Inspirativní rakouská „jedenáctka”

20. 10. 2014

      Rodilý Rakušan Andreas Aigner z Weinviertelu nám jako již každoročně představil vybraná rakouská vína, tentokrát ze šesti vinařství a stejného počtu vinařských oblastí. Kvalita vín, která k nám dováží prostřednictvím firmy STABRIX, byla jako již tradičně velmi dobrá, navíc minimálně s jednou skutečnou delikatesou.
      Již samotný vstup byl velmi příjemný, i když trošku netradiční. Víno Strauss Rosé 2013 z Weingut Strauss ve Steiermarku bylo totiž téměř polosuché, což je v Rakousku dost výjimečné. Cuvée odrůd Zweigelt a místní Wildbacher (používá se pro známé „drsné” víno Schilcher) vonělo po lesních plodech a jemných minerálech. V plnější chuti zakulacené, ovocně-minerální s lehkou pikantností v závěru na patře.
     Následovaly dva veltlíny z oblasti Weinviertel od vinaře Lukase Lehnera. Prvním byl Grüner Veltliner DAC 2013, suché víno s příjemnou vůni lehce kořenitého světlého ovoce s delikátním závanem pepře. V chuti téměř identické, svěží a pikantní s jemnými tóny pepře.
      O něco výraznější i sofistikovanější byl Grüner Veltliner November 2012. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, především citrusy, ale i delikátní stopa pepře. V chuti již zřetelně nazrálý, opět především citrusové plody, uhlazený a měkce pikantní.
      Ze stejného vinařství byl také Gelber Muskateller 2013, možná překvapivě suchý žlutý muškát (3,2 g/l zbytkového cukru) s příjemnou vůní kořenitého ovoce, spíše citrusů, a lehkých tónů čerstvé majoránky. V chuti citrusy, zvláště grepy, svěží a pikantní v koncovce. Víno je vstřícné i vůči těm, kteří jinak aromatické odrůdy odmítají.
     Prvním ze dvou ryzlinků byl Riesling vom Schotter 2013 z Weingut Lukas Lehner. Příjemná ovocně-minerální vůně, v chuti nazrálé světlé ovoce (především citrusy), šťavnaté a svěží víno s pikantním závěrem.
      Následovaly dva sauvignony. Nejprve Sauvignon Blanc 2013, opět v vinařství Lukase Lehnera. Vůně měkce ovocná, spíše směs peckovin a jádrovin, možná i angrešt, lehce minerální. Identická šťavnatá chuť, pikantní s hodně vzdáleným závanem listu černého bezu.
      O poznání bohatší a výraznější byl Sauvignon Blanc Gamlitzberg 2013 z Weingut Strauss ve Steiermarku. Výrazná vůně světlého ovoce sw zřetelnou stopou černého rybízu. Chuť ovocně minerální, plnější a lehce pikantní. V dochuti byla cítit bělomasá broskev, především ta část kolem pecky.
      A přišel jednoznačný vrchol večera – Riesling Smaragd 2011 Ried Pichl Point Joching z Winzerhof Lehensteiner ve slavném Wachau. Bohatá a mnohovrstevná vůně přezrálého světlého ovoce s petrolejovými tóny. Tělo plné, uhlazené a bohatě ovocné s jemným petrolejovým závojem. Dlouhá, lehce pikantní dochuť. Krásně mazlivý ryzlink z Wachau.
      A nakonec tři červená vína. Prvním byl St. Laurent 2008 z Weingut Kolkmann v oblasti Wagram. Víno bylo na svém vrcholu, možná již začínal jeho pomalý sestup. Ve vůni hodně přezrálé, spíše džemovité třešně, višně a švestky. V chuti kořenité tmavé peckoviny, opět džem a mírně pikantní závěr.
      Více mi chutnal o rok mladší Zweigelt 2009 z Weingut Gsellmann v Burgenlandu. Ve vůni decentně kořenité tmavé peckoviny s dotykem kůže. V chuti plný, především bohatý na vyzrálé tmavé peckoviny. Delší dochuť v níž se lehounce odrazilo zrání ve starším bariku.
      A nakonec další Zweigelt. Stejný ročník, ale z Weingut Trapl v oblasti Carnuntum. Ve vůni bohaté višně v čokoládě. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, uhlazené, ale s ještě vyčuhujícími sládnoucími tříslovinami. Pěkné již nyní, a přitom dostatečně perspektivní.
      A jak vína hodnotil „vrcholový tým”? Takto:
Riesling Smaragd 2011 – 9,1 bodu (z 10 možných), Zweigelt 2009 Weingut Gsellmann a Zweigelt 2009, Weingut Trapl – 8,9 b., Sauvignon Blanc Gamlitzberg a Riesling vom Schotter – 8,8 b., Grüner Veltliner November – 8,7 b., Grüner Veltliner DAC – 8,6 b., Sauvignon Blanc 2013 Weingut Lucas Lehner a St. Laurent 2011 Weingut Kolkmann – 8,5 b., Gelber Muskateller 2013 – 8,4 b. a Strauss Rosé 2013 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist