Kolonáda porazila Chateau

10. 5. 2012

     První samostatná prezentace vín Vinařství Chateau Lednice ve Viničním altánu byla charakteristická minimálně dvěma záležitostmi: velkým počtem vzorků a téměř vytrvalých soubojem zbytkových cukrů a kyselin u většiny vín. Zatímco první záležitost není v posledních měsících běžná, ta druhá je poměrně dost charakteristická pro vína moravských vinařů. A týká se to, což mne překvapuje, nejen ročníku 2010, ale často také i 2011. Není dnes jednoduché vsadit na moravská vína, která by si po léta udržovala standardní charakter.
     Zástupce vinařství, obchodní manažér a sommelier Zdeněk Sucharský nám velmi barvitě a s mnoha odbočkami představil čtrnáct vín ze dvou řad (Chateau a Kolonáda) ročníků 2009 až 2011. Výjimkou byl vstupní sekt Chardonnay Brut, šumivé víno vyrobené metodou charmat. Vesele ovocné ve vůni i chuti, se slabším perlením, které po 2 hodinách z otevřené láhve zmizelo. Vyšší cena neodpovídá tomuto typu šumivého vína a v dané kvalitě.
Zemské Veltlínské zelené 2010 nabídlo poměrně příjemnou kombinaci světlého ovoce (náznak citrusů) a kořenitosti (stopa bílého pepře) ve vůni i chuti. Svěží a pikantní víno, kterému chybělo troško plnější tělo.
     Cuvée Grand Chateau Pinot 2010 (Rulandské bílé a Rulandské šedé) zaujalo nazlátlou barvou, medově-ovocnou vůní i chutí, ale také výraznou kyselinou (8,7 g/l). Tady sázím na budoucnost, v tuto chvíli ani vyšší zbytkový cukr (6,9 g/l) nedokáže zahladit ostřejší kyselinu v dochuti.
Chateau Sauvignon 2011 v pozdním sběru měl poměrně výraznou vůni, v níž se kombinovalo světlé ovoce, povadlá kopřiva a především černý bez (spíše stonky květů). Sauvignon na hranici suchého a polosuchého vína, lehce zakulacený s nižším alkoholem (11,5 %) a výraznějším zbytkovým cukrem (7,6 g/l). Přál bych mu o něco šťavnatější tělo.
     Prvním příjemným překvapením byl zemský Chateau Müller Thurgau 2011, polosuché víno s příjemnou vůní (ovoce, náznak muškátu) a chutí (výraznější květinové tóny). Svěží, živé a hezky pitelné víno s měkce ovocnou dochutí.
Pak jsme přešli na červená a růžová vína. Chateau Svatovavřinecké 2010, zemské víno s příjemnou vůní (džemovitá lesní směs + kompotované švestky). Chuť již nebyla tak atraktivní: suché, tenké a jemně pikantní víno. Možná na léto, lehce vychlazené…
     Chateau Rulandské modré 2009 v pozdním sběru mělo poněkud smůlu. Jedna láhev (nikoliv ta, ze které jsem ochutnával), měla nespecifikované problémy ve vůni i chuti, což se odrazilo v hodnocení části „vrcholového týmu”. Láhev z naší řady působila poměrně příjemně, byť na ročník 2009 mohlo být víno plnější, extraktivnější. Ve vůni lehce kořenitá lesní směs, v chuti velmi ovocné (až do jahod), svěží a jemně pikantní. Chtělo by to plnější tělo.
     Chateau Frankovka rosé 2011 v pozdním sběru se mi líbila. Ve vůni tmavé peckoviny se stopou jahod. Polosladké, ale v těle poměrně pikantní, bohatě ovocné víno, kterému sluší nižší teplota!
     Polosuchý Chateau Ryzlink vlašský 2011 v pozdním sběru svým umístěním po „růžovce” možná malinko utrpěl. Vůně měkce ovocná, lehce minerální. Chuť pikantní, tady jsem cítil angrešt a možná i kompotované ryngle.
     Pro mne rozhodně nejlepším vínem večera bylo Kolonáda Rulandské bílé 2010, zemské víno z valtické viniční trati Hintertály. Polosladké (13,3 g/l zbytkového cukru), ale pikantní a bohaté víno s delší dochutí. Měkce ovocné a nazrálé ve vůni a chuti, v těle pak příjemně zakulacené. Myslím, že má před sebou ještě krásnou budoucnost.
     Lepší zítřek přeji i vínu Kolonáda Rulandské šedé 2010 v pozdním sběru. A to především díky výrazné kyselině (8,3 g/l). Jen výrazně nízký alkohol (10,5 %) šance na delší perspektivu příliš nedává. Přitom cukr byl vyšší – 13,2 g/l. Škoda, víno má pěknou vůni nazrálého jižního ovoce se špetkou minerálů. A v chuti mi neunikly medově-botrytické tóny, ačkoliv hrozny asi nebyly ušlechtilou plísní napadeny.
     Jistou specialitou vinařství je Velikonoční Rulandské šedé, tentokrát bylo z ročníku 2011 v pozdním sběru. Výrazná vůně (někdo cítil i tóny pšeničného piva). V chuti nazrálé broskve a meruňky, v těle nasládlé s bohatou dochutí. Věřím ve zlepšení ležením v láhvi. Zatím ještě trochu neurovnané víno.
     Největším překvapením večera byl polosladký Kolonáda Müller Thurgau 2011. Kabinetní víno s nízkým alkoholem (10 %) a výrazným zbytkovým cukrem (25,3 g/l) bylo krásné v ovocně-muškátové vůni i chuti. Samozřejmě nasládlé, ale také pěkně pikantní v bohaté dochuti. Pro mne to sice nebylo nejlepší víno večera, ale v hodnocení „vrcholového týmu” zvítězilo. Nemám však důvod, proč bych měl pít „milerku” s takovým množstvím zbytkového cukru. Ale mnohým jistě chutná!
     Závěrečná tečka nebyla sladká (jen polosuché víno), ale především kyselá (8,1 g/l kyselin). A Překvapivě u odrůdy, které má spíše problém získat kyseliny. Kolonáda Tramín červený 2010, kabinetní víno, nabídlo poměrně příjemnou vůni (světlé ovoce, růže, náznak bergamotové silice), ale v chuti byl opravdu hodně pikantní. V dochuti byla zřetelná lehká grepová hořčinka. Nemám rád přeslazené a unavené tramíny bez špetky pikantnosti, na což občas narazím. Ale čeho je moc, toho je příliš. I pikantnosti u tramínu. Takový názor mají moje chuťové pohárky.
     A takto hodnotil vína kompletní „vrcholový tým”:

     Kolonáda Müller Thurgau 2011 – 8,8 bodu (z 10 možných), Kolonáda Rulandské bílé 2010 – 8,7 b., Frankovka rosé, Kolonáda Rulandské šedé a Kolonáda Tramín červený – 8,6 b., Sauvignon 2011 a Velikonoční Rulandské šedé – 8,5 b., Grand Chateau Pinot, Chateau Müller Thurgau 2011, Chateau Ryzlink vlašský 2011 a 1. láhev Chateau Rulandské modré – 8,4 b., Chateau Veltlínské zelené 2010 – 8,3 b., Sekt Chardonnay Brut – 7,9 b. a 2. láhev Chateau Rulandské modré – 6,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist