Italský sever ve skvělém stylu

30. 11. 2011

Po vínech z Languedocu následoval další krásný vinný zážitek – vína z italského severu, která dováží Jiří Musil pod hlavičkou firmy Ottimi Vini. Výborná vína z oblasti Alto Adige, Valtellina a (trošku jižnějšího) Emilia Romagna. Jedenáct oficiálně, navíc welcome drink v podobě šumivého vína a závěrečný dárek – nádherné „hrozinkové víno” Sforzato di Valtellina. A když máte k tomu zasvěceného průvodce – nemá to chybu!

Šumivý „welcome drink” v podobě vína Vollí Brut z Emilia Romagna jsme nechali omylem namrznout, takže výsledek nebyl zcela ideální. Ale ochutnal jsem ho v dobrém stavu – je to svěží a ovocitý bublinkový zážitek!

Prvním vínem na degustačním lístku bylo cuvée Pinot/Chardonnay IGT 2009 z vinného gigantu CEVICO v Emilia Romagna. Víno Frizzante bylo jednoduché, ovocité, jemně pikantní s náznakem perličky. Ideální na party, a za skvělou cenu!

Družstevní konglomerát Grupo CEVICO je charakteristický obrovskou produkcí, ale svou kvalitu si rozhodně drží.

Svědčí o tom i následující víno Masselina Chardonnay IGT 2009 s komerčním označením „147” (nadmořská výška v metrech). Nazrálé ovoce, sladká kukuřice ve vůni, která se postupně otevírá. Chuť identická, možná se špetkou minerálů, tělo lehce zakulacené a jemně pikantní. Dochuť se stopou sladké kukuřice. Opět výborná cena!

Výš (a nejen nadmořskou výškou vinic) jsme šli do údolí Valtellina La Novella IGT 2009 z Casa Vinicola Pietro Nera. Hezká ovocně-květinová vůně, pro nás možná až orientální. Chuť bohatě ovocná (ananas), jemňounce nasládlá, zakulacená a příjemně pikantní. Opravdu potěšující pití i na delší trať.

Následující tři vína představují vysoce nastavenou laťku v bílé produkci. Nejprve Rezio IGT 2008 z Casa Vinicola Pietro Nera (Valtellina). Velmi atraktivní vůně (nazrálé světlé ovoce, tóny medu a karamelu). Chuť ovocně-medová s lehkým karamelovým závojem. Plná a delší dochuť – víno strávilo krásných 8 měsíců v bariku.

Další dvě vína pocházejí z oblasti někdejšího Rakousko-Uherska. Tedy Jižní Tyrolsko nebo také Alto Adige. Stále si nejsem jistý, které mi chutnalo více. Zda Weissburgunder Passion 2008 DOC z vinařství Kellerei St. Pauls, nebo Sauvignon Passion 2009 ze stejného vinařství. Bílý pinot byl ve vůni ovocně-minerální, v chuti plný, zakulacený s výraznou mineralitou ve velmi dlouhé dochuti (připomínal mi ty nejlepší bílé pinoty od Radomíra Nepraše).

Sauvignon byl velmi výrazný a bohatý ve vůni i chuti. Hutný ovocný základ (meruňka, přezrálý angrešt), a nad tím výrazná stopa černého rybízu a černého bezu. Žádná kopřiva, jak se někdo domníval, tu znám moc dobře, mám jich hojně na zahradě, stejně jako černý bez a černý rybíz. Kdo má rád tento styl, ten musel být v sedmém nebi. Také já tam měl našlápnutu!

Červená Massellina 2009 DOC z Gruppo SEVICO s označením 158 se předvedla jako dobře pitelné ovocné cuvée (Sangiovese – 70 %, Cabernet Sauvignon – 30 %). Ve vůni i v chuti tmavé peckoviny a závan kůže a čokolády. Chuť opravdu překvapivě hutná, vstřícně zakulacená a jemně pikantní v závěru. Dost muziky za příjemnou cenu – to nelze vždy očekávat od výrobců obdobné velikosti.

Lagrein Gries 2008 DOC z Kellerei St. Pauls z Alto Adige představil pěknou ukázku starobylé místní odrůdy. Víno, které zrálo z 30 % v bariku a zbytek ve velkém sudu, nabídlo ve vůni nazrálé tmavé ovoce s lehkými živočišnými a minerálními tóny. Obdobně i v chuti, které nechyběl poměrně bohatý závěr plný vyzrálého tmavého ovoce s lehounkým závanem živočišných tónů.

Následující „červená trojice” byla z denominace Valtellina Superiore DOCG. Jediným vínem, které se stalo terčem kritických názorů některých členů „vrcholového týmu”, bylo Grumello Tirso 2007 DOCG z Casa Vinicola Pietro Nera. „Jejich” láhev údajně měla výrazné „acetonové tóny”, což nemohu říci o té „naší”. Možná k tomu sváděly bohaté griotkové tóny ve vůni, zprvu velmi výrazné, které se však postupně ztrácely. V chuti uhlazené peckoviny, jemná vanilka a měkce pikantní závěr.

Inferno Al Carmine 2004 Valtellina Superiore DOCG z vinařství Azienda Agricola CAVEN VITICOLTORI vonělo po tmavém kompotovaném ovoci a džemu a jemných barikových tónů. V chuti kombinace vyzrálého tmavého ovoce, vanilky a kůže. Potěšila jeho vyzrálost i jemně pikantní závěr.

Ještě o něco vyšší kvalitu rozhodně nabídlo víno La Priora Sassella 2005 Valtellina Superiori DOCG ze stejného vinařství. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce a tóny jemné kůže. Chuť vyzrálá, velmi elegantní a jemně pikantní. A dochuť byla rozhodně velmi dlouhá a laskající.

Ale to ještě nebylo vše! Závěrečný dovozcům dárek v podobě „hrozinkového” vína Sforzato 2005 Sforzato di Valtellina DOCG z vinařství Casa Vinicola Pietro Nera doslova hladilo na těle i na duši. Vysoce koncentrovaný mošt z vysušených hroznů odrůdy Nebbiolo z vinic Inferno, Sassella a Grumello se postaral o vyšší alkohol (15 %), ale také o nesmírně extraktivní chuť velmi vyzrálých tmavých peckovin, borůvek a ostružin. Víno hutné, plné a zároveň uhlazené s mimořádně dlouhou dochutí. Jedno z nejlepších vín na letošních degustacích ve Viničním altánu. Nádherná tečka za večerem se skvělými víny a zasvěceným průvodcem. Jen se znovu potvrdilo, že italské vinné potěšení nemusí mít vždy na etiketě nápis Brunello, Barolo, Barbaresco, Vino Nobile di Montepulciano či pečeť „supertoskánce”.

Takže ještě hodnocení „vrcholového týmu”:

Sforzato 2005 a Sauvignon Passsion – 9,3 bodu (z 10 možných), Weissburgunder Passion – 9,2 b., Rezio IGT, La Priora a Inferno Al Carmine – 9,1 b., Grumello Tirso (1. láhev) – 9 b., La Novella IGT a Lagreion Gries – 8,9 b., Massellina 158 – 8,7 b., Massellina 147 – 8,5 b., Pinot/Chardonnay – 7,9 b. a Grumello Tirso (2. láhev) – 6,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist