Krása a originalita Vondrákových vín
12. 7. 2009
Moje dlouholeté přesvědčení, že i v Čechách se vyrábějí špičková vína, znovu potvrdil ve Viničním altánu Luděk Vondrák z Mělníka. Mladý, skromný, talentovaný, ale také velmi příjemný vinař. A vína má v kvalitě srovnatelné s prvotřídní Moravou.
Tentokrát jsme ochutnali třináct vín, v drtivé většině bílá (pouze dvě „roséčka” a slámové ze Svatovavřineckého), všechna přívlastková z ročníků 2006 až 2008.
Protože ryzlink je nekorunovaným králem vín a na Mělnicku se mu daří, ochutnali jsme hned čtyři. Tím prvním byl pozdní sběr 2008, který ještě potřebuje „zharmonizovat“ cukr a kyselinu, ale jak běžel ve Viničním altánu čas, ke konci bylo toto samozřejmě mladé víno již příjemně otevřené. Ve vůni i chuti kombinovalo nazrálé ovoce a minerální (až jemně slané) tóny. Pikantní víno, které se bude nepochybně příjemně vyvíjet – ryzlinkům do někdy trvá!
To ostatně potvrdil jeho o rok starší bratříček, rovněž v pozdním sběru. Ve vůni lipovinka, kompotované meruňky a jemné medovo-minerální tóny. V chuti již nazrálé, ovocité víno s lipovými tóny a jemnými minerály v dochuti. Ale pořád má to nejlepší před sebou!
Další velmi mladé víno – Rulandské šedé 2008 v pozdním sběru – se ohlásilo výraznou vůni po tropickém ovoci (ananas, banán, bonbony Bonpari). V chuti pokračovalo kombinací jižního ovoce a minerálů, velmi pikantní s kousající kyselinkou v závěru. Víno má dobrý potenciál pro další ležení.
Tramín červený 2008 v pozdním sběru nebyl zcela typický, spíše ovocně-květinový. Pouze jemné růže, bez proslulého liči. V chuti plný a pikantní s lehce kořenitou dochutí. Ale není to ten typ tramínu, který preferuji…
Také mladý Kerner v pozdním sběru mne příliš neoslnil. Ve vůni nevýrazný (nazrálé ovoce, med), v těle sice plnější, zakulacený a lehce pikantní, ale trochu neurovnaný. Stále jsem cítil alkohol. „Mazlavější“ víno, které zatím nevzruší. Ale potřebuje ještě chvíli ležet v láhvi.
Lépe na tom byl o rok starší Kerner v pozdním sběru. Příjemnější vůně nazrálého ovoce (citrusů) a medu se stopou lipoviny. V těle uhlazené a elegantní víno s květinovou dochutí, i když poněkud méně pikantní, než by se slušelo.
Špičkou je Rulandské bílé 2006 ve výběru z hroznů. Víno na hranici suchého a polosuchého, s vůni, na kterou musíte chvilku počkat, ale odvděčí se vám – přezrálé světlé ovoce, náznak medu a zřetelné minerální tóny. V chuti bohaté, zakulacené, ovocně-medové a již hladké. A v dochuti stále pikantní a mazlivé.
Stylem se mu přiblížilo Rulandské šedé 2006 ve výběru z hroznů. Opět spíše suché víno, ve vůni medově ovocné se zřetelným podílem ušlechtilé plísně botrytis. V chuti identické, poměrně zakulacené s jemně pikantní dochutí. Milé víno!
Pro mne byl vítězem večera (stejně jako loni) Ryzlink rýnský 2006 ve výběru z hroznů, téměř suché víno s krásnou vůni medu, lipoviny a plným, hezky zakulaceným a dostatečně pikantním tělem. Extraktivní ryzlink, který roste do krásy!
A následovala dvě opravdová překvapení večera – Vondrákova premiérová „roséčka”. Nejprve Svatovavřinecké 2008 v pozdním sběru, suché víno s krásnou vůní přezrálých peckovin, jahod i malin. V chuti nesmírně pikantní a ovocné, lechtající jemnými minerálními tóny. Velmi osvěžující!
Polosuchý Modrý Portugal rosé 2008 v pozdním sběru s vůni vyzrálých třešní v jogurtu byl v těle plnější (snad i díky vyššímu zbytkovému cukru), nasládlý, ale pěkně pikantní. V dochuti byly zřetelné kompotované třešně. Obě růžovky výborné – jen si zvolit podle vkusu a momentální nálady!
Následovala závěrečná sladká dvojtečka: Ryzlink rýnský 2007 v botrytickém výběru a slámové Svatovavřinecké 2007. V prvním víně jsem cítil bohatou škálu bylin a koření (šalvěj, tymián, saturejka), ale také medové tóny v lehce pikantním těle. Polosladké víno velmi zajímavého stylu, ale nějak se mi ty bylinky nehodily do nasládlé chuti s jemnou kyselinkou. Ale kvalita nepochybně vyšší.
V trochu jiné formě to platí i o závěrečném slámovém víně ze Svatovavřineckého. Víno s překvapivě „uzenou“ vůní i chutí v kombinaci s kompotovanými jahodami s lehce kouřovým „štychem“. Samozřejmě sladké víno, ale spíše kapky na krásu. Každopádně takové aroma i chuť jsem dosud nepoznal. Člověk je ve víně neustálým průzkumníkem.
A tady je hodnocení „vrcholového týmu“:
Ryzlink rýnský 2006 – 9,3 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2006 – 9 b., Ryzlink rýnský 2007 botrytický výběr a Svatovavřinecké slámové – 9 b., Rulandské šedé 2006 – 8,8 b., Svatovavřinecké rosé – 8,7 b., Modrý Portugal rosé – 8,6 b., Rulandské šedé 2008 – 8,5 b., Kerner 2007 a Ryzlink rýnský 2007 – 8,4 b., Kerner 2008 – 8,1 b., Tramín červený – 8 b. a Ryzlink rýnský 2008 – 7,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý