Jihoamerický koktejl s chilským kořením

19. 10. 2012

     Jihoamerický vinný koktejl namíchal ve Viničním altánu jeho pravidelný host, Chilan Jorge Attisha z dovozní společnosti Openwine. A použil výborné suroviny ze čtyř vinařství v Chile, Argentině a v Uruguayi. Samozřejmě, že z rodného Chile jich bylo nejvíce – jak se na vinařství Santa Ema sluší!
      Celkem jsme ochutnali deset vín, vstupním bylo Chardonnay 2019 Saurus z argentinského vinařství Familia Schroeder. Jen lehounce barikované, ovocně-minerální ve vůni i chuti. V ovocném těle jemně nasládlé s decentním vanilkovým závojem v závěru.
      Více se mi líbilo Chardonnay Selected Terroir 2011 z chilského vinařství Santa Ema. Ve vůni vyzrálé ovoce a vzdálené „sauvignonové” signály. V chuti jižní ovoce, šťavnaté a měkce pikantní.
      Následoval Sauvignon Blanc 2011 Amplus ze stejného vinařství. Ve vůni zřetelné zelené tóny (paprika) a stopa černého rybízu. V chuti základ ze světlého ovoce, pikantní s výraznými tóny černého bezu (list, dřevo). Pěkný, ale poněkud dražší – tady není v souladu poměr cena/výkon).
      To částečně platí i o vínu Rosado Soul 2011 (opět Santa Ema). Cuvée odrůd Cabernet Sauvignon (80 %) a Syrah (20 %). Ve vůni kompotované třešně a višně a lehká minerální stopa. V chuti identické, suché a pikantní s lehkým černorybízovým „štychem”. Pěkná růžovka jižního typu.
      Následoval uruguayský Don Pascul Viognier 2010 Reserve z vinařství Familia Deicas. Ve vůni ovocně-minerální, stejně tak v chuti, která byla zakulacená, lehce máslová s jemnými minerálními tóny a vzdálenou stopou po zrání v bariku. Poměrně zajímavé víno za přijatelnou cenu.
      Prvním červeným bylo Carmenére Selected Terroir 2011 (Santa Ema). Přiznám se, že tuto odrůdu příliš nevyhledávám vzhledem k její urputnosti v chuti, která se mi velmi brzy omrzí. Ochutnávané víno bylo v tomto směru poměrně decentní. Ve vůni kořenitá lesní směs, chuť již byla výraznější: tmavá lesní směs, koření, vanilka. Hutné, ale v závěru malinko ploché víno s lehce trpkými tóny.
      Naopak přednost dávám Malbecu řady Saurus z vinařství Familia Schroeder. Ochutnali jsme ročník 2008, příjemně ovocné víno (tmavá lesní směs) se stopou vanilky ve vůni. Hezká chuť vyzrálého tmavého lesního ovoce, která v závěru přechází do tónů sušených plodů a jemné vanilky. Nekomplikované, velmi vstřícné víno.
      Zato uruguayský Tannat Reserve 2009 z vinařství Familia Deicas byl o poznání náročnější. Svým stylem se spíše blíží evropským vínům z odrůdy Pinot  Noir. V decentní vůni vyzrálá a lehce džemovitá lesní směs. V jemnější, relativně pikantní chuti je identické, uhlazené ve středně dlouhém závěru. Víno je vhodné na delší pití, ale je třeba se s ním nejprve více seznámit. Běžnému konzumentu v tom může poněkud bránit i malinko vyšší cena.
      Mým jednoznačným favoritem byl Syrah Barrel Reserve 2010 z vinařství Santa Ema. Bohatá vůně vyzrálého tmavého ovoce. Chuť identická (spíše tmavá lesní směs), jemně pikantní s decentní stopou dřeva. Suché víno s příjemnými tříslovinami, které je delikátně políbeno dubem (7 měsíců v bariku).  Bude se rozhodně dále zlepšovat!
      Asi nejlepším vínem večera však byl pro většinu hostů závěrečný Merlot Reserve 2009 (Santa Ema). U mne nezvítězil jen proto, že byl příliš hutný a bohatý na vanilkové tóny. Mocnější víno s chutí vyzrálé lesní směsi a s dostatkem sladkých tříslovin a vanilky. Jen se bojím, že po druhé sklence mne začne pomalu unavovat svojí výraznou dochutí.
      Jako bonus jsme ochutnali šest panenských olivových olejů z organické produkce, převážně ochucených. Nejvíce i chutnal čistý Orgánico a ostřejší červený, papričkový Merkén. Příjemné zpestření jihoamerického večera.
      A jak hodnotil poměrně vyrovnanou sestavu jihoamerických vín „vrcholový tým”. Takto:
      Syrah Barrel Reserve a Merlot Reserve – 9,1 bodu (z 10 možných), Saurus Malbec – 8,9 b., Tanat Reserve a Chardonnay Selected Terroir – 8,7 b., Amplus Sauvignon Blanc – 8,6 b., Don Pascul Viognier Reserve a Carmenére Selected Terroir – 8,5 b., Saurus Chardonnay – 8,2 b. a Rosado Soul – 8,1 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist