FIRST TIME. MARKÉTA ZHOŘOVÁ

17. 3. 2015

Zdá se, že ráda používáte specifickou paletu barev. Co tím vyjadřujete?
Má nejnovější série obrazů pro tuto výstavu má opravdu specifickou paletu barev, které zrcadlí mou náladu.
Jsou velmi pestré a vyjadřují jisté natěšení se na něco nového a určitý posun v mém životě.

Vaším výrazem je spíše abstrakce. Nefigurativní tvorba. Proč zrovna abstrakce? Znamenají pro Vás formy a tvary, které vytváříte, nějaké téma?
Figurativní téma mě obecně nikdy nelákalo. Už na škole, když se hodiny stálo před živým modelem, jsem si vždy bokem na kreslící prkno dělala své abstraktní skicy. Vlastně začalo to mnohem dříve, když jsem na základce byla stále napomínána, že jsem opět pomalovala lavici (smích).

Abstrakce má kouzlo v tom, že si každý z nás utváří své představy a touhy. Nikdy mne nebavilo malovat něco konkrétního. V obrazech může každý z vás naleznout něco zcela odlišného. Nerada prozrazuju, co přesně tam vidím já. Buď se v obraze člověk najde a ztotožní se s mým pohledem na věc anebo si tam nalezne něco zcela svého, co třeba zas nemusím vidět já.

Vše vychází ze zrození, začátku něčeho nového a nesčetných odchýlení, která pak následují. Ne vždy však dopadnou dobře.

Raději děláte menší nebo velké obrazy? A proč?
Spíše preferuji větší formáty, protože mám pocit, že na nich se mohu více rozmáchnout a lépe dokáži vyjádřit to, co se mi zrovna honí hlavou.

Uplatňujete ráda ve své tvorbě nějaký základní dynamický prvek, základní tah nebo pohyb ruky, ze kterého potom celou malbu rozvíjíte?
Ano, většina základních tahů vychází z dynamického oblého tvaru. Vzhledem k tomu, že jsem perfekcionalistka, snažím se, aby zaoblení bylo přesně podle mých představ. K těmto hlavním tahům se pak následně přidává mnoho odchýlení, která se mohou propojit. Ostatně jako v životě.


Malujete „nastojato“ nebo „naležato“?

Je pravda, že zrovna nedávno, při přebíráni se svými obrazy, jsem se sama zamýšlena nad tím, proč jsem ještě nenamalovala nic naležato. (smích)


Hodně často ztvárňujete jakési spirály. Nebo šnečí ulity? Co pro Vás ten tvar znamená?

Zaoblený tvar vychází z polohy člověka před narozením. Stejně tak vyjadřuje bezbrannost a schoulení se do klubíčka. I šnek se schoulí před nebezpečím do své ulity.

Jak si připravujete základní téma obrazů? Skicujete? Píšete si poznámky? Nebo máte základní představu a tu potom spontánně rozvíjíte na plátně?
Poznámky jsem si zatím nikdy nedělala, ale s přibývajícím věkem na ně brzy dojde. Mám vždy základní představu v hlavě a tu pak následně rozvíjím přímo na plátně. Skici přímo pro daný obraz dělám málokdy, pouze v případě když si nejsem zcela jista barevností. Ale obecně dělám skici jen tak mimoděk pro radost. Samozřejmě člověk z nich může později čerpat, když se inspirace zrovna někam vytratí.


Když se chystáte malovat, cítíte určitou dychtivost?

Neřekla bych dychtivost, spíš je to o procesu překvapení. Jestli se v průběhu tvorby má představa vyplní, anebo předčí má očekávání a vznikne z toho ještě něco lepšího, než si v hlavě namaluju.
Zdá se, že ráda používáte specifickou paletu barev. Co tím vyjadřujete?
Má nejnovější série obrazů pro tuto výstavu má opravdu specifickou paletu barev, které zrcadlí mou náladu.
Jsou velmi pestré a vyjadřují jisté natěšení se na něco nového a určitý posun v mém životě.

Ptala se:
Ivana Beranová, kurátor, Viniční altán, www.vinicni-altan.cz

Pozvánka se kliknutím myší na pozvánku nechá zvětšit.
 

TOPlist