Hřejivá prodloužená s víny ze Strážovic

24. 11. 2010

Strážovické Vinařství Čevela má již ve Viničním altánu své velké fanoušky. Potvrdilo se to na letos již druhé ochutnávce, na níž paní Dana Čevelové představila třináct vín, většinou novinek z ročníku 2009. A stejně jako v únoru, i tentokrát to byl hřejivý večer, navíc pěkně prodloužený.

Ukázalo se, že především červená vína, ať již z ročníku 2008, ale především nejmladší z loňské sklizně, mají výborný potenciál. Také byla nejvíce hodnocena.

Poněkud netradičně jsme zahájili růžovým vínem Franoir 2009 v pozdním sběru. Jak naznačuje název, jde o cuvée odrůd Frankovka a Pinot Noir. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (6,8 g/l) poněkud rozdělilo „vrcholový tým“. Mně docela chutnalo díky příjemné kombinaci ovocnosti (peckoviny, lesní směs) a lehkých minerálních tónů v poměrně pikantní dochuti. Mělo jedinou vadu – na „růžovku“ dost vysoký alkohol, který, bohužel, trochu vyčuhoval.

Polosuchý Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru nezaujal vzhledem k poněkud potlačené vůni (náznak světlého ovoce, minerální tóny), v chuti byl o něco vstřícnější. Opět ovocně-minerální, pikantní v zakulaceném, poměrně šťavnatém těle. Uvidíme, jak se vyvine v příštích měsících.

O poznání kvalitnější bylo Rulandské šedé 2009 ve výběru z hroznů. Opět polosuché, ale příjemně pikantní víno s hezkou vůní (náznak tropického ovoce, lehká mineralita). V těle ovocně-minerální s jemnou medovou stopou. Potěší pikantní dochuť i šťavnatost tohoto celkem extraktivního vína (21,7 g/l bezcukerného extraktu).

Chardonnay 2009 ve výběru z hroznů bylo formálně suché (7,8 g/l zbytkového cukru), pěkně extraktivní, ale s trošku potlačenou ovocností ve vůni i chuti. Vyčuhovaly výrazně minerální tóny v pikantním těle. Mnohým se nedostávaly všeobecně často deklarované znaky „klasického“ chardonnay – tedy máslovost, sladká kukuřice, výrazná ovocnost (broskve). Ze Staré hory ve Strážovicích však jiné chardonnay asi nebude.

Tramín červený 2009 ve výběru z hroznů byl velmi zajímavý, především svou jemnou ovocností s decentními tóny bergamotové silice a mandarinky, především ve vůni. Polosuché, příjemně pitelné a nikterak „vlezlé“ víno s delikátní kořenitostí v dochuti.

Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů měl podobu „enologického cuvée“ (dva postupné sběry). Formálně suché víno s velkým problémem v podobě vysokého alkoholu (14,5 %), který potlačoval charakteristické znaky odrůdy. Ve vůni se daly rozpoznat jemné broskve a meruňky. V chuti zakulacené, zároveň pikantní, ale bez výraznější ovocnosti.

Pro mne nejlepším bílým vínem bylo Cuvée Chagris 2008 v pozdním sběru. Suchá, pěkně vyvážená směska odrůd Chardonnay a Rulandské šedé (Pinot Gris) s příjemnou vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V těle ovocité, lehce baculaté a zároveň dostatečně pikantní – a potěší měkce šťavnatá dochuť. Toto víno hladí…

Prvním červeným byla Frankovka 2009 v pozdním sběru, ale stejně jako v únoru ochutnávaná jakostní z ročníku 2007 příliš nepřesvědčila. Vůně (třešně, višně) ještě ušla, ale poměrně pikantní tělo s výraznější kyselinou působilo hubeným dojmem. Víno musí minimálně rok ležet v láhvi, aby se poněkud zakulatilo.

To poněkud překvapivě platí i o Rulandském modrém 2009 ve výběru z hroznů. Přes vysokou cukernatost moštu působilo spíše jako slabší pozdní sběr. Ve vůni peckoviny, minerální i živočišné tóny. V poměrně uhlazeném ovocně-minerálním těle bylo hodně pikantní. Tělo tohoto modrého pinotu se mi zdálo poněkud křehké, snad se ležením ještě zakulatí.

Stejně staré Cuvée Ferré 2009 ve výběru z hroznů (Merlot a Rulandské modré) zaujalo hezky ovocnou vůní se špetkou koření. V chuti měkce ovocné, uhlazené a pěkně elegantní v dochuti. Ještě mladé, ale velmi nadějné víno, které již nyní potěší.

Merlot 2009 ve výběru z hroznů nebyl sice nejlepším ze všech moravských, které jsem dosud ochutnal, nicméně znovu potvrdil, že na Moravě se dají z této odrůdy vyrobit velmi hezká vína. Suché víno s poněkud vyšší kyselinkou (5,6 g/l) vonělo po lehce kořenitých, vyzrálých tmavých peckovinách. V chuti bohatě ovocné, malinko minerální. Přes jistou uhlazenost je jeho pikantní tělo stále ještě hodně živé. Musí dále ležet a nazrávat, aby získalo na boubelatosti i eleganci.

Velmi zdařilé je Cuvée exclusive 2008 ve výběru z hroznů (Rulandské modré a Frankovka). Polosuché víno s krásnou ovocnou vůní (ostružiny a další lesní plody) a bohatě ovocitým tělem. Sládnoucí třísloviny jsou zřetelné v delší dochuti tohoto poměrně extraktivního vína (29,5 g/l bezcukerného extraktu). Víno s krásnou budoucností – pokud vydržíte chvíli čekat.

Závěr byl ve znamení lehce nasládlé tečky – Rulandského modrého 2008 ve výběru z bobulí. „Bobuláč“ na hranici polosuchého a polosladkého vína s poměrně bohatou kyselinkou (6,2 g/l) a vysokým extraktem (30,6 g/l) voněl po nazrálé lesní směsi s lehounkým minerálním závojem. Boubelaté, uhlazené tělo plné tmavého ovoce s lehkou minerální dochutí. Pěkná formální tečka za příjemným večerem s vína ze strážovické Staré hory. Neformálně ještě pokračoval bohatým přechutnáváním, při němž jsem si ujasnil především přednosti vín od Čevelů. Díky paní Daně jsme totiž „testovali“ to nejlepší z třinácti prezentovaných vzorků.

„Vrcholový tým“ následně rozhodl takto:

Rulandské modré ve výběru z bobulí – 9 bodů (z 10 možných), Cuvée exclusive – 8,9 b., Merlot 2009 – 8,8 b., Cuvée Ferré a Cuvée Chargis – 8,7 b., Rulandské modré 2009 – 8,5 b., Tramín červený a Sauvignon – 8,4 b., Rulandské šedé a Chardonnay – 8,3 b., Frankovka a Rosé Franoir – 7,9 b. a Ryzlink rýnský – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist