Fenomén Baloun ovládl Viniční altán

2. 7. 2010

Radomil Baloun z Velkých Pavlovic patří mezi ty moravské vinaře, kteří již mají svůj „fanklub“, byť samozřejmě neoficiální. Nikoliv překvapivě v něm převládají ženy, které oceňují nejen Balounova vína, ale také jisté charisma tohoto moravského vinaře-šohaje.

Jedna z nejrozsáhlejších řízených ochutnávek ve Viničním altánu v jejich více než pětileté historii byla plně v režii Radomila Balouna. Až tolik, že vína se poněkud cudně krčila za ním.

Ochutnali jsme jich celkem sedmnáct, z toho tři byly prémie, které nebudu hodnotit – už se na ně nedalo příliš dobře soustředit!

Kvalita Balounových vín je zřejmá, nicméně v tom obrovském množství přívlastkových vín a cuvée se občas nejvyšší kvalita nedostaví. Každopádně výraznější problémy jsem s žádným vínem neměl. Spíše bylo někdy obtížné určit, který z ochutnávaných vzorků mi chutnal více.

Vinnou show zahájilo Neuburské 2008 v pozdním sběru. Hladké, měkce ovocné víno, které se tváří skromně, ale potěší i při delším pití svým zakulaceným a lehounce nasládlým tělem s jemnou pikantností v závěru.

Stejně příjemné bylo i Veltlínské zelené 2008 v pozdním sběru. Suché, ovocité s lehkou kořenitostí a špetkou minerálů ve vůni i chuti. Plnější víno s příjemně pikantním závěrem.

Müller Thurgau 2008 v pozdním sběru zaujal bohatým aroma jižního ovoce (mango, banán) a decentních muškátových tónů. Suché víno s ovocně-květinovým tělem, lehce zakulaceným. Méně pikantní „milerka“ s jemně muškátovou dochutí.

Ryzlink vlašský 2008 v pozdním sběru byl suchý, s vůní i chutí broskví a meruněk. V ovocném těle byl výrazně pikantní s jemně kousající kyselinkou v závěru.

Polosuchý Ryzlink rýnský 2008 v pozdním sběru byl ve vůni bohatě ovocný (angrešt, meruňky, broskve), v chuti se navíc objevila jemné medové tóny ve velmi pikantním závěru.

Chardonnay 2008 v pozdním sběru kombinovalo ve vůni a chuti ovoce, smetanové a minerální tóny. Suché víno s příjemnou „máslovostí” ve výrazně pikantní dochuti. Každopádně potřebuje ještě uhladit ležením v láhvi.

Nejlepšími víny z bohaté nabídky byla dvě následující. Jednak Sauvignon 2008 v pozdním sběru. Suché víno s angreštovým základem ve vůni i chuti, z něhož postupně vystupovaly tóny bílého a černého rybízu. Velmi bohatý sauvignon s příjemně pikantním a pěkně pitelným tělem.

Naprostou špičkou byl polosuchý Hibernal 2008 v pozdním sběru. Ve vůni broskve a černý rybíz, v identické chuti byl zakulacený a příjemně pikantní. Potěší delší závěr svěžího ovoce v závoji z černého rybízu.

Velmi mne zaujala také dvě následující vína z odrůdy Rulandské modré. Nejprve polosuché Rulandské modré blanc („bílé z modrého“) s 2008 v pozdním sběru. Atraktivní vůně jahod a ostružin ve smetanovém jogurtu. Stejně pěkná chuť pikantního, ale hezky zakulaceného a plného těla.

Následovalo růžové z modrého pinotu, pochopitelně s trochu výraznější barvou oproti předchozímu „blanc“. V tomto případě příjemně suché víno s vůní tmavých peckovin a lesní směsi v máslovém kabátku. V chuti identické a příjemně pikantní v ovocitém závěru. Toto víno je nyní na svém vrcholu a už se třese na teplejší dny.

Červená vína podle mého názoru o něco málo zaostávala za bílými i růžovými. Zweigeltrebe 2008 v pozdním sběru vonělo po nazrálé, lehce džemovité lesní směsi. V těle decentně kořenitá směs peckovin a tmavých lesních plodů. Dobře pitelné, nikoliv však výrazněji hlubší víno.

Merlot 2008 v pozdním sběru byl ve vůni ovocitý, překvapivě kořenitý. V těle ovocné, velmi pikantní, ale také poněkud tenčí víno, které by rozhodně potřebovalo zakulatit.

Plnější byl následující Dornfeldewr 2007 v pozdním sběru. Víno vyzrálejší a poněkud stylově učesanější. Ve vůni kořenité peckoviny, v chuti stále ještě svěží a výrazně pikantní v dochuti. I toto víno ještě potřebuje zakulatit ležením v láhvi.

Mnoho jsem očekával od závěrečného Cuvée Baloun 2006 v pozdním sběru. Víno z odrůd Dornfelder, Frankovka, Merlot a Alibernet mne překvapilo stále ještě živým a drsnějším tělem se zřetelnými tříslovinami a dřevitou kořenitostí. Pěkná vůně nazrálých peckovin s tóny griotky a špetkou čokolády. V chuti se spíš přikláním k tmavým lesním plodům v kořenitějším kabátě. Víno musí ještě ležet, aby se více uhladilo a třísloviny zesládly. Každopádně jsem očekával větší extraktivnost v těle. Ale potenciál víno ještě má!

Ze tří prémií z ročníku 2009 (André, Ryzlink vlašský a Müller Thurgau) mne nejvíce zaujalo mladé André. Ovocné, překvapivě uhlazené a jemně pikantní. Samozřejmě mladé, ale již nyní příjemně pitelné!

Na dvě hodiny to byl vskutku bohatý program, a jsem přesvědčen, že za poněkud „střídmějších“ okolností by vína ještě více vynikla. Nicméně první návštěva Radomila Balouna (nikoliv jeho vín) ve Viničním altánu byla výrazným obohacením letošních prezentací. Kdo neviděl velkopavlovického vinaře v akci, možná neuvěří. Ostatně za poznání stojí i jeho vinařská filozofie, vycházející z mnohaletých praktických zkušeností. Ale podstatná jsou Balounova vína – tady bych si však dovolil poznamenat, že méně je někdy více.

A ještě bych chtěl poděkovat pražské obchodní manažerce Vinařství Baloun, Zuzaně Hrodkové. Za pečlivou přípravu i trpělivost!
A ještě hodnocení vín „vrcholovým týmem“:

Hibernal – 9 bodů (z 10 možných), Cuvée Baloun, Sauvignon a Rulandské modré rosé – 8,7 b., Rulandské modré blanc – 8,6 b., Ryzlink rýnský – 8,5 b., Neuburské, Chardonnay a Dornfelder – 8,4 b., Merlot, Müller Thurgau a Ryzlink vlašský – 8,3 b., Veltlínské zelené a Zweigeltrebe – 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist