Kralovala lahůdka Nesco!

25. 8. 2014

     Po roce jsme mohli ve Viničním altánu opět přivítat „Duo Productos Latinos” – Josefa Uhlíka a Rodriga Schmidta. Představili nám devět chilských vín z vinařství Casa Millaman a Viňa Teillery, a také jednu delikatesu v podobě originálního projektu čtyř chilských enologů s názvem Nesco.
      Obecně jsou tato vína některým návštěvníkům degustací známá, nicméně proti loňsku jsme ochutnali 6 novinek, jak v ročnících, tak v samotných vínech.
Vstupním vínem bylo Campero Chardonnay 2013, ročníková novinka určená k běžnému pití, a to i rozlévaná v restauracích. Ve vůni i chuti převládalo světlé ovoce s lehkou minerální stopou. Poměrně šťavnaté a pikantní víno bez výraznějšího charakteru, ale příjemné k jídlu i na delší pití za výbornou cenu.
      Mnohé z toho platí i o následujícím Campero Rosado 2012, které jsme ochutnali již v loni. Cuvée odrůd Syrah a Cabernet Sauvignon (50/50) kombinovalo tmavé ovoce a minerální s tóny. Ve vůni nechyběl zpočátku také živočišný „štych”. Lehčí „růžovka” s pikantní koncovkou.
      Třetím z řady Campero byl Merlot 2012, proti loňsku novinka. Ve vůni kořenité tmavé peckoviny, stejně tak v ovocné chuti, bohaté na třísloviny i jemné paprikové tóny. V těle poněkud kratší.
      Po těchto třech vínech jsme v kvalitě přímo poskočili do výšky. Nejprve to byla tři organická vína Teillery. Prvním z nich byl Sauvignon Blanc 2012 z oblasti Casablanca, proslulé bílými víny. Ve vůni ovocně-minerální s převahou citrusů, zpočátku s lehkými živočišnými tóny. V plnější chuti převládaly vyzrálé grepy a nechyběl ani minerální závan. Zřetelně pikantní víno s delší dochutí.
      Teillery Cabernet Sauvignon 2012 nabídl v lehce džemovité vůni tmavé ovoce, ale také kůži a jemnou čokoládu. Stejně tak v lehce kořenité chuti, v níž byla cítit stopa papričky a černého rybízu. Zřetelné byly také sládnoucí třísloviny.
      Ze stejného ročníku bylo Teillery Carmenére s vůní kořenitého tmavého ovoce a s náznakem kůže.
V chuti byla navíc cítit čokoláda. Tělo kořenité, uhlazené s pikantními tóny v závěru na patře.
      O poznání výš bylo víno Teillery Reserva Blend 2008 z odrůd Cabernet Sauvignon (40 %), Syrah (40 %) a Merlot (20 %), proti loňsku novinka. Ve vůni výrazná lesní směs se špetkou čokolády. V chuti vyzrálé, jemné a dostatečně ovocné v lehounce čokoládovém a měkce pikantním závěru.
      O něco více mi chutnala Teillery Reserva Syrah 2009, kterou jsem ocenil i loni. Bohatá vůně nazrálé lesní směsi. Stejně tak v uhlazené a elegantní chuti s jemným čokoládovým závojem. V koncovce stále ještě delikátně pikantní.
      Vrcholem bylo víno vyrobené čtyřkou spřátelenými chilskými enologů ve vinařství Sociedad Agricola Cuatro Vinos, a to v limitované edici 5600 lahví.  Nesco Red Blend 2009 je na běžném trhu téměř nedostupné. Cuvée odrůd Syrah (54 %), Cabernet Sauvignon (35 %), Petit Verdot (6,5 %) a Cabernet  Franc (4,5 %) zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu. Proti loňsku působilo vyzráleji a uhlazeněji. Ve vůni jemně džemovité tmavé ovoce. V chuti výrazně ovocné, elegantní a zároveň mazlivé s pikantním závěrem bohatým na přezrálé višně. Skvělá tečka za závěrečnou sérií výborných vín.
      A takto vína hodnotil „vrcholový tým”. Takto:
Nesco 2009 – 9,4 bodu (z 10 možných), Teillery Reserva Blend a Teillery Reserva Syrah – 8,9 b., Teillery Sauvignon Blanc a Teillery Cabernet Sauvignon – 8,8 b., Teillery Carmenére – 8,6 b., Campero Chardonnay – 8 b., Campero Rosado – 7,8 b. a Campero Merlot – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist