„Francouzský“ kabát, africké srdce!

20. 3. 2009

Přes dopravní nehodou před Prahou dorazil sommelier Martin Marek do Viničního altánu včas, aby nám představil osm jihoafrických vín z nabídky českobudějovické dovozní společnosti Calibra, s.r.o. Vína pocházela z historické vinařské farmy Fairview Wine Estate v proslulé oblasti Paarl a většina z nich potvrdila výbornou kvalitu tamních produktů. Musím však dodat – ALE! Ne všechny vzorky byly v patřičné kondici a o jednom z nich tvrdím, že i z vinařství nepřišel v prvotřídní kvalitě. Ale o tom se ještě zmíním.

Dostatečný obrázek o produktech vinařství dávají často vína z jeho základní řady. V našem případě se potvrdilo, že ve Fairview si potrpí na kvalitu. Naznačilo to již vstupní víno Goats de Roam in Village blanc 2006, široké cuvée odrůd Chardonnay, Viognier, Sémillon a Sauvignon blanc. Až na vysoký alkohol (14,5 %) působilo toto víno velmi příznivým dojmem. Ve vůni měkce ovocné s květinovým závojem, v chuti identické, suché, ale lehce nasládlé zřejmě díky vyššímu alkoholu. Jemně pikantní a poměrně plné víno, kterému jen malinko chyběla větší svěžest.

Následující chardonnay mne překvapilo ještě před tím, než jsem ho ochutnal. A poslaral se o to ročník 2001 uvedený na etiketě. Přestože víno zrálo 9 měsíců v bariku a současně delší dobu leželo na slupkách, osm let staré bílé víno z Nového světa mne nabádalo k ostražitosti. A mýlil jsem se jen částečně. Víno působilo ve vůni i chuti hodně přezrálým dojmem, bylo již pod svým vrcholem a pomalu odcházelo do věčných lovišť. Ve vůni hutně máslové, sladká kukuřice a alkoholový dech. V chuti hodně nazrálé, ale dost utlumené ovoce se v závěru hodně ztrácelo. Toto chardonnay potřebuje dlouhý čas na vydýchází, ale i pak svou těžkopádností příliš neoslní.

Poněkud odlišný byl případ následujícího vína z odrůdy Sémillon ze stejného ročníku. I toto víno mělo své nejlepší chvíle za sebou (potvrdila to nevyrovnanost kvality jednotlivých lahví), ale pořád bylo krásně pitelné, což jsem si potvrdil přechutnáním na závěr degustace. Chtěl bych ho však ochutnat tak před čtyřmi lety! V tuto chvíli nabízelo krásnou, až delikátní vůni přezrálých jižních plodů, v chuti (ale až po delším provzdušnění) se objevily příjemné tóny citrusů, medu, jemné vanilky a možná i botrytidy. Suché a elegantní víno, které však začíná klopit hlavu.

První červené, víno ve stylu Côtes-du-Rhône, což naznačuje i jeho název (zvláště ve fonetické formě) – Goats du Roam in Village, potvrdilo originální styl vinařství a jeho sklepmistra. Cuvée z francouzského jihu (Grenache, Mourvédre, Syrah a Cinsault) v jihoafrickém provedení vonělo po nazrálé lesní směsi v džemovité formě, v ovocné chuti bylo lehce kořenité, pikantní, v závěru se zřetelnou minerální až lehce animální stopou. Víno s dobrým poměrem cena/výkon.

Následující Pinotage 2002 však byl velkým problémem, a zřejmě to nebylo jen jeho stářím. Můj vzorek byl přezrálý se zřetelnou oxidázou. V chuti téměř zmizela ovocnost vína, tělo bylo ploché a poněkud rozbité, zjevně naoxidované. Každopádně červené barikové víno s vysokým alkoholem (14,5 %) by mělo udržet kvalitu i po šesti letech. Tady byl zřejmě problém již ve vinařství…

Naopak Shiraz 2005 byl v prvotřídní kondici. „Čisté“ víno ve vůni i chuti. Tedy především krásná ovocnost (přezrálé borůvky a ostružiny), v těle hladké, lehounce kořenité s náznakem živočišných tónů. Příjemně pikantní víno s dostatečně boubelatým tělem je připraveno k pití!

Závěr byl ve znamení dvou červených vín vyšší kategorie – jedno ve stylu Bordeaux (i s lehce provokujícím názvem znějícím jako „bordó“), druhé zase s charakterem Côtes-du-Rhône.

Cuvée Boarded Doe 2005 (Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec, Petit Verdot a Cabernet Franc) bylo již nazrálé ve vůni a chuti, což by v případě obdobných vín z Bordeaux ještě nemuselo být. Ovocná vůně i chuť (především přezrálé lesní plody), v těle vyzrálé, uhlazené a měkce pikantní s delší a příjemně plnou dochutí. Možná mi ve víně poněkud chyběly zřetelnější třísloviny, byť sládnoucí.

Závěrečná Caldera 2005 (Mourvédre, Grenache, Syrah a Cisault) mne potěšila o něco víc, zřejmě i díky lehkým živočišným tónům ve vůni (vyzrálé černé třešně, lesní plody). I toto „jihofrancouzské“ víno z Paarlu mělo v těle uhlazené a vyzrálé ovoce, možná bylo poněkud pikantnější a chuťově zajímavější. Ale to je otázka vkusu a chuti. Každopádně vína z farmy Fairview byla nesmírně zajímavá, pro Jižní Afriku svým způsobem netradiční. Jen bych je chtěl ochutnat ještě před vrcholem, nebo přesně na něm. Moje potěšení by určitě bylo ještě spontánnější.
A takto rozhodl „vrcholový tým“:

Caldera – 9 bodů (z 10 možných), Boarded Doe – 8,8 b., Shiraz – 8,5 b., Sémillon – 8,3 b., Goats du Roam Village Rouge – 8 b., Goats du Roam in Village Blanc – 7,9 b., Chardonnay – 7,6 b. a Pinotage – 5,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist