Koskův červený finiš
26. 9. 2011
Vína z mikulovského Vinařství Kosek nejsou ve viničním altánu neznámá. Vinařství se zde představilo již několikrát, tentokrát přijel po roční pauze jeho šéf Rostislav Kosek starší se svou dcerou Vandou. Ochutnali jsme jedenáct vín, a stejně jako předloni, i letos mi více chutnala vína červená. Což je pro vinařství z Mikulova možná trochu paradoxní.
Dobře pitelný byl vstupní Müller Thurgau 2009, polosuché zemské víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Nazrálé víno, lehce zakulacené i pikantní, kombinovalo ve vůni i chuti světlé ovoce s květinovými tóny.
Jakostní Veltlínské zelené 2010 bylo suché, opět s vyrovnaných poměrem zbytkového cukru a kyseliny. Ve vůní světlé ovoce s lehkou stopou zeleného pepře. V těle lehčí, ovocné a pikantní s náznakem kořenité dochuti
O něco vyšší kvalitu mělo Chardonnay 2010 v pozdním sběru, polosuché víno (8 g/l zbytkového cukru) s lehce potlačenou ovocnou vůní, v níž byly cítit jemné kvasnicové tóny. Stejně tak i v zakulacené a středně pikantní chuti, především v závěru.
Sauvignon 2010 v pozdním sběru z viniční trati Valtická se mi líbil. Suché, ovocité víno ve vůni i chuti s jemnými tóny černého rybízu. V těle bylo víno plné, lehce zakulacené s náznakem jemného karamelu a se zřetelně pikantním ocáskem.
Velmi žádané bylo Rulandské šedé 2010 v pozdním sběru. Ve vůni kombinace světlého ovoce, jemných kvasnicových a medových tónů s náznakem karamelu. Chuť ovocně-květinová, opět s přítomností kvasnic, jemného karamelu a medu. V závěru svěží a pikantní.
Pro mne asi nejlepším bílým vínem večera byl polosuchý Tramín červený 2010 v pozdním sběru. Vůně výrazná, nikoliv však parfémová. Jemně kořenité růže a exotické liči. V chuti plnější, zakulacené víno, které opět kombinovalo růže a liči. V dochuti uhlazené s pikantním ocáskem. Příjemný tramín ze známé viniční trati Pod sv. kopečkem.
Prvním červeným byla Frankovka 2009 v pozdním sběru z viniční trati Brněnská. Příjemně suché víno s bohatým přídělem kořenitých višní ve vůni i chuti. V těle již vyzrálé, jemně pikantní s náznakem elegance. Višně zde dostaly jemný čokoládový kabátek. Víno na delší pití za příjemnou cenu.
Doslova mne laskalo Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru. Víno s plnou vůní lehce kořenitých višní. V chuti bohatě ovocné, měkce pikantní a uhlazené. Téměř mazlivé víno, které může ještě zkrásnět!
Příjemný byl také Cabernet Moravia 2009 v pozdním sběru z viniční trati Brněnská. Víno z dobře vyzrálých hroznů (cukernatost moštu se blížila výběru z hroznů) s vůní nazrálého tmavého ovoce. Zřetelné byly také jemné tóny kůže a čokolády. V chuti plné, vyzrálé, výrazně ovocité s pikantní kyselinkou v závěru.
Zajímavý a velmi perspektivní byl Alibernet 2009 v pozdním sběru s vůní vyzrálého tmavého ovoce a bez tak častých tvrdých „zelených” tónů. V ovocné chuti nechyběla lehká stopa čokolády. Víno, které zrálo krátce v bariku, by mohlo ještě ležet v láhvi, aby se co nejvíce uhladilo a zjemnilo. Již nyní je však dobře pitelné.
O závěr se postaralo nejstarší víno večera – Rulandské modré 2008 ve výběru z hroznů. Víno s vůní džemovitých tmavých lesních plodů, čokolády, a s kořenitou stopou bylo v chuti bohatě ovocné (zřetelný jahodový džem a kompot). Nechyběla lehká kořenitost a stopa vanilky (část zrála v bariku). Nepřehlédnutelný byl lehce elegantní závěr. Příjemně vyzrálé víno, které je na cestě k vrcholu.
„Vrcholový tým” hodnotil vína od Kosků takto:
Zweigeltrebe 2009 a Rulandské modré 2008 – 8,9 bodu (z 10 možných), Tramín červený a Cabernet Moravia – 8,8 b., Rulandské šedé – 8,7 b., Sauvignon a Alibernet – 8,6 b., Frankovka – 8,5 b., Chardonnay – 8,3 b., Veltlínské zelené – 8,2 b a Müller Thurgau – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý