Italský souboj s jižním finišem

11. 6. 2012

     Deset italských, především ze Sicílie a Puglie, a jednu sladkou maďarskou prémii nám představil pravidelný host Viničního altánu Dalibor Salivar z dovozní společnosti Víno SD, s.r.o. Většina italských vín byla z produkce vinařské společnosti Angelo Rocca & Figli, která vlastní další vinařství a vinice v různých částech země.
     První dvě vína nesla značku Rocca. Vstupní pocházelo ze známé vinařské oblasti Veneto na severovýchodě Itálie: Pinot Grigio 2010 s výraznou vůní jižního ovoce. V chuti převládala vyzrála hruška. Pro mne nepříliš atraktivní víno bez výraznější pikantnosti a svěžesti s lehkou hořčinkou v dochuti.
     Příliš mne nenadchlo ani následující Pinot Grigio Rosato bez uvedení ročníku z oblasti Pavia v Lombardii . Lehce narůžovělé víno z šedého pinotu, které mělo jemnou vůni (peckoviny) i chuť. Sice poněkud plnější, ale opět málo svěží a pikantní s minerální hořčinkou v závěru.
     Následující vína již představovala nesrovnatelně vyšší kategorii. Nejprve Inzolia Sicilia IGT 2010 z vinařství Baglio Galano. Víno mělo velmi zvláštní vůni orientálních květin, koření a jemné vanilky. V chuti převládalo pikantní nazrálé ovoce s delikátním vanilkovým závojem. Přitom víno poznalo pouze nerez!
     Neméně pěkné bylo cuvée Grillo/Chardonnay (50/50) 2010 ze sicilského vinařství Baglio Sicano. Ve vůni jemně karamelové nazrálé ovoce. V suchém a plnějším těle bylo již uleželé se stopou po kratším zrání v bariku (asi 2 měsíce). Ideální pro milovníky bohatších vín s delikátní stopou dubového dřeva.
     „Vsuvkou” z maďarského Tokaje byl Muskat Lunel 2009, Felzáraz Minoóségi Fehérbor – polosladký (kolem 16 g/l zbytkového cukru) s vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni kořenité ovoce, především grepy. Ve vůni jemně nazrálé citrusy, především grep, lehce nasládlé s delikátní grepovou hořčinkou v závěru na patře. Příjemné víno, které potřebuji dostatečně nachladit!
     Prvním červeným vínem bylo Brindisi Rosso Riserva DOC 2007 z vinařství Angelo Rocca & Figli. Ve vůni nazrálé ovoce, jemné koření, zřetelné hrozinky i stopa živočišných tónů. V chuti tohoto vína z tamní tradiční odrůdy Negro Amaro bylo zřetelné přezrálé ovoce, také koření a čokoláda. Jemné, poměrně uhlazené víno zrálo dva roky ve velkém sudu (65 hl).
     Mezi moje oblíbená vína patří již léta Syrah Sicilia Belamico IGT z vinařství Angelo Rocca & Figli. My jsme ochutnali ročník 2009, který voněl po hodně nazrálém tmavém ovoci. V chuti čistý, ovocný, uhlazený, elegantní se zřetelnou stopou ostružin v závěru na patře.
     Z piemontského vinařství Luggi Dezzani pocházelo víno Remajor Monferrato Rosso DOC 2008, cuvée odrůd Dolcetto, Barbera a Cabernet Sauvignon. Ve vůni kořenité višně v čokoládě. V těle ovocné, decentně pikantní s bohatou dochutí ovoce, koření a jemné čokolády. Lehce barikované víno (asi 3 měsíce) je opravdu příjemně pitelné, a to i na delší trať.
     Z Piemontu bylo i atraktivní Trentatre Rosso 2009 IGT z vinařství Angelo Rocca & Figli. „Třiatřicítka” v názvu naznačuje poměr odrůd v cuvée – Cabernet Sauvignon, Merlot a Montepulciano. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce, především lesní směs. V těle uhlazené, bohatě ovocné a jemně pikantní. Opravdu velmi vstřícné víno!
     Úspěšně mu sekundovalo San Toro Tarantino IGT 2009 ze stejného vinařství, jenže z Puglie. Cuvée odrůd Primitivo a Merlot (50/50). Bohatá vůně (tmavé ovoce, kůže, čokoláda i živočišné tóny). V chuti výrazně ovocné, kořenité se stopou kůže a čokolády. Uhlazené až sametové víno bylo jemně filtrováno a příjemně hladilo na patře.
     Rozhodně nejlepším červeným vínem večera bylo závěrečné cuvée odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot ze sicilského vinařství společnosti Angelo Rocca & Figli. Zi’Lumari Sicilia IGT 2011 působilo překvapivě vyzrálým dojmem. Ve vůni lehce kořeněné tmavé ovoce, v chuti bohatě ovocné, plnější, uhlazené a jemně pikantní. Také toto víno bylo jen lehce filtrováno – budoucnost má teprve před sebou. A rozhodně pěknou!
     Náležitě to ocenil i trochu oslabený „vrcholový tým”. Rozhodl takto:
     Zi’Lumari Sicilia IGT – 9,1 bodu (z 10 možných), Trentatre Rosso a San Toro Tarantino IGT – 8,9 b., Syrah Sicilia Belamioco IGT a Remajor  Monferrato Rosso DOC – 8,8 b., Tokaji Muscat Lunel – 8,7 b., Grillo/Chardonnay – 8,6 b., Inzolia Sicilia a Brindisi Rosso – 8,5 b., Pinot Grigio Rosato – 7,9 b. a Pinot Grigio Veneto – 7,8 bodu.
    Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist