohaté peckoviny) s jemnou hořčinkou dochutí (mandle, pecička z třešní). Poměrně svěží víno z tamní odrůdy Monica de Sardegna by zasloužilo větší extrakt.

A další Sardinie: Nur 2006 DOC z odrůdy Carignano del Sulcis. Výrazně bohatší víno ve vůni i chuti. Převládají peckoviny s kouskem čokolády. V chuti suché, poměrně bohaté s výraznějšími tříslovinami v závěru. Svým způsobem „chlapské“ víno, které by potřebovalo více zakulatit.

Ve stejném stylu bylo i poslední červené ze Sardinie, víno Foras 2008 DOC. Jen ve vůni byla zřetelnější živočišná stopa (kůže) a peckoviny přecházely do lesní směsi. I toto víno potřebuje zjemnit a zakulatit, zatím je trošku tvrdší, i když chuťově bohaté.

Soutěžní víno bylo z poněkud jiného italského soudku, proto se nám příliš nedařilo proniknout do jeho tajemství. Vítěz se však nakonec našel. A odhalil odrůdu Merlot ve vínu Bosco de Merlo 2007 z vinařství Paladin v severoitalském Venetu. Hezký, spíše severnější merlot s pěknou ovocnou vůní i chutí s přídavkem jemné kávy a čokolády. V těle svěží, uhlazenější a lehce pikantní.

A od této chvíle jsem si hodně užíval. Nejprve se o to postaralo již známé víno z Puglie, v tomto případě 5 Passi 2008 IGT z vinařství Menhir. Krásně pitelné, ovocité víno s bohatou vůní i chutí a s přímým tahem na chuťové buňky. Uhlazené víno z odrůdy Negroamaro s čokoládovými a lehce mandlovými tóny v dochuti.

A po něm neméně vstřícné a laskající Palio Montepulciano d’Abruzzo 2007 z Cantine Citra. Tady se kombinovaly peckoviny, tmavé lesní ovoce s jemnou čokoládou. V dochuti pikantní se sládnoucími tříslovinami.

A o ještě větší zážitek se postaralo víno Quota 29 IGT 2008 z vinařství Menhir (odrůda Primitivo). Bohaté víno plné tmavých lesních plodů ve vůni i chuti (borůvky, ostružiny). V jeho těle byla zřetelná stopa vlašských ořechů. Lehce barikové víno se bude ještě zlepšovat – třísloviny jsou stále zřetelné.

A přišel vrchol večera, kterým se pochlubila slečna Martina: Caroso Montepulciano 2004 z Cantine Citra. Víno zrálo nejdříve rok ve velkém sudu a potom 6 měsíců v bariku. Krásná čistá vůně (nazrálá lesní směs). V těle hutné, lehce boubelaté víno s bohatou ovocitou chutí včetně špetičky čokolády a vanilky. Elegantní víno s příjemně pikantní dochutí, které láká k dalšímu doušku – a těší a těší…

O sladkou tečku se postaralo sardinské vinařství Sardus Pater. Muškát s krásně zlatou barvou a jemně kořenitou vůní. V chuti výrazně nasládlý, kořenitě muškátový, ale nikoliv přeslazený. V dochuti zřetelné hrozinky v ořechovém kabátě. Trošku jiný, nicméně okouzlující sladký muškát.

Jak hodnotil bohatý italský večer „vrcholový tým“? Takto:

Caroso Montepulciano – 9,5 bodu (z 10 možných), Quota 29 – 9,2 b., Palio Montepulciano d’

Abruzzo – 9,1 b., Mussareddu – 9 b., 5 Passi – 8,8 b., Terre Fenice a Bosco de Merlo – 8,7 b., Verdeca a Foras – 8,6 b., Nur – 8,4 b., Palio Pecorino – 8,2 b., Palio Chardonnay a Monica de Sardegna – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist