KRÁLEM VÍN je suché víno a Leoš Horák!

2. 9. 2015

Podruhé v desetileté historii se stalo Championem suché víno, poprvé jde o víno z barrique sudu. Jeho autorem je vrbický vinař Leoš Horák. Svou letošní dominanci potvrdil i vítězstvím v kategorii červených vín, opět s barrique cuvée. Stal se tak nejlepším domácím vinařem.

Poprvé v historii jsou na postu vítěze kategorie dvě vína. Žádnou z výpočtových metod se nepodařilo rozhodnout o vítězi!

Do KRÁLe VÍN České republiky 2015 přihlásili vinaři celkem 630 vzorků. Vína byla rozdělena do sedmi kategorií dle druhu a zbytkového cukru. Nejméně obsazenou kategorií byla kategorie sladkých vín s 23 vzorky, renesanci zažívá kategorie šumivých vín, která poskočila na skvělých 38 vzorků, nejobsazenější kategorií byla opět kategorie bílých suchých vín s 219 vzorky.

Ochutnejte KRÁLE VÍN:

VINAŘSTVÍ LEOŠ HORÁK, Cuvée Horák 2013. pozdní sběr, složené z odrůd Pálava, Tramín červený a Ryzlink vlašský.Morava, Velkopavlovická podoblast, Vrbice alkohol: 12%obj. Barva je výrazně žlutá s jemným zeleným podtónem. Ve vůni dominuje kvalitní sud s vanilkou a kořením, za ním se otevírá celý koš zralého ovoce. Chuť je opulentní. Dokonale provedené barikové víno ve skvělé kondici. Nebojte se půlhodinové dekantace a poté v němém úžasu usrkávejte. 91,4 bodů

Vítěz kategorie bílých suchých vín:

VINAŘSTVÍ ILIAS, Pinot blanc barrique 2014, moravské zemské víno 90,6 bodů

Vítěz kategorie soutěže bílých polosuchých vín:

AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, Ryzlink rýnský 2014, pozdní sběr 88,6 bodů

Vítěz kategorie růžových vín a klaretů:

VÍNO J. STÁVEK, Rosé nad Zahrady 2014, výběr z hroznů 87,8 bodů

Vítězové kategorie červených suchých a polosuchých vín:

VINAŘSTVÍ LEOŠ HORÁK Cuvée Horák červené 2012, pozdní sběr z odrůd Cabernet Sauvignon a Dornfelder 90,4 bodů

VITIS STRÁŽNICE, Merlot barrique 2013, výběr z hroznů 90,4 bodů

Vítěz kategorie bílých polosladkých vín:

VINAŘSTVÍ VLADIMÍR TETUR, Chardonnay 2014, kabinetní víno 89,2 bodů

Vítěz kategorie sladkých vín:

VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO, Hibernal 2012, slámové víno 90,8 bodů

Vítěz kategorie šumivých vín bez rozdílu zbytkového cukru

BOHEMIA SEKT, Bohemia Sekt Prestige 2011, brut jakostní šumivé víno Morava 88,2 bodů.

Soutěž kolekcí z posledních 5 let čtyřikrát vyhrálo Vinařství Volařík a letos se jim to povedlo znovu. Bylo to sice jen o prsa, ale přesto. Vypadá to, že se nám špička stále zkvalitňuje a zahušťuje.

pořadí přihlašovatel průměr

1 VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK 87,77

2 VÍNO MIKULOV 87,50

3 VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV 87,33

4 BOHEMIA SEKT 87,30

5 VINAŘSTVÍ ILIAS 86,93

6 VÍNO KADRNKA 86,63

7 VINAŘSTVÍ LEOŠ HORÁK 86,57

8 TEMPLÁŘSKÉ SKLEPY ČEJKOVICE,

9 VINAŘSTÍ ŽEROTÍN 86,37

10 VÍNO J.STÁVEK 86,33

VINAŘSKÉ DRUŽSTVO

Komise udělila celkem 20 zlatých medailí, 57 stříbrných a 113 bronzových. Na stříbrnou medaili bylo třeba překročit 86,8 bodů, na bronzovou nestačilo ani 85 bodů. Neuvěřitelných 331 vín překročilo 80 bodů a medaile už na ně nezbyla. Rozhodně tedy neznamená, že vína s menším počtem korunek (bez medaile) nestojí za ochutnání či nakoupení. S některými z nich se setkáte i na Královských koštech, které se letos konají od října do listopadu v Plzni, Českých Budějovicích, Ostravě, Hradci Králové, Hustopečích a Praze. Termíny akcí najdete na www.kralvin.cz

Co je KRÁL VÍN České republiky:

KRÁL VÍN České republiky je komplexně pojatý marketingový projekt zaměřený na propagaci českého a moravského vinařství, který vytváří prostřednictvím řady eventů, soutěže vín a každoročně vydávané knihy prostředí, v němž se seznamují milovníci vína s domácími vinaři a jejich víny. V roce 2015 se koná již 10. ročník tohoto projektu, který svým rozsahem a plošným pokrytím celé České republiky nemá u nás obdoby.

Součásti projektu KRÁL VÍN České republiky:

1. soutěž vín

Soutěž vín určená výhradně českým a moravským vinařským podnikům a vinařům hodnocená velmi zkušenými degustátory tak, aby se na hodnocení podíleli ve stejném objemu enologové, sommelieři, inspektoři SZPI a učitelé z vinařských vysokých škol. Důraz je kladen i na vysokou účast žen.

2. královské košty

Veřejné pultové degustace všech oceněných vín. Vzhledem k počtu vín v soutěži a kvótě 30% medailistů se tu prezentuje okolo 300 vín. Degustace probíhají výhradně ve čtyřhvězdičkových kongresových centrech a jsou doplněny edukativním programem.

3. vinobraní

Pořadatelé úspěšně obnovili tradici vinobraní, coby prezentaci vín a vinařů a nikoliv pouťových atrakcí. KRÁL VÍN České republiky nominuje na každý 12 významných vinařství, která uspěla v soutěži. Každé vinařství má k dispozici jeden stánek, ve kterém nabídne svá vína návštěvníkům k ochutnání i koupi.

4. turné Krále vín

Zcela jedinečný systém řízených degustací nejlepších 15 vín, se kterými objíždí autor projekt vinotéky napříč celou Českou republikou.

5. kniha KRÁL VÍN České republiky

Každý rok vychází i kniha kapesního formátu, která nabízí přehled vinařských podniků, kontakty, informace, fotografie a pochopitelně také zevrubné informace o všech vínech zařazených do soutěže v daném roce.

Více informací najdete na www.kralvin.cz
 

TOPlist