Jumilla a Rioja – červený finiš

19. 10. 2018

     Tentokrát bez rodilého Chilana Jorgeho Atishi, ale s rodilou Moravankou Zuzanou Vojtěchovskou. Žádná chilská či argentinská vína (jako tradičně), ale devět kousků ze Španělska, včetně proslulé Rioji. I takovou nabídku vín má dovozní společnost OpenWine.
      A zahájili jsme „bublinkami” Cava vyrobenými tradiční metodou kvašením v láhvi. Víno z registrované v oblasti Valencie bylo brut, a z odrůd Macabeo (80 %) a Perelada (20 %), vonělo po světlém ovoci, lehce minerálním, dokonce jsem někdy v dáli cítil jemné petrolejové tóny. Zřetelně suché víno, bohatě perlivé, chuť ovocná s jemným květinovým „štychem”. V závěru jsem cítil lehkou hořčinku. V dané cenové relaci jsem ochutnal mnoho výrazně ovocnějších a vstřícnějších vín Cava. Na mne poněkud „tvrdé”.
      Ostatně ani další vína z poněkud komerčně vyhlížející řady Tapas Collection z vinařství Carchello mne příliš neoslovila. Svým způsobem se to týká i vína Tapas Collection Verdejo 2017 z oblasti Rueda. Suché víno s vůní nazrálých světlých peckovin se stopou bylin a grepu. V suché chuti převládala spíše hruška, a také jablko. Postrádal jsem tradiční citrusy a alespoň jemnou stopu černého rybízu, typické pro tuto odrůdu. Zůstala jen grepová hořčinka v koncovce.
      Nejméně zajímavým vínem večera bylo pro mne bílé Zuazo Gastón Viura 2014 z Rioji DOCa. Ve vůni tohoto zlatavého vína byly cítit živočišné tóny, přezrálé ovoce a byliny. Chuť výrazně suchá, zřetelné bylo přezrálé ovoce, jemně minerální s náznakem karamelových tónů. A v závěru opět hořčinka. Víno s poněkud vyšší cenou bylo zřetelně za svým zenitem.
      Celkem příjemné bylo růžové z Tapas Collection, odrůda Garnacha, ročník 2017, z oblasti Navarra, proslulé pěknými roséčky. Na rosé poněkud vyšší alkohol (13 %). V příjemné vůni jsem cítil jahody s náznakem smetany. V chuti pak spíše tmavé peckoviny s pecičkou. Pikantní víno v závěru s pecičkovou hořčinkou.
      A vstoupili jsme do zřetelně lepší poloviny degustace. Nejprve ještě poslední víno z Tapas Collection – mladé (Joven) Tempranillo 2017 z oblasti Jumilla. Na víno Joven dost vysoký alkohol (14 %), ale krásná ovocná vůně v kombinaci tmavých peckovin a lesních plodů. V chuti třešně a višně, jemné třísloviny, a v závěru měkce pikantní. Příjemné víno k jídlu i na delší pití.
      Pro mne jedním ze dvou nejlepších vín večera bylo Carchelo „C” Crianza 2016 z Bodegas Carchelo v denominaci Jumilla DO. Cuvée odrůd Tempranillo, Monastrell, Cabernet Sauvignon a Syrah mělo vysoký, ale v těle hezky zakomponovaný alkohol (14,5 %). Ve výraznější vůni byla bohatá lesní směs, jemně kořenitá. V plné ovocné chuti kombinace lesních plodů a tmavých peckovin, jemně pikantní se vzdálenými tóny vanilky. Víno s „čistou” chutí zrálo 6 měsíců v bariku.
      Na stejnou úroveň bych zařadil další crianzu, tentokrát z vinařství Zuazo Gastón 2012 v Rioji DOCa. Víno s drtivou převahou odrůdy Tempranillo a trošku nižším alkoholem (13,5 %) nabídlo ve vůni kombinaci tmavého ovoce s lehounkým náznakem dřeva a vanilky. V chuti suché, ovocné s jemnou stopou sušených plodů, uhlazené a elegantní. Velmi vstřícný představitel crianzy z Rioji.
      Reserva 2008 ze stejného vinařství mi chutnala o malinko míň. Ve vůni tmavé ovoce a jemná kůže. V chuti tmavé ovoce (se stopou lesní směsi), hořká čokoláda a závan „lékárny” v pikantní koncovce. Víno z odrůd Tempranillo (95 %) a Graciano (5 %) zrálo 20 měsíců v bariku.
      O závěrečnou sladší perlivou tečku se postaralo víno z řady Tapas Collection – Moscato Frizzante z oblasti Valencia. V pěkné vůni přezrálá hruška, mandarinka a další jemné citrusy. V chuti sladké bublinky, sušené ovoce a špetka kůry citrusů. Mazlivé víno pro speciální příležitosti.
      Početně tentokrát oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína ze Španělska takto:
Carchelo „C” Crianza, Zuazo Gastón Crianza a Zuazo Gastón Reserva – 8,9 bodu (z 10 možných), Cava Brut, Tempranillo Joven a Moscato Frizzante – 8,6 b., Verdejo a Garnacha Rosé – 8,5 b., Zuazo Gastón Viura – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist