Kraloval samozřejmě ryzlink

12. 12. 2008

Díky poněkud dramatickým okolnostem s příjezdem dovozce (a vín) do Viničního altánu v pražské Gröbovce začala degustace rýnských a moselských vín se zpožděním, nicméně vše se brzy v dobré a ještě lepší obrátilo. Vína byla pěkná, i „vrcholovému týmu“ většina z nich chutnala. Německá kvalita se promítá i do vín, i když třeba vkus můžeme mít různý…

Ing. Vladislav Pajdla z dovozní společnosti VSP Všenory, s.r.o. nám představil jen zlomek vín, která již řadu let dováží z Německá do Česka. Konkrétně devět, z toho například čtyři ryzlinky a dvě červená vína. Zatímco první zmíněná vína byla výborné, obě červená jen průměrná, a to jsem v případě toho závěrečného z u nás takřka neznámé odrůdy Regent ještě tolerantní.

Již vstupní Rheingau Riesling 2007 Edition René od vinaře Molitora naznačil, že tradiční německá odrůda nás nezklame. Měkce ovocné ve vůni i chuti, plnější pikantní tělo s jemně citrusovou dochutí. Ryzlink malinko doplatil na svou startovací pozici.

Každopádně další ryzlink, tentokrát z vinařství Franz Karl Schmitt – Niersteiner Zehnmorgen Riesling kabinet 2005 – se již předvedl v plné parádě. U mne jedno ze dvou nejlepších vín večera mělo příjemnou, poměrně jemnou ovocně-minerální vůni. V těle lehce zakulacené, opět velmi pikantní s atraktivní minerální dochutí. Fajnové víno, sice nic pro milovníky tvrdších, až „petrolejových“ ryzlinků, ale dostatečně elegantní a vstřícné.

Ani návrat k „burgundské klasice“ nebyl nepříjemný. Kabinetní víno Nackenheimer Chardonnay 2007 z Weingut Binz zaujalo výraznou vůní s netradičními tóny jahodové dřeně a jemných minerálů. V chuti ovocné, jemně máslové, hladké, ale zároveň pikantní víno. Příjemně se pije i díky jisté boubelatosti těla.

A poté další ryzlink, v tomto případě jakostní z údolí řeky Sáry z vinařství dr. Fischera – Riesling Steinbock QbA 2007. Další z mých favoritů, možná ten největší. Krásný ve vůni (nazrálé meruňky a broskve), v chuti pěkně vyvážený. Příjemně zakulacené, ovocité víno s delší dochutí, v níž kouše nejen pikantní kyselinka, ale trošku také vyšší alkohol. Ale jinak velká elegance!

A opět změna! Silvaner 2007 ze starých keřů (Weingut Dr. Heyden). Výrazné aróma jižního ovoce trochu více slibovalo, než nakonec splnilo. Nasládlé, měkce pikantní, ale spíše uhlazené, možná až klouzavé víno – na sylván však trochu nevýrazné.

A po sylvánu – co jiného než ryzlink. Tentokrát ve sladším provedení Spätlese 2006 z vinařství Ernsta Bretze z oblasti Rheinhessen. Sladké víno (93,2 g zbytkového cukru) s jemnou ovocnou vůní. V chuti vyzrálé ovoce kombinované s decentními minerály. Poměrně pikantní víno, ale u mne s poněkud kratším závěrem.

Tím skončila bílá vína. Mezičlánkem k červeným byl polosuchý Rotling Feinherb 2007 z Rheingau od vinaře Molitora. Nenáročné, nicméně příjemně ovocité (hlavně jahody) a dostatečně pikantní růžové víno v litrové láhvi. Velmi svěží víno, které sice ničím nepřekvapí, ale konec konců nezklame. Výborné pití pro party – v dobré kvalitě a za slušnou cenu.

Prvním červeným byl nám již dnes dobře známý a v Německu klasický Dornfelder 2007 z vinařství Ernst Bretz v oblasti Rheinhessen. Pěkně ovocité víno s vůní tmavých lesních plodů s náznakem živočišných tónů. V těle uhlazené ovoce, jemně pikantní se středně dlouhou dochutí, v níž vynikaly peckoviny. Solidní dornfelder, jaký dnes již produkují i někteří šikovní moravští vinaři v ceně jen o něco nižší.

Závěrečná sladká tečka se moc nevyvedla, třebaže lákala již samotným názvem odrůdy – Regent. Toto sladké jakostní víno (Regent QbA 2007) z vinařství Ernst Bretz bylo voňavé (lesní plody – borůvky, ostružiny) výrazně sladké a dost tenké. Pro otrlé jen v létě a hodně podchlazené, v zimně bych ho možná snesl jako originální „svařák“. Na obojí však bylo dost drahé. Nicméně věřím, že si svoji klientelu již našel. Určitě to však nebyl nikdo z „vrcholového týmu“ A jeho hodnocení?

Riesling Niersteiner 2005 – 9,1 bodu (z 10 možných), Riesling Steinbock 2007 – 8,7 b., Neckenheimer Chardonnay – 8,6 b., Riesling Spätlese 2006 a Riesling Edition René 2007 – 8,5 b., Dornfelder 2007 – 8 b., Rotling Feinherb 2007 – 7,5 b., Silvaner 2007 – 7,3 b. a Regent 2007 – 6 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist