Když z Perné, tak Pálava!

13. 12. 2010

Střídavě oblačno s několika krásnými chvílemi vyjasnění. Tak by se dala charakterizovat degustace vín malého vinaře z Perné Pavla Skráška. Abych byl spravedlivý – vzhledem k tomu, že některá přívlastková vína byla již vyprodaná, přivezl vinař z Perné několik „náhradních“, aby tak zajistil „degustační minimum“. Takže i z toho plyne občas oblačno v podobě ne vždy nejvyšší kvality vín. Nicméně sám jsem si několik vybral, a bylo to potěšení hodné lahůdek z Perné.

Zahájili jsme mladým vínem Müller-Thurgau 2010. Zemské víno z Dolních Dunajovic zaujalo pěknou aromatikou, ale přes 9 g/l zbytkového cukru také výraznou kyselinou (7,5 g/l). Ovocně-květinové víno ve vůni i chuti, které je velmi svěží a pikantní, ale i lehčí v těle. Díky výraznější kyselině doporučuji především k jídlu.

Jakostní Muškát moravský 2009 z Novosedel mne příliš nezaujal. Nevýrazná odrůdová vůně i chuť. Ve velmi pikantní dochuti jsem cítil vyšší hořčinku, která suchému vínu bez výraznějšího aroma příliš nesluší.

Zklamal mne jakostní Aurelius z trati Bergrus v Perné, tradiční ozdoba vinařů z této obce. Víno z málo vyzrálých hroznů, žádná vůně, plochá tělo. Výraznější kyselinka v poměrně atypické chuti. Aurelius jsem v ní nepoznával.

Mnohem lepší bylo jakostní Sylvánské zelené 2009 z Novosedel. Formálně suché, ale lehce zakulacené víno s vůní a chutí nazrálého ovoce a posečené louky. Pikantní a poměrně příjemně pitelné víno.

Výrazně lepší byl první pozdní sběr – Veltlínské zelené 2009 z trati Zahrady v Perné. Polosuché víno s vůní zralého světlého ovoce a mandlí. V těle měkce ovocné, zakulacené a příjemně pikantní s lehkou, ale pěknou mandlovou dochutí.

U polosladkého Ryzlinku vlašského 2009 v pozdním sběru rovněž z trati Zahrady v Perné jsem byl poněkud na rozpacích díky poměrné nevýrazné vůni i chuti (nastrouhaná jablka). Lehce pikantní a nasládlé víno s poměrně plochým tělem se sice pomalu otevíralo, ale ani tak mne nepřesvědčilo.

A pak přišla dvě krásná vína. Nejprve polosladká (19,4 g/l zbytkového cukru) Pálava 2009 v pozdním sběru z viniční trati Bergrus v Perné. Krásná vůně (sladký grep, jemný muškát, vyzrálý hrozen) a lahodná, lehounce nasládlá a ideálně pikantní chuť. Převažovaly citrusy (především sladký grep), ale zřetelný byl také přezrálý hrozen. Velmi zdařilá Pálava, která se dá pít celý večer.

To již zcela neplatí o následujícím Sauvignonu 2009 ve výběru z hroznů. Téměř sladké víno (zbytkový cukr 38,8 g/l) s velmi příjemnou „sauvignonovou“ vůní (nazrálé světlé ovoce, černý rybíz, květ černého bezu). V chuti velmi ovocné, sladší, lehce pikantní s příjemnou stopou černého rybízu a černého bezu v závěru. Víno z viniční trati Pod Děvínem ve Věstonicích je ideální pro slavnostní přípitek!

O přechod od bílých k červeným vínům se postaral růžový Cabernet Moravia z letošní sklizně. Pro ukázku jsme ochutnali velmi mladý a ještě „divoký“ vzorek. Vypadal velmi nadějně!

Prvním červeným bylo jakostní Svatovavřinecké 2008. Hezká vůně (třešně, višně), ovocná a velmi pikantní chuť (peckoviny) s jemnou pecičkovou hořčinkou v dochuti. V těle však bylo víno poměrně tenké.

O něco lépe působil jakostní Cabernet Moravia 2008. Ve vůni tmavé peckoviny a zřetelná kořenitost (zelená paprika, pepřové tóny). V těle identické, zřetelně pikantní a malinko tenčí. Nicméně dobře pitelná „jakostka“, především k jídlu.

Na závěr jsme měli možnost ochutnat dva sekty ze sousedního Rakouska – trockem a halbtrockem. Mauthner Sekt z Sektkellerei Mauthner v Kleinriedenthalu je vyráběn ve velkém z nakoupených vín. V tomto případě šlo o odrůdy Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené. Ten sušší byl nezajímavý, téměř bez perlení. Polosuchý byl poměrně příjemný, ovocitý s jemným, nicméně zřetelným perlením. Sekt za slušnou cenu, ale nic slavnostního.

To ostatně zaznamenal i „vrcholový tým“. Zde je jeho hodnocení:

Pálava – 9,1 bodu (z 10 možných), Sauvignon – 9 b., Veltlínské zelené – 8,5 b., Ryzlink vlašský – 8,4 b., Sylvánské zelené – 8,1 b., Cabernet Moravia a Sekt Mauthner Halbtrocken – 8 b., Muškát moravský a Svatovavřinecké – 7,9 b., Müller-Thurgau 2010 – 7,7 b., Aurelius 7 b. a Sekt Mauthner Trocken – 6,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist