Jasná jednička – Vitrum Blend

9. 11. 2018

     Tak trochu srovnávací ochutnávku pro nás ve Viničním altánu připravil pravidelný host Josef Uhlík ze společnosti Productos Latinos. A to ve spolupráci se svým obchodním partnerem, Chilanem Rodrigo Schmidtem.
      Na pořadu byla chilská vína (sedm vzorků) z vinařství Viňa Chocalán a portugalská (tři vzorky) z vinařství Carlos Reynolds.
Nejprve jsme ochutnali dvě bílá chilská vína. Prvním byl Sauvignon Blanc Reserva 2017, suché víno s vůni světlého ovoce, angreštu, jemných tónů černého bezu a minerálů. V chuti téměř identické, svěží a pikantní.
      Následovalo Chardonnay Reserva 2017, opět suché víno s vůní jižního ovoce a jemně máslové kukuřice. V chuti vyzrálejší máslové ovoce, tělo zakulacené a měkce pikantní.
      Prvním portugalským vínem bylo bílé cuvée Carlos Reynolds White 2017 z odrůd Arinto a Antao Vaz. Suché vína s vůní nazrálého světlého ovoce včetně citrusů, jemně máslové a s dotykem minerálů. Zpočátku byl zřetelný náznak živočišných tónů. V plnější chuti bylo cítit nazrálé světlé ovoce, šťavnaté a pikantní.
      Červené cuvée Carlos Reynolds Red 2015 z odrůd Alicante Bouschet (40 %), Trincadeira (40 %) a Alfrocheiro (20 %) nabídlo příjemnou vůni džemovité lesní směsi. V chuti džemovité tmavé ovoce, stopa čokolády a tříslovin. Jemně pikantní ocásek. Víno poznalo pouze nerez, ale určitě ještě zkrásní ležením v láhvi.
      Ze stejného ročníku bylo první chilské červené – Chocalán Merlot Reserva. Součástí vína byl i Syrah (5 %) a Cabernet Sauvignon (10 %). Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, džem a dotyk čokolády. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené se stopou čokolády a kůže.
Příjemně mne překvapilo víno Chocalán Carmenére Reserva 2017. Především proto, že postrádalo někdy až protivné kořenité tóny včetně zelené papriky. Vůně byla ovocná s lehce džemovitými tóny a dotykem kávy. V chuti jemně kořenité tmavé ovoce, uhlazení s lehounkým „štychem” kávy a čokolády.
      Z vín Chocalán Reserva mi nejvíce chutnal Cabernet Sauvignon 2015. Ve vůni jemnější tmavé ovoce, náznak kůže a čokolády. V chuti uhlazené, jemně kořenité tmavé ovoce se stopou čokolády. Příjemné, elegantní víno.
Trochu víc jsem čekal od vína Julian Reynolds Reserva 2013. Ve vůni džemovitá lesní směs. V chuti hodně uleželé tmavé ovoce, výraznější barikové tóny a zřetelný pikantní ocásek díky poměrně vysoké kyselině téměř 7 g/l. Vínu, které zrálo 12 měsíců v bariku (druhé použití), chybělo elegantnější tělo.
      A na závěr opravdu to nejlepší. Nejprve Chocalán Gran Reserva Syrah 2016. Přitažlivá vůně tmavé lesní směsi, zpočátku s jemnými živočišnými tóny. V chuti spíše kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. Jemné tříslo, stopa čokolády a měkce pikantní koncovka. Víno, které zrálo 12 měsíců v bariku, musí ještě ležet v láhvi – bude mnohem krásnější.
      A konečně vinná delikatesa – Chocalán Vitrum Blend 2014, velké cuvée z odrůd Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Petit Verdot, Merlot, Syrah a Malbec. Ve vůni vyzrálé, lehounké tmavé ovoce. V uhlazené chuti tmavé ovoce, velmi elegantní s jemně pikantními džemovitými tóny v delším závěru. Víno má pořád před sebou krásnou perspektivu.
      Tentokrát zcela kompletní „vrcholový tým” ocenil chilská a portugalská vína takto:
Chocalán Vitrum Blend – 9,3 bodu (z 10 možných), Chocalán Gran Reserva Syrah – 9,1 b., Chocalán Cabernet Sauvignon Reserva – 9 b., Chocalán Carmenére Reserva – 8,9 b., Carlos Reynolds White, Chocalán Merlot Reserva a Julian Reynolds Reserva – 8,8 b., Carlos Reynold Red a Chocalán Chardonnay Reserva – 8,7 b., Chocalán Sauvignon Blanc – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist