Inspirující výlet do jižní Francie

2. 9. 2008

Na degustacích ve Viničním altánu jen výjimečně neochutnáme bílé víno. A naprosto výjimečně naopak degustujeme více než dvě růžová. Když se však chceme seznámit s víny z jihofrancouzské Provence a Údolí Rhôny, musíme počítat právě s drtivou převahou růžových a červených vín. Tak se také stalo díky Martinu Kalvachovi, který tato atraktivní vína dováží.

Těžko totiž budeme mít další možnost ochutnat na jedné degustace postupně pět růžových vín – od lehkého a jednoduchého až po skvělé, plné a mnohovrstevné s nesmírnou dávkou elegance.

Vin Gris 2007, zemské „růžové“ z oblasti Vin de Pays du Var mělo „zavíňovací“ poslání. Lehké, suché, pikantní a poměrně nekomplikované víno velmi světlé barvy z odrůdy Grenache Gris. Tedy spíše „šedé“, než růžové.

Poctivým růžovým již bylo následující Prestige des Chevaliers rosé 2007 z apelace Côtes de Provence AOC. Pro tamní oblasti klasické cuvée z odrůd Grenache, Cinsault a Mourvédre. Trochu mne zarazila snad ještě světlejší barva v porovnání se vstupním vínem, nicméně vše ostatní již bylo na svém místě. Jahody ve vůni přecházely v suché a lehce pikantní chuti do jemných peckovin. Poměrně svěží a příjemně pitelná „růžovka“.

Ale šli jsme výš. Růžové Fleur de Mer 2007 ze stejné apelace, ale jen ze dvou odrůd (Grenache a Cinsault), potěšilo ještě výraznější ovocnou vůní (peckoviny) a plnější chutí po třešních. O něco vyšší elegance a uhlazenost v těle.

Následující víno považuji za jedno z nejlepších růžových, které jsem letos ochutnal (a bylo jich pěkných pár desítek). Bandol rosé 2007 ze stejnojmenné apelace, víno z odrůdy Mourvédre a s nepřehlédnutelnou etiketou s obrazy francouzských impresionistů. Za touto sice atraktivní, nicméně pro milovníky vína lehce „podezřelou“ komerční ambaláží se však skrývá naprosto skvělé růžové náročného a zároveň nádherného ražení. Bandolu dělá čest! Plná ovocná vůně (peckoviny) s náznaky minerálních tónů. V identické chuti se živočišný závoj mísí s bohatou ovocností v delším závěru. Krásně pikantní a elegantní víno vyšší kategorie, které může klidně ještě nějaký rok ležet na láhvi. A určitě si nepohorší, spíše naopak.

Poslední růžové – cuvée Marie Christine rosé Cru Classé z apelace Côtes de Provence AOC je rovnoměrně složeno ze tří odrůd: Grenache, Syrah a Cinsault. Víno sice plné a bohaté v těle, ale poněkud uhlazeného „dámského“ stylu (název svým způsobem odpovídá obsahu). Přezrálé drobné ovoce, především jahody, elegantní, ale malinko učesané. Samozřejmě dobře pitelné, ale zde už cena tak zcela neodpovídá kvalitě. Byť je to poněkud honosně deklarováno jako Cru Classé.

A nyní červená. Vína z apelace Costiéres de Nimes mám rád. Jsou bohatě ovocná, středně plná a příjemně pitelná i v těch „základních“ řadách. Tato apelace představuje jakýsi přechod mezi oblastí Provence a Údolím Rhôny. Víno Domaine du Chene 2005, cuvée odrůd Grenache, Syrah a Mourvédre (tedy známá značka G.S.M.), je toho příkladem. Příjemně ovocné (peckoviny), uhlazené s velmi jemnou tříslovinou.

Stejně tak rád piji vína z další jihofrancouzské apelace – Fitou AOC. Svým charakterem se v mnohém blíží vínům z Nimes, zvláště u těch nebarikových. Víno Le Hautes de Rafegue 2005 (Syrah, Mourvédre se špetkou Grenache) potěšilo příjemnou vůní a chutí po tmavém lesním ovoci (ostružiny, borůvky) a výrazně pikantním tělem. Opět dobře pitelné červené za vstřícnou cenu.

Velkým překvapením bylo pro mne „naprosto čisté“ a velmi ovocné víno s poutavou ambaláží (tvar láhve a etiketa) Cuvée de Port Grimaud rouge 2004 z apelace Côtes de Provence AOC. Klasická jihofrancouzská „trojka“ G.S.M. dodala vůni tóny vyzrálých tmavých peckovin a jemné čokolády. V bohaté a plné chuti navíc pikantní nádech, sladké taniny a delikátní čokoládový závoj. Nepříliš složité, ale opravdu čisté a pěkně pitelné víno za dobrou cenu.

Jemně filtrované víno Le Pic Saint Loup domaine les Ferrageres 2003 z apelace Coteaux du Languedoc AOC nebylo již tak vstřícné. Jemně kořenitý Syrah, pikantní a ovocný s živočišnými tóny (kůže) v chuti. Pěkné víno, které však nezaujme hned po prvním doušku. Je třeba si však zvyknout na jeho možná trošku netypickou chuť. Barikované (6 měsíců) cuvée, opět G.S.M., s názvem Marquis des Vallats 2004 z apelace Côtes de Provence AOC, mne velmi zaujalo již svojí vůní: tmavé lesní plody, kůže, jemné kávové tóny. V chuti ostružiny a borůvky ještě umocněny měkkou a delikátní vanilkou. Přesto pikantní a stále svěží víno za dobrou cenu.

Přiznám se, že od „impresionistického“ Bandolu 2004 jsem očekával (po zkušenosti s růžovou variantou) trochu víc. Každopádně bych toto mnohovrstevné víno ve vůni i chuti zařadil do vrcholné trojice večera. Cuvée s dominující odrůdou Mourvédre, plné tmavých lesních plodů a lehce animální, se představilo suchým ovocným tělem (višně, tmavé třešně) a zřetelným tříslem. Náročnější víno, kterému nepochybně pomůže ještě nějaký hod ležení na láhvi. Nicméně čekal jsem o něco větší hloubku po zkušenostech s jinými víny z této apelace.

Přestože závěrečné víno ORTAS Prestige 2005 Rasteau (Côtes du Rhône Villages AOC) bylo rozhodně nejlepším červeným vínem večera, i od něj jsem (opět po zkušenostech s vybranými víny z vesnice Rasteau) očekával přece jen větší bohatost těla. Ale to je můj subjektivní dojem. Každopádně jsme ochutnali pěkně harmonickou „trojku“ G.S.M. nabízející plnou vůni tmavého ovoce a jemné kůže. V bohaté chuti měkké ovoce, zřetelně pikantní a středně dlouhý závěr. Celkově prvotřídní víno své kategorie, které zrálo 15 měsíců v bariku. Možná se po nějaké době více projeví nasládlé taniny a víno získá i na větší hloubce. Každopádně již nyní je dobře pitelné, ale doporučuji „provětrání“ formou krátké dekantace.
Myslím, že Martin Kalvach nám představil velmi pěknou sestavu z jižní Francie, vína z nichž žádné nemělo zřetelnou vadu, naopak drtivá většina v sobě snoubila vyšší kvalitu s příznivou cenou. Takový výlet do Provence a Údolí Rhôny je skutečně příjemným zážitkem.

Svým způsobem to potvrzuje i hodnocení „vrcholového týmu“: ORTAS Prestige – 9,2 bodu, Bandol rosé – 8,9, Bandol rouge – 8,8 b., Marquis des Vallats – 8,7 b., Le Pic Saint Loup – 8,6 b., Cuvée de Port Grimaud – 8,5 b., Domaine de Chene a Cuvée Marie Christine rosé – 8,4 b., Les Hautes de Refegue – 8,3 b., Fleur de Mer rosé – 7,8 b., Prestige des Chevaliers rosé – 7,2 b. a Vin Gris – 6,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist