Hřejivý večer s víny od Čevelů

10. 6. 2010

Opravdu velmi příjemná ochutnávka pěkných moravských vín ze Strážovic nás čekala ve Viničním altánu v polovině února. K produktům sympatického Rodinného vinařství Čevela dodala paní Dana Čevelová (ve spolupráci se svou snachou) pořádnou náruč přátelské atmosféry. A v takové chutnala vína dvojnásob.

Ochutnali jsme jedenáct vín z kouzelné strážovické vinice Stará hora, která si však své renomé musí teprve získat, protože první panenská sklizeň byla na ní v roce 2006. Musím ocenit jednak „odvahu“ vinaře zkoušet různá cuvée, stejně tak perfektní adjustáž lahví, která u tak malého vinařství není u nás zdaleka samozřejmostí. Ale hlavní jsou, pochopitelně, samotná vína.

Začali jsme pěti víny z ročníku 2008. Nejprve to bylo cuvée Chagris v pozdním sběru z odrůd Chardonnay a Rulandské šedé (50/50). Šťavnaté a pěkně harmonické víno. Ve vůni i chuti vyzrálé světlé ovoce. V plnějším a zakulaceném tělíčku byla zřetelná minerální stopa v podobě „slaného ocásku”. Víno mělo trochu smůlu v tom, že plnilo nevděčnou roli zavíňovacího vzorku.

Následující čisté Chardonnay v pozdním sběru naproti tomu „vydělalo“ pozicí po Chagris. Přitom toto suché víno s velmi vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyseliny nepředvedlo výrazně bohatší tělo v porovnání s předchozím vzorkem. Ve vůni i chuti byla zřetelnější máslová stopa a také citrusové tóny. Ve velmi pikantním těle byla nepřehlédnutelná sice lehká, nicméně očekávaná mineralita.

Třetím vínem bylo Rulandské šedé ve výběru z hroznů. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5,8 g/l), ale také výraznou kyselinou (7 g/l). Ve vůni vyzrálé ovoce (hruška, banán, broskev). V těle poněkud lehčí, velmi ovocité i pikantní s lehkou minerální stopou v dochuti.

Sauvignon v pozdním sběru měl velmi vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu. V jemnější vůni a chuti se mísily tóny světlého ovoce, především angreštu, broskve a bílého rybízu. Pikantní a svěží víno s decentním minerálním závojem. Velmi lehká byla stopa černého rybízu v dochuti. K ideálu mu však chyběla větší šťavnatost, a pro mne i výraznější „sauvignonový” styl, ať již meruňkovo-angreštový, nebo černorybízový.

Posledním vínem z ročníku 2008 byl Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Polosladké víno (16,8 g/l zbytkového cukru) s vůní nazrálého ovoce s decentní minerální stopou („petrolejové“ tóny). Šťavnaté a pikantní víno s lehkým cukříčkem. Bohatá ovocná dochuť byla poměrně dlouhá.

Po těchto mladších vínech následovala „archivní“ dvojice z ročníku 2006. Rulandské šedé ve výběru z hroznů bylo sice ještě formálně suché, ale se 7 g/l zbytkového cukru. Ve vůní bohatě nazrálé (spíše kandované) ovoce, v chuti lehce nasládlé, ale zároveň jemně pikantní s elegantní dochutí.

Chardonnay 2006 ve výběru z hroznů, další „archiv“, bylo polosladké (14,2 g/l zbytkového cukru) s vůní nazrálého ovoce a sladké kukuřice. V chuti jemně nasládlé, pikantní v ovocitém těle se stopou medu. Hezky nazrálé a elegantní v dochuti.

Prvním červeným byla jakostní Frankovka z ročníku 2007. Hezká vůně višňového kompotu s téměř neznatelnou stopou vanilky po kratším ležení v dobovém sudu. V chuti opět peckoviny, ale tělíčko bylo poněkud tenčí. Lehké, svěží a ovocité víno bez větší hloubky – červené pro letní dny.

A po něm zajímavé Cuvée Ferré 2007. Jakostní víno z odrůd Rulandské modré a Merlot, které však bylo omylem „pokřtěno“ 300 litry Rulandského modrého 2006 ve výběru z hroznů. A rozhodně mu to neuškodilo, právě naopak! Ve vůni tmavé lesní ovoce s lehkým náznakem dřeva. V ovocném, jemně pikantním těle byla k poznání špetka čokolády. Víno se bude ležením jenom zlepšovat, každopádně již nyní se může pochlubit pěkným poměrem cena/výkon.

A na závěr dvě „archivní“ vína. Nejprve Cuvée Exclusive 2006 v pozdním sběru (Frankovka a Merlot). Víno z panenské sklizně a z poněkud netradiční kombinace odrůd. V příjemné vůni nazrálé lesní ovoce a vanilka, ve stále ještě pikantní chuti spíše tmavé peckoviny a opět vanilkové tóny po zrání v použitém bariku. Pěkné víno s perspektivou několika dalších let, ale již s méně příznivým poměrem cena/kvalita.

Závěrečné archivní Rulandské modré 2006 ve výběru z hroznů bylo pro mne nejen nejlepším červených, ale jedničkou mezi všemi ochutnávanými víny. Další panenská sklizeň, vůně višňová s jemnými griotkovými tóny. Velmi extraktivní víno s bohatou chutí po tmavých peckovinách, vyzrálé, ale stále pikantní. Perspektivní víno, ale již nyní hezké a příjemně pitelné.

Není divu, že se po tomto milém vinném zážitku hostům příliš nechtělo do studeného pražského večera. Takže pozdravuji také mužskou část vinařství a těším se příští rok, třeba někdy na jaře či v létě. Pak bude večer s víny od Čevelů rozhodně delší!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu“:

Rulandské modré 2006 – 9 bodů (z 10 možných), Cuvée Exclusive – 8,7 b., Chardonnay 2006 a Cuvée Ferré – 8,6 b., Ryzlink rýnský – 8,5 b., Rulandské šedé 2006 – 8,4 b., Sauvignon – 8,2 b., Cuvée Chagris – 8,1 b., Chardonnay 2008 – 8 b., Rulandské šedé 2008 a Frankovka – 7,9 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist