Kouzlo mladých vín

1. 12. 2017

      Z nabídky z více než dvaceti mladých vín 2017, kterou připravil Viniční altán, jsem letos vybral příznačnou „jedenáctku” vzorků. Již tradičně dopoledne v 11 hodin a 11 minut jsme ochutnali pět vín, ale jen jedno z těch, která jsme degustovali večer. A proti loňsku ještě o něco příjemnější setkání s mladými vína z osmi moravských vinařství.
      Letos jsme ochutnali jen tři „mladá” vína a osm Svatomartinských. Osm vín bylo bílých, dvě růžová a jedno červená. Bez ohledu na náš poměr ochutnávaných vín se však stále zřetelněji projevuje trend vinařů, a to z různých důvodů (například časových či finančních), vyměnit Svatomartinská za pouhá „mladá” vína.
      Každopádně letošní vína, alespoň ta, která jsem ochutnával, byla proti loňsku zase o poznání výš. Některá dokonce plně odpovídala charakteru klasických vín z daných odrůd, a určitě by chutnala i v období vstupu klasických vín na trh. Tedy někdy na jaře 2018 (a to hlavně u bílých a růžových).
      Z pěti degustovaných vín z odrůdy Müller-Thurgau mi nejvíce chutnalo svatomartinské z Vinařství Kubík (Velké Bílovice) a Vinařství Libor Veverka (Čejkovice). Obě bohatě ovocná, šťavnatá a svěží. První s převahou meruňkových a broskvových tónů, druhé spíše ve stylu citrusů.
      Ze dvou svatomartinských z odrůdy Muškát moravský bylo vstřícnější víno Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic.   Nicméně Raušův muškát z Mikulova se více blížil charakteru klasického vína – zřetelnější minerální stopa i bohatší tělo s delším závěrem.
      Tři „roséčka”, a každé v jiném stylu. Svatomartinské Svatovavřinecké rosé z Vinařství Kubík vonělo po jahodách a malinách. V chuti výraná lesní směs, šťavnatá a měkce pikantní, lehounce nasládlá.
      Svatomartinské Zweigeltrebe rosé z Víno Tetur nabídlo ve vůni spíše jemné tmavé peckoviny. V chuti bylo sušší, opět ovocné s převahou třešní a višní, a také zřetelnější pikantní.
      Polosladké mladé víno Martin růžový z Vinařství Hanzel v Miroslavi bylo polosladké, bohatě ovocné ve vůni i chuti (kombinace tmavých peckovin a lesních plodů). V těle sladké, bohaté a šťavnaté s poměrně pikantním ocáskem. O fous jsem upřednostnil vzorek od Kubíka.
       O závěr se postaralo červené víno z Vinařství Libor Veverka, konkrétně „mladý” Modrý Portugal. V příjemné vůni jsem cítil třešně a višně. V uhlazené a šťavnaté chuti opět tmavé peckoviny, samozřejmě trošku lehčí, ale zároveň bohatě ovocné, uhlazené a velmi vstřícné. Příjemně pitelné, měkce pikantní a téměř nasládlé v koncovce. Velmi rád bych ho ochutnal tak někdy v březnu. Myslím, že má na to ještě zkrásnět.
      Pěknou kvalitu mladých vín jsem víceméně očekával. Ale některá mne dost překvapila. Patřilo mezi ně také Veltlínské červené rané z Vinařství František Mádl ve Velkých Bílovicích, které jsem ochutnal dopoledne. Bohaté víno, které bylo ke mně velmi laskavé. Některá vína budu přechutnávat ještě minimálně do Vánoc. Nežiju v iluzích, ale i tato velmi mladá vína mají své kouzlo. A to jsme jich ochutnali jen pár.
      Byla to tato vína:
Müller-Thurgau, Svatomartinské (Vinařství Kubík) – 8,6 b.
Müller-Thurgau, mladé víno (Vinařství Libor Veverka) – 8,5 b.
Müller Thurgau, Svatomartinské (Vinařství Rauš) – 8,4 b.
Mladý Lahofer, mladé víno (Vinařství Lahofer) – 8,4 b.
Muškát Moravský, mladé víno (Víno Tetur) – 8,6 b.
Muškát moravský, Svatomartinské (Vinařství Rauš) – 8,5 b.
Svatovavřinecké rosé, Svatomartinské (Vinařství Kubík) – 8,5 b.
Zweeigeltrebe rosé, Svatomartinské (Víno Tetur) – 8,4 b.
Martin růžový, mladé víno (Vinařství Hanzel) – 8,4 b.
Modrý Portugal, mladé víno (Vinařství Libor Veverka) – 8,5 b.

„Vrcholový tým”, početně velmi oslabený, vína nehodnotil. Vína z této velmi vyrovnané sestavy jsem „bodoval” sám.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist