Francouzské hrozinky na evropském koláči

8. 2. 2010

Degustace vín dovozní společnosti Euro Vine CZ, s.r.o. ve Viničním altánu byly vždy velmi příjemným zážitkem. A to nejen díky vínům z vinařství dvou slavných francouzských herců Pierre Richarda a Gérarda Depardieua, ale také dalším lahůdkám z jiných evropských vinařství, včetně Francie. Tak tomu bylo i tentokrát, třebaže atraktivní vína dvou slavných filmových hvězd zůstala v menšině.

Martin Kopecký s manželkou nám představili tucet vín z různých koutů Evropy, rozlišných stylů a chutí. Začínali jsme „bublinkami“ a také jsme s nimi skončili. Snad poprvé ve Viničním altánu.

První byly relativně suché – Cuvée Prosecco Valdobbiadenne DOCG z vinařství Villa Sandi. Šumivé víno s označením „Dry“, velmi ovocité s lehkým zbytkovým cukrem a vstřícnou, měkce ovocnou dochutí v poměrně jemným perlením.

Moselský Riesling classic 2008 z vinařství Kerpen byl polosuchý s bohatou vůní (nazrálé ovoce, lipovina, jemná mineralita) a identickou, dostatečně šťavnatou chutí. V plnějším těle s ovocně-lipovým závěrem byly zřetelné jemné „petrolejové“ tóny.

Další skok směřoval do Francie, konkrétně do Burgundska. Hautes Côtes de Nuits 2005 z Maison Ambroise, stoprocentní Chardonnay, vonělo po nazrálém ovoci, minerálních tónech, a zřetelný byl také vanilkový a máslový „štych“. Suché, ovocně-květinové víno, velmi pikantní a bohatě minerální.

Překvapením byla návštěva slovenského Velkého Krtíše v podobě dalšího Chardonnay, konkrétně Bio-natural z ročníku 2006 z vinařství NATURAL Domin & Kušický. Polosuché víno, faktický výběr z hroznů, mne opravdu oslovilo. Ve vůni nazrálé ovoce v máslovo-medovém kabátku. V těle plné, lehce nasládlé s pořádnou dávnou zralého jižního ovoce. V boubelatém těle převládaly elegantní máslové tóny. A zaujala také poměrně dlouhá a intenzívní dochuť tohoto „ekologického“ vína.

Následoval jednoznačný vrchol v bílých vínech. L’Insoumis Chardonnay 2004 z vinařství Chateau de Tigne v oblasti Anjou. Můj miláček z vinařství Gérarda Depardieua. Vyhledem k tomu, že odrůda Chardonnay není v apelaci Anjou AOC povolená, víno je deklarováno jako „zemské“ – Vin de Pays du Jardin de la France. Ale Chardonnay je to skvělé. Ve vůni hodně nazrálé ovoce s výraznými vanilkovými a smetanovými tóny. V těle bohaté, sametové ovoce s vanilkou a smetanovým kabátkem. Postupně se otevírá do šťavnaté ovocné dochuti. A nechybí mu elegance Cyrana z Bergeracu!

Přechod na červené bordeaux byl náročný, ale víno Chateau Marjosse Rouge 2006 Bordeaux AOC vinaře Perre Lurtona to zvládlo se ctí. Tradiční cuvée odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon mělo ve vůni nazrálé červené peckoviny a zřetelné živočišné tóny. Také v chuti byly cítit vyzrálé peckoviny, náznak minerálů a vlhká kůže. Mnohovrstevné a velmi zajímavé víno od významného vinaře v Bordeaux.

V této konkurenci to víno z jihošpanělské oblasti Jumilla nemělo jednoduché. Odrůda Monastrel v bohatě ovocitém provedení (nazrálé tmavé lesní plody) bylo v chuti uhlazené, elegantní a již připravené k pití. Toto víno ve starším provedení jsme ve Viničním altánu ochutnali z nabídce jiného dovozce. Každopádně pěkné víno, ale zdaleka se nevyrovná svému známějšímu bratrovi s názvem Divus ze stejného vinařství.

A nemělo to lehké také proto, že následovalo nesmírně zdařilé burgundské. Nuit-Saint-Georges, 1er Cru 2003 z vinařství Bernard Ambroise. Stoprocentní Pinot Noir z „vypečeného“ ročníku bylo atraktivní ve vůni i chuti. Vonělo po nazrálé lesní směsi s bohatými živočišnými tóny (kůže). V plné, nesmírně koncentrované ovocité chuti laskaly jemné, výrazně nasládlé třísloviny. Víno takříkajíc na lékařský předpis!

A následovala trojice vín, na která se hosté obzvlášť těšili. Nejprve Vielles Vignes 2006 z Chateau de Tigne Gérarda Deapardieua. „Cabernetové cuvée” (Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon) ze starých vinic. Ve vůni nazrálé peckoviny přecházející v lesní směs a živočišné tóny. V chuti „srovnané“, pěkně vyvážené ovocité víno s jemnými tříslovinami. Hezky pitelné víno, pro mne milé překvapení.

A po něm další potěšení, tentokrát od Pierre Richarda. Le Demon de L’Éveque z jihofrancouzské apelace Corbiéres AOC. Cuvée z odrůd Cinsault, Grenache, Syrah a Carignan potěšilo vůní a chutí bohatě vyzrálého červeného ovoce, jemnou stopou kůže a hladkým tělem se sladkými taniny. Pierre Richard na etiketě se na mne dívá přimhouřenýma očima a určitě se ptá: „Tak co tomu říkáš, hochu?“ „Merci bien, monsieur Richard!“, na víc se francouzsky nezmohu!

A ještě více se usmívám u následující „rišárdovky”, Cuvée Cardinal 2007. Stejné vinařství i apelace. Víno plné nazrálých ostružin a borůvek, bohaté, sametové se sladkými taniny. Kudy teče, tudy léčí, promiňte mi v Božkově!

A omlouvám se sladké tečce! Třebaže bohatou chuť lesních jahod občas uvítám na čejkovických zahrádkách v podobě hroznů z divoké odrůdy Chorvát, nebo i v podobě mladého bílého vína, šumivé La Gioiosa Fragolino Dolce ze známého vinařství Villa Santi na severu Itálie je pro mne až příliš aromatické a moc sladké. Nicméně je to oblíbené víno vyrobené z odrůdy Ysabela tradiční metodou zráním v láhvi. Všem milovníkům šumivých lesních jahod s cukrem přeji dobrou chuť!

Naštěstí jsem měl v druhé sklence uhlazeného Kardinála!

Jak chutnala vína „vrcholovému týmu“? Tady je hodnocení:

L’Insoumis Chardonnay – 9,4 bodu (z 10 možných), Cuvée Cardinal a Nuit-Saint-Georges – 9,2 b., Le Demon de L’ Éveque – 9,1 b., Vieilles Vignes – 9 b., Chateau Marjosse Rouge – 8,8 b., Castillo Jumilla Crianza a Chardonnay 2007 Domin & Kušický – 8,6 b., Hautes Côtes de Nuits 2005 – 8,4 b., Riesling classic, Kerpen a Prosecco Valdobbiadenne – 8,2 b. a Fragolino Villa Sandi – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist