Jubilejní ochutnávání ve valtickém stylu

12. 1. 2010

Jubilejní 400. degustaci ve Viničním altánu (nějak tomu ani nemohu uvěřit) jsme oslavili, jak jinak, prací a moravským vínem. Samozřejmě, zodpovědně přechutnat 14 vzorků během hodiny je docela slušný pracovní výkon. Někteří z degustujících si ho pak osladili výhrou v tombole s tuctem lahví vína – i když samozřejmě ne všechna byla sladká!

O bohatou náplň výroční degustace se postaral především náš pravidelný host Vlastík Černý z Rodinného vinařství Černý ve Valticích. Vzhledem k časové tísni musel nasadit svižnější tempo, což mu nedělalo problém.

Ze zmíněných 14 vzorků byly (až na jen) všechny z ročníku 2008 – s početní převahou bílých vín. Právě u nich jsem v porovnání s ročníkem 2007 zaznamenal příjemný vzestup kvality. Ale protože vzorků bylo hodně, pokusím se být tentokrát stručnější.

Neuburské v pozdním sběru bylo měkce ovocné, s lehkým minerálním a živočišným štychem – nevadilo mi, pěkně nás zavínilo. Výborný poměr cena/kvalita!

To platí i o polosuchém (na hranici suchého) Sylvánském zeleném v kabinetním provedení. Tady byl náznak zeleného ovoce, medových tónů se stopou citrusů či rozkvetlé louky.

Polosuché Rulandské bílé v pozdním sběru bylo šťavnatější s pikantní dochutí vyzrálého ovoce. Víno se pomaleji otvíralo, ale v závěru mne potěšilo vůní citrusů a čerstvých hroznů.

Stejně tak polosuché Rulandské šedé v pozdním sběru, v němž byla výraznější minerální stopa. Plnější víno s bohatší dochutí.

Chardonnay v pozdím sběru bylo rovněž polosuché, líbila se mi jeho příjemná vůně po nazrálém ovoci a oříšcích, ale také kulaté tělíčko s jemnou nasládlostí v pikantním závěru.

Další polosuché víno, Veltlínské zelené v pozdním sběru mne mile překvapilo ovocnou vůní a chutí, v níž dominoval nasládlý grep.

Sauvignon v pozdním sběru považuji za nejlepší víno večera. Polosuché víno s velmi pěknou vůní (broskve, meruňky, černý rybíz) i chutí. Ta byla velmi pikantní, svěží s bohatou ovocnou dochutí, v níž dominoval černý rybíz.

Suchý Muškát moravský v pozdním sběru voněl po citronové kůře a jemné bergamotové silici. V identické chuti byl suchý, lehce pikantní, ale poněkud mi chyběly výraznější muškátové tóny v trošku tenčím těle.

Dobře se pil polosladký Tramín červený ve výběru z hroznů. Hezká vůně růžového oleje s jemné kořenitosti. V nasládlém, středně aromatickém a jemně pikantním těle neskrýval dostatečnou eleganci.

Růžová Frankovka v pozdním sběru měla být původně z ročníku 2007. Kvůli nečekaně rychlému vyprodání se dostavil náhradník – ročník 2007, který jsme ochutnali již loni. Tehdy se mi líbil, nyní měl své nejlepší dny již za sebou. Suché a poměrně ovocné roséčku ztratilo pikantnost a svěžest a pomalu odcházelo do věčných lovišť.

Všechna čtyři červená vína byla v pozdním sběru, ale žádné z nich mne příliš neoslovilo. Frankovka byla sice hezky ovocitá, ale tenká. André bylo o poznání lepší, ovocné s jemnou kořenitostí – víno by se mohlo ještě uhladit a trochu více potěšit.

Cabernet Sauvignon byl překvapivě polosuchý. Ani více než 8 g zbytkového cukru však nedokázalo zastřít chudší tělo se zřetelnými tříslovinami a vyčuhující kyselinou.

Závěrečné Svatovavřinecké mělo smůlu. Vzorek byl rozkvašený, takže nepitelný. Náhradní láhev ukázala, že víno má jistý potenciál. Ovocité víno (jemná tmavá lesní směs) se středně plným tělem a vstřícnou pikantností. Nicméně po první láhvi, jak říká klasik Kohn, „stín podezření zůstal“.

Ostatně potvrdilo to i hodnocení „vrcholového týmu“.

Tramín červený – 8,7 bodu (z 10 možných), Sauvignon – 8,6 b., Rulandské šedé – 8,4 b., Rulandské bílé a Veltlínské zelené – 8,2 b., Chardonnay – 8,1 b., Muškát moravský a André – 8 b., Cabernet Sauvignon – 8,9 b., Frankovka a Frankovka rosé – 7,8 b., Neuburské – 7,6 b., Sylvánské zelené – 7,5 b. a Svatovavřinecké – 4,9 bodu (druhá láhev – 7,9 b. – jen moje hodnocení).
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist