Francouzské variace s převahou kvality

13. 7. 2012

      Francouzský večer ve Viničním altánu jsem si příliš neužil. Zdravotní indispozice mi zabránila hlouběji se ponořit do kvality vín, takže jsem se musel spolehnout na hodnocení spoludegustujících příbuzných a známých. Zatímco oni si to užili, já jen od nich sbíral poznatky o ochutnávaných vínech. Pravda, ne všechna unikla mému patru.
      Roman Hynek z dovozní společnosti Fresh-Way CZ, s.r.o. nám představil nejen většinu vín, ale také francouzského hosta, pana Christophe Bergerona z exportní společnosti AOC International. Ten také poskytl k otestování tři vína ze své bohaté exportní nabídky.
      Vstupním vínem bylo Le Souris Blanche 2010, Vin de Pays des Côtes Catalanes z oblasti Roussillon. Nepříliš zajímavé víno bez kyseliny a šťavnatosti. „Komerční střih” pro většinového masového konzumenta.
      Následoval výrazný skok do Alsaska. Nejprve Sylvaner Fraicheur Gourmande 2010, AOC
Alsace. Víno s ovocně-květinou vůní (i broskve a meruňky) a lehce máslovými tóny. Suché, pikantní, jemně minerální víno s měkce ovocnou dochutí.
      Velmi potěšil Riesling Vielles Vignes 2010, AOC Alsace s krásnou ovocně minerální vůní (včetně petrolejové stopy). V chuti citrusy, minerály a také vzdálený vanilkový závoj po osmiměsíčním zrání ve větším dubovém sudu.
      O něco sladší a baculatější byl Gewürztraminer Collines de Granit 2011, AOC Alsace. Alsaské potěšení s vůní kořenitých muškátů a přezrálého ovoce. V chuti ovocný, samozřejmě dostatečně kořenitý, ale také nasládlý s korpulentním tělem. Dochuť rozhodně delikátní, jen jemňounce pikantní.
      O prvním ze tří růžových vín platí to samé, co o vstupním vzorku. Nezajímavé, málo pikantní, bez jiskry. Opět komerční víno z odpovídajícím názvem  Pink Cat. Ročník 2011, a původ v oblasti „zemských vín” Côtes des Catalanes.
      Nesrovnatelně pitelnější bylo následující růžové z apelace Côtes-du-Rhône AOC – Pas de la Beaume Rosé 2010 z vinařství Camille Cayran Cave de Cairanne. Cuvée odrůd Grenache (75 %), Syrah (10 %) a Cinsault (15 %) mělo výraznou vůni tmavých peckovin v kombinaci s lesní směsí. V chuti suché, pikantní, spíše bohaté na tmavé lesní plody. Jednoduché, ale dobře pitelné.
      Sofistikovanější byla třetí růžovka – La Réserve de Camille Cayran Rosé 2009, Côtes-du-Rhône Villages AOC ze stejného vinařství. Opět cuvée –  Grenache (55 %), Syrah (25 %), Mourvédre (20 %) s vůní uleželého tmavého ovoce v lehce džemovitém kabátku. V chuti suché, nazrálé s výraznějšími tóny přezrálého ovoce s náznakem marmelády.
      Prvním červeným bylo Chateau du Donjon, Cuvée Grande Tradition 2010 z apelace Minervois AOC. Cuvée odrůd Grenache, Syrah a Carignan s vůní kořenitých peckovin. V chuti ovocné, poměrně plné s dostatkem ještě zřetelných tříslovin.
      Jedním z výrazných vrcholů večera bylo Chateau Maucoil 2008 z proslulé apelace Chateauneuf-du-Pape AOC. Víno ze čtyř odrůd (Grenache – 50 %,  Syrah – 20 %, Mourvédre – 10 % a Cinsault – 10 %) bylo zástupcem spíše „dámského” stylu tohoto vína. A také takového, které je příjemné k pití již po několika letech. Ve vůni lehce marmeládové tmavé peckoviny se špetkou kůže. Tělo ovocné, velmi uhlazené a elegantní, opět s lehkými živočišnými tóny (kůže) a stopou vanilky. Již nyní potěší sladké a jemné třísloviny.
Velkým a příjemným překvapením byl vzorek dodaný panem Bergeronem – Domaine de Cassagnau 2009 z apelace Limoux AOC. Opět cuvée (Merlot – 60 %, Syrah – 30 %, Grenache – 20 %), výrazně ovocné ve vůni i chuti. Převládají tmavé peckoviny s lehkým nádechem černého rybízu. Bohatě ovocné, uhlazené a jemné víno s náznakem vanilkového závoje. Moc příjemné víno z jihozápadní Francie, které se dá popíjet nejen k tmavým masům.
      O pěknou tečku za francouzským večerem se postaralo víno z Bordeaux. Konkrétně Chateau Hourbanon 2008, Cru Bourgeois z AOC Médoc. Pro tuto apelaci „tradiční” cuvée odrůd Cabernet Sauvignon (64 %), Merlot (33 %) a Cabernet Franc (3 %). Ve vůni tmavé peckoviny s jemnou paprikovou stopou a špetkou kůže. V chuti opět vyzrálé třešně a višně, dostatek pomalu sládnoucích tříslovin a delikátní tóny dubového dřeva. Bohaté víno s pikantní a delší dochutí. Velký favorit večera, především pro pánskou část degustujících.
      „Vrcholový tým” byť citelně oslabený, hodnotil vína aktivně, a to takto:
Chateau Maucoil a Chateau Hourbanon – 9,3 bodu (z 10 možných), Domaine de Cassagnau – 9,2 b., Gewürztraminer Collines de Granit – 9 b., Riesling Vielles Vignes – 8,9 b., Chateau du Donjon – 8,7 b., Sylvaner – 8,6 b., La Réserve de Camille Cayran Rosé – 8,5 b., Pas de Beaume Rosé – 8,2 b., La Souris Blanche – 7,9 b. a Pink Cat – 7,6 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist