Klášterní vína s potěšením i humorem

6. 10. 2015

     Jiří Ruibar z Rajhradského klášterního vinařství nám i letos nabídl k ochutnání bohatou paletu třinácti vín, tentokrát z ročníků 2012 až 2014. A letos bílá vína tvrdě „dotírala” na tradiční červenou špičku z rajhradského sklepa.
      Začali jsme jakýmsi srovnávacím ochutnáváním tří dvojic vín. Nejprve to bylo Veltlínské červené rané. První bylo mešní víno z ročníku 2013 v pozdním sběru, vyrobené metodou sur-lie (řada Exclusive). Zřetelně suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce v jemném minerálním závoji.    V chuti měkce ovocné, lehce zakulacené a delikátně kořenité. V delší dochuti bylo víno příjemně pikantní.
      Srovnávali jsme ho s Veltlínským červeným raným 2013 v pozdním sběru (řada Classic). Víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 6,2 g/l). Ve vůni kombinace ovoce, květin (až bylin) a jemných minerálů. Chuť ovocná, šťavnatá a pikantní s lehounkým dotykem minerálů.
      Na řadu přišla dvě vína z odrůdy Veltlínské zelené. První bylo z ročníku 2013 v pozdním sběru, sur-lie (řada Exclusive). Suché víno s jemnější vůní se špetkou ovoce a dotykem minerálů. Chuť ovocná (stopa grepu), lehce kořenité s pikantním závěrem.
      Konfrontovali jsme ho s Veltlínským zeleným 2014 v pozdním sběru (řada Classic). Formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem a kyselinou (7 g/l). Příjemná vůně světlých peckovin s náznakem lučních květů. V chuti světlé ovoce (jemný grep), pikantní a „veselé”. Svěží, hezky pitelné víno.
      Třetí dvojice byla z odrůdy Ryzlink rýnský. Nejprve ročník 2013 v pozdním sběru z řady Exclusive. Suché víno s bohatou ovocnou vůní (broskve) a se stopou lipoviny. Ve výrazně ovocité chuti převládaly spíše pikantní citrusy, zřetelná byla i jemná lipová stopa.
      Druhý „rýňák” byl rovněž z ročníku 2013 v pozdním sběru, a z řady Exclusive. Díky výrazně vyššímu zbytkovému cukru bylo víno polosuché. Vůně bohatě ovocná (až do jižních plodů). Chuť neméně ovocitá, zakulacená až mazlivá s náznakem medovosti a lipového květu.   Víno svým stylem připomínalo moselské ryzlinky. Z bílých vín mi chutnalo nejvíce.
      Pokračovali jsme polosladkým vínem Chardonnay 2013 v pozdním sběru (Classic). Ve vůni kompotované světlé ovoce v jemném máslovém kabátku. V chuti identické, lehounce nasládlé s pikantním závěrem.
      Rulandské šedé 2014 v pozdním sběru (řada Exclusive) bylo polosuché s dostatečnou kyselinou (7,7 g/l). Ve vůni výrazné jižní ovoce. Také ve šťavnaté chuti. Měkce pikantní víno s lehkými medovými tóny v závěru na patře.
      Potěšilo mne růžové cuvée Placidus 2014, jakostní víno z odrůd Zweigeltrebe a Frankovka (řada Classic). Ve vůni jemně smetanová lesní směs. V chuti kromě lesních plodu byly cítit i tmavé peckoviny s lehkou pecičkou. Polosuchá, příjemně svěží a pikantní „růžovka”.
      O něco méně mi chutnala jakostní Sv. Scholastika 2014 z odrůdy Müller Thurgau. Polosladké víno (26 g/l zbytkového cukru) s vůní světlého ovoce (hruška) a s lehkými květinovými tóny. V chuti zřetelně nasládlé s výraznějším květinovým „štychem”. Na můj vkus trochu méně živé víno bez potřebné svěžesti.“
     „Červenou trojku” zahájilo Zweigeltrebe 2013 v pozdním sběru (řada Classic). Ve vůni kombinace višní a třešní. V identické chuti trochu kratší, pikantní s náznakem pecičkové hořčinky v závěru na patře.
      Nesrovnatelně lepší byla Frankovka 2012 v pozdním sběru (řada Exclusive). Ve vůni kořenité tmavé ovoce, přezrálá lesní směs s tóny švestkových povidel. V chuti identické, plnější s lehounkou a velmi vzdálenou stopou dřeva.
      A na závěr to nejlepší, alespoň pro mne: Rulandské modré 2013, pozdní sběr, barrique z řady Exclusive. Jemná vůně lehounce kořenitého tmavého ovoce. Měkce ovocná chuť v jemně kompotovaném provedení, decentně pikantní s delikátními vanilkovými tóny v koncovce. Hezká tečka za tradičně příjemným, a také humorném večerem s Jiřím Ruibarem a jeho výbornými víny.
      Tentokrát kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Rulandské modré 2013 – 9,1 bodu (z 10 možných), Frankovka 2012 – 8,9 b., Ryzlink rýnský 2013 (suchý) a Ryzlink rýnský 2013 (polosuchý) – 8,8 b., Chardonnay 2013 a Rulandské šedé 2014 – 8,7 b., Veltlínské zelené 2013 sur-lie a Veltlínské zelené 2014 – 8,6 b., Veltlínské červené rané sur-lie, Veltlínské červené rané 2013, Placidus 2014 – 8,5 b., Zweigeltrebe 2013 – 8,4 b. a Sv. Scholastika 2014 – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist