Krásná ukázka velkobílovických vín

2. 3. 2017

      Další skvělá moravská vína, letos jedny z nejlepších, která jsme ve Viničním altánu ochutnali. A byla to vína z velkobílovického Vinařství V.B.V., které založil a až do roku 2015 rozvíjel tragicky zesnulý Stanislav Krejčí. Stejně jako loni v srpnu nám vína představil ve Viničním altánu dobře známý host Josef Uhlík, který s vinařstvím v posledních dvou letech úzce spolupracuje. Tentokrát to bylo devět vín z ročníku 2015 a jedna lahůdka z ročníku 2012, tedy ještě z „dílny” Stanislava Krejčího. Celkem sedm vín ze základní a tři z prémiové řady.
      Zahájili jsme dvěma suchými bílým víny. Nejprve to byl Müller-Thurgau 2015, kabinetní víno s vůní nazrálého světlého ovoce. Chuť měkce ovocná, trošku lehčí, ale svěží a pikantní.
      Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru rovněž voněl po nazrálém světlém ovoci, ale zároveň nabídl medové a jemné minerální tóny. Chuť ovocná, lehce minerální, opět s dotykem medu a s pikantní koncovkou.
      Zemské Rulandské šedé 2015 (cukernatost hroznů téměř na úrovni výběru z hroznů) bylo na hranici suchého a polosuchého vína. Ve vůni náznak jižního ovoce s jemným minerálním „štychem”. V lehounce nasládlé a měkce ovocné chuti (nazrálé jižní ovoce) bylo víno uhlazené a pikantní s lehkými medovými tóny.
      Hibernal 2015 v pozdním sběru byl již polosladký. Ve vůni citrusy (grep), med a jemné minerální tóny. V nasládlé chuti byl měkce ovocný (jemné citrusy), šťavnatý a pikantní.
      Také Pálava 2015 v pozdním sběru byla polosladká s vůní světlého ovoce a jemných minerálů. Chuť nasládlá, plnější a měkce pikantní. Převládalo světlé ovoce, ale cítil jsem také dotyk bylin.
Bílá vína vystřídaly dvě „růžovky”. Nejprve Zweigeltrebe rosé 2015, polosladké zemské víno s nižším alkoholem (10,5 %) a s krásnou vůní kompotovaných a džemovitých jahod. Chuť bohatě ovocná (opět jahodový džem), „”čistá“ a měkce pikantní v delší koncovce.
      Osobně mi více chutnal Cabernet Sauvignon rosé 2015, lehce polosuché zemské víno s vůní vyzrálého, jemně kořenitého tmavého ovoce. V chuti nazrálé tmavé ovoce, lehce džemovité, uhlazené a měkce pikantní ve středně dlouhém závěru. Víno mi připomínalo ty „růžovky” z jižní Francie, které nejsou určené jen k okamžité konzumaci.
      Prvním ze tří vín prémiové řady byl Sauvignon 2015 v pozdním sběru, polosuché víno s příjemnou kyselinou (7,2 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce (broskve), jemně minerální. Ve šťavnaté chuti byl bohatě ovocný (broskvový s náznakem limetky), a v závěru příjemně pikantní.
      Následovalo jednoznačně nejlepší víno večera – White Lady 2012, cuvée Rulandského šedého a Zweigeltrebe v klaretu. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,8 g/l) a krásnou vůní smetanového světlého ovoce. V plné chuti měkce ovocné (světlé peckoviny) s lehounkou stopou grepu. Pikantní, velmi uhlazené, mazlivé a delikátní víno.
      Velmi zdařilé, byť ještě hodně mladé víno, takovým byl závěrečný Dornfelder 2015 v pozdním sběru. V pěkné vůni převládala tmavá lesní směs, rovněž tak v „čisté” chuti. Tělo měl uhlazené, měkce pikantní. Alespoň ročním ležením v láhvi získá určitě na eleganci a malinko bohatším těle.
      Velkobílovická vína „vrcholovému týmu”, početně jen malinko oslabenému, velmi chutnala. Takové je jeho hodnocení: White Lady – 9,1 bodu (z 10 možných), Hibernal a Zweigeltrebe rosé – 8,9, Pálava, Rulandské šedé a Dornfelder – 8,8 b., Ryzlink rýnský a Sauvignon – 8,7 b., Cabernet Sauvignon rosé – 8,6 b. a Müller-Thurgau – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist