Fojtíkova kvalita a krása Hibernalu

23. 6. 2009

Repríza vín z Vinařství Zdeněk Fojtík ve Viničním altánu ukázala, že toto čejkovické vinařství má v kvalitě svých vín opravdu pěkně našlápnuto. Škoda jen, že tentokrát (zřejmě zakletý je týden mezi májovými svátky pro Čejkovice – viz loni Vítek Esterka) nepřišlo tolik hostů jako při premiéře. Každopádně drtivá většina přítomných nepochybně ocenila vysoký standard ochutnávaných vín i několik atraktivních špiček – bílých i červených. Všechna vína byla ještě mladá, tedy z ročníku 2008.

Kabinetní Veltlínské zelené bylo suché s poměrně výraznou vůní pro jižním ovoci (broskve, ananas, v závěru i sladký grep) s minerální stopou. V chuti jemně zakulacené, ovocité, pikantní a lehce pitelné. Dobrý vstup.

Další kabinetní víno, tentokrát Frankovka klaret, bylo polosuché s pěknou vůní peckovin (hlavně třešně) a smetany. Chuť ovocná, velmi svěží a pikantní, harmonická s příjemnou kyselinkou v závěru.

Suchý Tramín v pozdním sběru dělal čest čejkovickým vínům z této aromatické odrůdy. Pěkná „klasická“ vůně (růže, exotické liči), jemná, jen lehce kořenitá a příjemně pikantní chuť bez nežádoucí hořčinky v závěru.

Polosuché Chardonnay v pozdním sběru zaujalo bohatou vůní po citrusech a dalších jižních plodech a výrazně svěžím a pikantním tělem. Kyselinky bylo dostatek – 8,9 g/l.

Potěšilo mne Rulandské bílé v pozdním sběru, polosuché víno s výraznou kyselinkou (8,5 g), měkce ovocnou vůní i chutí (broskve, meruňky) a přes vyšší zbytkový cukr (18 g/l) kupodivu velmi pikantním tělem.

Neméně zdařilé bylo Rulandské šedé ve výběru z hroznů. Opět polosuché víno s překvapivě výraznou kyselinou (8,2 g/l), vyšším alkoholem (14 %) a atraktivní vůní a chutí – ovocně-minerální se stopou medu. Opravdu příjemně pikantní „šedivka“!

Jednoznačným vrcholem celého včera byl následující Hibernal v pozdním sběru. Rovněž polosuché víno (10 g zbytkového cukru a 8,7 g kyselin), nádherně aromatické („sauvignonová“ stopa černého rybízu v kombinaci s vyzrálými citrusy) a šťavnaté v chuti. I v bohatém a jen lehounce nasládlém těle byly zřetelné tóny černého rybízu a sladkého grepu. Krásně vyvážené a příjemně svěží víno s jistou elegancí.

Tři následující zemská vína (Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Cabernet Moravia) byla velmi vyrovnaná v kvalitě. Nekomplikovaná ovocitá vína, poměrně pikantní a nepříliš hluboká. První z nich se mi zdálo přece jen o malinko plnější a uhlazenější.

Druhým vrcholem večera byl zemský Alibernet, víno mladé, ale rozhodně perspektivní. Proti loňsku byl bez malého přídavku Neronetu, ale neuškodilo mu to. Možná i naopak. Vůně přitažlivá (lesní směs, jemně kořenitá s převahou borůvek a ostružin). Víno chutnalo jako čerstvě upečený borůvkový koláč se špetkou ostružinového džemu. Nyní ještě živé, výrazně ovocité a pikantní. Potřebuje minimálně půl roku na „zklidnění“. Pak potěší ještě více!

Závěr už nebyl tak jednoznačný. Rulandské modré v pozdním sběru možná někoho oslovilo, na můj vkus však dávalo příliš zřetelně najevo svůj kontakt se dřevem. V tomto případě v podobě dubových chipsů. Pěkně ovocitý základ ve vůni i chuti (směs tmavých lesních plodů a peckovin), ale také výraznější kořenitost po soužití s dubovým dřevem. Ta možná časem poněkud zmizí, ale nyní mi malinko překážela. Políbení skutečným barikem by této „rulandě” určitě více slušelo.

A co na to „vrcholový tým“?

Hibernal – 9,2 bodu (z 10 možných), Alibernet – 9 b., Rulandské šedé – 8,9 b., Rulandské bílé – 8,7 b., Rulandské modré a Chardonnay – 8,5 b., Tramín červený – 8,4 b., Zweigeltrebe a Cabernet Moravia – 8,3 b., Svatovavřinecké – 8,2 b., Frankovka klaret – 8 b. a Veltlínské zelené – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist