Konečně znovu Velkobílovická vína!

6. 10. 2016

     Po dlouhých sedmi letech jsme znovu ochutnali ve Viničním altánu vína z vinařství ve Velkých Bílovicích, která mnozí znali a dosud znají pod různými názvy, například Vinařství Krejčí, S.O.Č. Velké Bílovice, a v posledních letech Vinařství Velkobílovická vína, s.r.o. Názvy se měnily, loni odešel do vinařského nebe zakladatel a technolog vinařství Stanislav Krejčí, a nyní jsme díky Josefu Uhlíkovi, který s vinařstvím spolupracuje, opět tato vína ochutnali.
      Specialista na chilská a argentinská vína Josef Uhlík nám na své „moravské premiéře” stručně představil deset vín, převážně z ročníku 2015, ale ochutnali jsme i tři „čtrnáctky” ještě z vinařské dílny pana Krejčího.
      Vstupním vínem byl „syčák” – Frizzante Hibernal 2015 v pozdním sběru, polosladké jemné bublinky, které nepůsobily příliš sladce, a dokonale nás zavínily. A to díky ovocně-minerální, svěží vůni i chutí s bohatými tóny citrusů a s jemnou stopou černého rybízu. V závěru nasládlé, ale zároveň pikantní víno.
      Následoval Müller-Thurgau 2015, suché kabinetní víno s nižším alkoholem (10,5 %) a s ovocně-květinovou vůní s dotykem minerálních tónů. V chuti suché, ovocné s jemným závanem květin. Lehčí víno se zřetelně pikantní koncovkou.
      Následovalo jedno z nejlepších vín večera, jakostní Ryzlink vlašský 2014. Suché víno s lehce kořenitou ovocnou vůní s příjemnými medovými tóny. V chuti spíše ovocně-minerální, opět s dotykem medu, lehkou kořenitostí a poměrně pikantním závěrem.
      Pěkným partnerem mu byl Ryzlink rýnský 2014, kabinetní víno s výraznou kyselinou (8,2 g/l). V chuti samozřejmě suché, ovocně-minerální s náznakem petrolejových tónů. Jeho čas však teprve přijde, klidně i za tři roky!
      Velmi mi chutnalo Rulandské šedé 2015, polosuché zemské víno s přitažlivou vůní přezrálého ovoce, kompotu, se stopou medovosti a minerálů. Ve vyvážené chuti téměř identické, a potěšila i příjemná pikantnost v koncovce.
      Jedním ze dvou nejlepších vín večera byla polosladká Pálava 2015 v pozdním sběru. Ve vůni jemné citrusy s převahou mandarinkových tónů a se špetkou minerálů. Ve výrazně nasládlé chuti jsem zaznamenal lehkou kořenitost a stopu sušeného ovoce. V závěru bylo toto šťavnaté víno příjemně pikantní.
      Před červeným závěrem jsme ochutnali dvě „růžovky”. Nejprve Cabernet Sauvignon rosé 2015 v pozdním sběru. Polosuché, krásně vyvážené víno, přesně takové, jaké mám rád z této odrůdy. Ve vůni lehce džemovitá lesní směs. Stejně tak v lehounce nasládlé, jemně kořenité chuti. Navíc šťavnaté, decentně pikaní, a se stopou sušeného ovoce. O několik dní později jsme přechutnali další láhev – a chutnala mi ještě víc.
      Zweigeltrebe rosé 2015 v pozdním sběru již bylo na mne příliš sladké (téměř 30 g/l zbytkového cukru). Ve vůni jednoznačně lesní směs. Ve sladší chuti nazrálé lesní plody, tělo šťavnaté, ale málo pikantní.
      Jakostní Rulandské modré 2014 mne neoslovilo. Ve vůni velmi kořenité tmavé ovoce se stopou griotky a „plesnivé jahody”. V chuti téměř identické, uhlazené, ale tenčí a pikantní. Daň nepříliš vstřícnému ročníku 2014.
      Závěrečný Dornfelder byl o poznání příjemnější. Ve vůni čistá lesní směs, stejně tak ve výrazné, lehčí a měkce pikantní chuti. Příjemné víno na delší pití.
      A ještě hodnocení „vrcholového týmu”, který tentokrát poněkud prořídl:
Ryzlink vlašský 2014 – 8,8 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé 2015, Ryzlink rýnský 2015 a Pálava 2015 – 8,7 b., Cabernet Sauvignon rosé 2015 a Dornfelder 2015 – 8,6 b., Zweigeltrebe rosé 2015 a Müller-Thurgau 2015 – 8,5 b., Frizzante Hibernal 2015 – 8,3 b. a Rulandské modré 2014 – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist