Hrozny z Josefova, víno (krásné) z Hrušek

1. 2. 2010

Karel Čapka z Hrušek krásně zpívá a vyrábí výborná vína. Přesvědčili jsme se o tom na ochutnávce vín z jeho rodinného vinařství, které, jak jsme se mohli osobně přesvědčit, se zřejmě nesetká s generačním problémem.

Desítku vín, jejichž hrozny se urodily nikoliv v Hruškách, ale na Čapkových vinicích v nedalekém Josefově, zahájilo mladé Sylvánské zelené 2009 v pozdním sběru. Víno, které se bude teprve lahvovat. Každopádně již nyní naznačilo pěknou kvalitu a potvrdilo, že sylvánům se u Čapků daří. Polosuché víno s výrazným aroma světlého ovoce (hrušky, sladké citrusy). V těle jen lehounce nasládlé, boubelaté a příjemně pitelné s ovocitou dochutí.

Následoval o rok starší bratříček v pozdním sběru, tentokrát suchý s ovocně-bylinnou vůní (stopa vanilky). Víno v chuti identické, přitom s decentně pikantním závěrem. Dva dost odlišné sylvány, větší zájem hostů vzbudil mladší s vyšším zbytkovým cukrem.

Odrůda Chardonnay má u Čapků poměrně prioritní postavení. My jsme ochutnali hned tři vína z této celosvětově pěstované odrůdy. Jako první přišlo na řadu Chardonnay 2006 v pozdním sběru, zřetelně suché víno s mnohovrstevnou vůní i chutí. V aroma jsem cítil nazrálé ovoce (citrusy), stopu medu, jemnou mineralitu i decentní máslový závan. V těle bylo víno poměrně zakulacené a dostatečně pikantní v ovocně-smetanové dochuti.

Polosuchý Tramín červený 2007 v pozdním sběru zaujal příjemnou vůní (vyzrálý hrozen, citrusy, stopa exotického liči). V chuti byl již vyzrálý, jemně nasládlý a zakulacený. Nic těžkého a přeslazeného, ale naopak jemně pikantní se zajímavou grepovou dochutí. Snad mohl být jen poněkud šťavnatější…

Modrý Portugal 2007 v pozdním sběru předvedl ve vůni ukázkové višně v čokoládě. Chutnal po nazrálých peckovinách, byl svěží a v dochuti pikantní. Příjemné pití pro každou příležitost.

Velmi zajímavé bylo Zweigeltrebe 2007 v pozdním sběru. Ve vůni lesní plody (především ostružiny), ale také stopa tmavých peckovin, černé jeřabiny. V těle měkce ovocné, nazrálé a decentně zakulacené a pikantní s ještě zřetelnými tříslovinami v kořenitější dochuti. Víno potřebuje ještě trochu ležet v láhvi.

Rozhodně nejlepším klasickým červeným vínem byl Cabernet Moravia 2008, barrique. Víno zrálo 8 měsíců v novém barikovém sudu z francouzského dubu a vyškolilo se v něm opravdu ukázkově. Ve vůni směs tmavého ovoce a lesních plodů se stopou papriky, černého rybízu a čokolády.

Botrytický sběr není pochopitelně běžným vínem. My jsme ochutnali Chardonnay 2008 ve výběru z bobulí (botrytický sběr), sladké víno (78 g/l zbytkového cukru), které potvrdilo mimořádný charakter těchto poměrně vzácných vinných produktů. Víno s opravdu mnohovrstevnou vůní (citrusy, med, houby, lískové oříšky). Sice sladké, ale nikoliv „lepivé“ víno s pěkně pikantní chutí, v níž rozhodně převládaly citrusy, med a ořechy.

O něco elegantnější a pro většinové milovníky vína asi příjemnější bylo ledové víno 2008 z odrůdy Frankovka. Velký zbytkový cukr (182 g/l), ale zároveň pikantní tělo. Ve vůni lesní směs, ale rovněž stopa citrusů (sladká pomerančová kůra). V těle spíše převládalo sušené tmavé ovoce, které s cukry a kyselinkou hezky harmonizovalo. Pěkná, příjemně pikantní „ledovka“.

Přestože závěrečný puntík působil sladším dojmem, zbytkového cukru měl překvapivě o něco méně (152 g/l). Možná to bylo extraktivnějším tělem, velmi hutným a bohatým na sušené ovoce a ořechy. Nicméně i toto víno bylo pikantní v dochuti díky 7 g/l kyselin. Velmi pěkná tečka za večerem, kterému nechybělo stylové rozloučení: moravská lidová o víně v podáni Karla Čapky! Co si víc přát?!
A potěšen byl i „vrcholový tým“:

Chardonnay slámové – 9,2 bodu (z 10 možných), Frankovka ledová – 9,1 b., Cabernet Moravia 2008 – 9 b., Chardonnay výběr z bobulí – 8,9 b., Zweigeltrebe 2007 – 8,7 b., Tramín červený – 8,6 b., Modrý Portugal – 8,4 b., Chardonnay 2008, pozdní sběr – 8,3 b., Sylvánské zelené 2009 – 8,2 b. a Sylvánské zelené 2008 – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist