Inspirující vína Vlastimila Konečného

1. 5. 2008

Vlastimil Konečný starší patří mezi nejzajímavější moravské vinaře, se kterými jsem se setkal. Jeho „filozofie vína“ je velmi poučná, kéž by se jí řídili i další vinaři, a to nejen Čejkovicích: tvrdá práce na vinici, redukce hroznů, víno důkladně připravit a nespěchat s ním na trh. Přitom rodinné Vinařství Vlastimil Konečný & syn není staromilská, ale moderní vinařská firma.
Je to radost poslouchat moudrého, ale také vstřícného vinaře – a pak ochutnávat jeho vína. Pro mne to byl opravdu příjemný zážitek.

Ochutnali jsme deset vín (sedm bílých a tři červená) a na závěr dvě sladké prémie jaksi „mimo soutěž“. Drtivá většina vín měla nadprůměrný bezcukerný extrakt, což je charakteristické pro styl většiny Konečného vín.

Doslova to platí již o vstupním vínu Müller Thurgau 2005 v pozdním sběru, které mělo na tuto odrůdu téměř „rekordní“ extrakt – 26,14 g/l. Víno ovocně-minerální ve vůni i chuti, již velmi vyzrálé, ale přitom ještě svěží a pikantní
s příjemnou kyselinkou. Právě výraznější kyselina byla charakteristická pro většinu ochutnávaných vín, což vytváří jeden předpokladů pro jejich delší ležení.

Téměř stejně velký extrakt mělo i nejstarší víno na degustaci – Tramín 2004 v pozdním sběru. Po čtyřech let bylo pěkně vyzrálé, harmonické a bohaté ve vůni i chuti. Krásná a klasická tramínová vůně (liči, růže), jemná, měkce aromatická a delikátně pikantní chuť. Hezké a stále elegantní víno!

Aurelius 2005 v pozdním sběru byl výrazně „ryzlinkový“, opět kombinace ovoce, květin a minerálních tónů.
V těle plné, velmi pikantní v dochuti s jemnou hořčinkou. Nevadila mi…

Ryzlink rýnský 2006 v pozdním sběru patřil mezi špičku večera. Hezky vyvážený cukr a kyselina (5,57 g – 8,25 g), bohatý extrakt (25,4 g/l). Víno s příjemnou květinově-ovocnou vůní (bonpari), v těle plné a vyzrálé, hodně pikantní v kombinaci ovoce a květin. Stále svěží víno s pěknou budoucností!

Výrazně muškátový (až bylinný) ve vůni byl Irsai Oliver 2006 v pozdním sběru, v chuti pak lehce nasládlý, zakulacený a pikantní. Opravdu plný „iršai“, v těle zaujaly vyzrálý sladký hrozen a jemné citrusy.

Následovala dvojice z velkým zbytkovým cukrem. Nejprve Rulandské šedé 2006 ve výběru z hroznů mělo 31,9 g zbytkového cukru a téměř 7 g kyselin. Výrazně nasládlé víno, v „měkké“ chuti plné vyzrálého ovoce, jemného medu
a s lehkou minerální stopou. Extraktivní víno s delší dochutí.

Poslední bílé víno bylo naprosto excelentní. Aurelius 2006 ve výběru z bobulí měl 65,6 gramů zbytkového cukru,
ale také příznivou kyselinu (8,1 g). Přitažlivý ve vůni (přezrálé tropické ovoce, především ananas) i chuti. V ní opět přezrálé ovoce, sladké, ale velmi pikantní a extraktivní (30,8 g/l). Opravdová lahůdka do svátečního pohárku!

První dvě červená nebyla díky trochu vyšší kyselině ještě v optimální kondici. Jsou to vína spíše na delší trať. Frankovka 2006 v pozdním sběru voněla polesních plodech v marmeládovém provedení, v těle byly cítit spíše tmavé peckoviny,
ale díky výraznější kyselině a nižšímu alkoholu (11,8 %) působilo víno poněkud lehčím a možná i tenčím dojmem. Uvidíme tak za rok.

Cabernet Moravia byl přece jen o něco extraktivnější, plnější a navíc kyselina tolik nevyčnívala. Ve vůni i chuti tmavé peckoviny a lehká paprika, víno dost pikantní , které by potřebovalo trochu zakulatit. Doufejme, že tento stav nastane tak za rok či dva.

Závěrečný Modrý Portugal 2006 ve výběru z hroznů je naproti tomu víno, které je již nyní připraveno poskytnout nám skvělý zážitek. Víno na hranici suchého s bohatou vůní po třešních a višních. V tělo velmi plné a bohaté, měkké
a nesmírně extraktivní (31,9 g/l). Krásně vyzrálé a harmonické víno plné lákajících tmavých peckovin. Nejlepší víno večera!

A ještě zmínka o dvou sladkých „prémiích“: Sherry 2006, dolihované víno vyrobené z Modrého Portugalu ve výběru z bobulí. Sladké a bohaté v chuti (borůvky, ostružiny, káva).

Bílá Marsala 2005 s 50 g zbytkového cukru byla vyrobena ze Sauvignonu, který zrál 7 měsíců v bariku. Lehce naoxidovaný styl, jemně kořenité, příjemné dezertní víno jihoitalského stylu. Zajímavé zpestření na závěr večera s krásnými čejkovickými víny.

A takto je hodnotil „vrcholový tým“:

Modrý Portugal – 9 bodů (z 10 možných), Aurelius 2006, výběr z bobulí – 8,4 b.,
Ryzlink rýnský a Rulandské šedé – 8 b., Cabernet Moravia a Irsai Oliver – 7,9 b.
Frankovka – 7,7 b., Tramín a Aurelius 2005, pozdní sběr – 7,5 b. a Müller Thurgau – 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist