Jubilejní – a s víny od Kubíka

30. 1. 2012

Shodou příznivých okolností vyšla jubilejní 600. ochutnávka ve Viničním altánu (skoro tomu nemohu uvěřit) na poslední prosincový termín. Takže výroční a zároveň vánoční. A když se k tomu přidají vína z Rodinného vinařství Kubík ve Velkých Bílovicích, nemůže to mít chybu: plný „velký sál” a výborná vína!
Ochutnali jsme jich deset, z toho čtyři z ročníku 2010. Vstupním byl Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinkou (9 g/l a 8,7 g/l). Vůně ovocná s lehce minerálním závojem. Chuť ovocná, s náznakem zakulacenosti, pikantní a středně šťavnatá. Víno nemá problém, ale také nenadchne, především pro menší bohatost a atraktivnost v chuti.
O něco zajímavější bylo Rulandské šedé 2010 v pozdním sběru, rovněž s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,4 g/l a 7 g/l). Výrazná vůně jižního ovoce, především přezrálého banánu. V těle uhlazené, harmonické a příjemně ovocné (broskev, ananas), poměrně svěží ve středně plném závěru. Na závěr jsme víno přechutnávali – a potěšilo!
Jedním z nejlepším vín večera bylo Chardonnay 2010 v pozdním sběru. Polosuché víno s krásnou vůní jižního ovoce (broskev, banán, ananas) a máslovými tóny. Pikantní chardonnay s plnějším tělem.
A stejně tak potěšil i Sauvignon 2010 v pozdním sběru, polosladké víno (20,4 g/l zbytkového cukru), ale velmi šťavnaté a pikantní. Ve vůni broskve a meruňky s jemnou stopou černého rybízu. V chuti nasládlé, příjemně ovocné se zajímavým sladkokyselým ocáskem.
Tramín červený 2009 ve výběru z hroznů byl rovněž polosladký s vůní exotického liči a růží, možná i sladkého grepu. Chuť nazrálá, méně pikantní, než by bylo ideální, liči přechází v závěru do nasládlého grepu. Víno by zasloužilo větší živost i delikátnost.
Sladká Pálava 2009 ve výběru z bobulí (50 g/l zbytkového cukru) byla opravdu fajnová. Pěkná vůně citrusů se špetkou muškátu. V chuti sladké, ovocité (citrusy, pomerančová kůra), hutné a jemně pikantní víno pro slavnostní příležitosti.
Prvním ze čtyř červených byla Frankovka 2009 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny, v chuti plné tmavého ovoce, malinko jemného karamelu a decentní pikantnost v závěru. Víno poznalo na 4 měsíce vícekrát použitý barikový sud.
Merlot 2009 ve výběru z hroznů, barrique jsem očekával se zvýšeným zájmem. Nezklamal mne, přestože víno je ještě poměrně mladé a jeho nejlepší čas teprve přijde. Ve vůni tmavá lesní směs (borůvky, ostružiny), kůže a špetka kávy. V chuti bohatě ovocné se stopou vanilky a čokolády po čtrnáctiměsíčním zrání v bariku. V dochuti stále ještě pikantní víno, které se rozhodně zakulatí.
Patřičně připravené již bylo Zweigeltrebe 2008 v pozdním sběru, barrique. Ve vůni tmavé ovoce, živočišné tóny, stopa čokolády. V chuti identické, uhlazené a jemně pikantní. Příjemně pitelné víno s jistou dávkou elegance, kterou na patře zdobí dotek čokolády. Víno zrálo 12 měsíců v bariku – a bylo jim pěkně políbeno.
Závěr byl mimořádně zajímavý – Neronet 2009 v pozdním sběru, barrique. Atraktivní vůně koláče s borůvkovým a ostružinovým džemem. V chuti bohatá lesní směs, hutné tělo velmi pikantní a zároveň aromatické (vanilka). Na můj vkus je víno hodně výrazné, nicméně po minimálně ročním ležením v láhvi by mne mohlo uchlácholit. Což zřejmě nebylo třeba u ostatních členů „vrcholového týmu”. Tady je jeho hodnocení:
Neronet 2009 – 9 bodů (z 10 možných), Chardonnay 2010 a Pálava 2009 – 8,9 b., Merlot 2009 a Sauvignon 2010 – 8,8 b., Zweigeltrebe 2008 – 8,7 b., Rulandské šedé 2010 a Tramín červený 2010 – 8,5 b., Frankovka 2009 – 8,4 b. a Ryzlink rýnský 2010 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist