Krásná vína i humor – z Tvrdonic

8. 12. 2014

     Jako již tradičně – výborná vína, humor a sympatický vinař. Jan Balga z Tvrdonic nám téměř na den přesně po roce nabídl k ochutnání dvanáct kousků ze sklepa BMV – Balgova malého vinařství. A my jsme vstřícně přechutnávali.
      Nejprve kabinetní Müller Thurgau 2013 s nižším alkoholem (10,9 %), s ovocně-květinovou vůní a s lehkým dotekem minerálů. V chuti světlé peckoviny, tělo zakulacené, jemně pikantní. Možná by mu slušela o něco větší lehkost a svěžest.
      O poznání elegantnější a chuťově bohatší byl Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem, pěkně vyvážené. Ve vůni ovocný, jemně kořenitý „vlašák” s náznakem lískového oříšku. Stejně tak v chuti, která byla měkce pikantní ve středně dlouhém, ale možná i delším, závěru.
      Muškát moravský 2013 v pozdním sběru byl na hranici suchého a polosuchého vína. Příjemná vůně citrusů a muškátu. Rovněž chuť ovocně-muškátová, tělo šťavnaté, pikantní a příjemně svěží. Ne všichni členové „vrcholového týmu” však se mnou souhlasili.
     Asi nejlepším bílým vínem večera bylo lehounce barikové Chardonnay 2013 v pozdním sběru, opět s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7 g/l a 7,2 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemné tóny vanilky. V chuti výrazně ovocné s delikátním vanilkovým „štychem”, v delším závěru pak měkce pikantní. Jedna třetina vína, které bude (jak předpokládám) v ideální kondici tak do roka, zrála v bariku.
      Tramín červený 2013 ve výběru z hroznů byl polosuchý a příjemně harmonický. Ve vůni květinové tóny (růže) a exotické ovoce (liči). V těle plnější, ovocně-květinový s převahou grepu. V měkce pikantním závěru se objevila jemná grepová hořčinka. Poměrně vysoký bezcukerný extrakt (23 g/l) hovoří o bohatém těle tohoto jen decentně nasládlého vína.
      Neuburské 2013 v pozdním sběru bylo polosladké s nižším alkoholem (10,6 %). Ve vůni ovocně-květinové s převahou zralé hrušky. Stejně tak v uhlazené, zakulacené a lehce nasládlé chuti. Jemně pikantní, ale poněkud méně živé víno.
      Rulandské šedé 2013 ve výběru z hroznů bylo sice o něco sladší (17,8 g/l zbytkového cukru), nicméně o poznání šťavnatější, a také živější. Ve výrazné vůni jižní ovoce a lehké tóny lískového oříšku. Chuť bohatě ovocná, nasládlá a plná, opět s lehkými oříškovými tóny. Mazlivé víno!
      Mimořádně zajímavé bylo André rosé 2013, polosuché kabinetní víno s vůní jahod, lesní směsi a smetanového jogurtu. Chuť bohatě ovocná (opět převaha jahod), šťavnatá a lehounce zakulacená s výrazně pikantním závěrem. Velmi osvěžující víno!
      Prvním ze tří červených vín byl Modrý Portugal 2012 v pozdním sběru. Výrazně suché víno s vůní kořenitých tmavých peckovin. V lehčí chuti vyzrálé třešně a višně, jemné třísloviny a stopa dřeva po zrání ve starším bariku.
      O něco sofistikovanější bylo Zweigeltrebe 2012 v pozdním sběru, možná ještě sušší víno s vůní tmavé lesní směsi (ostružiny, borůvky) v lehounkém vanilkovém závoji. V chuti však spíše tmavé peckoviny s náznakem kořenitosti. V trošku štíhlejším těle byla zřetelná vanilková stopa (zrání ve starém bariku). V závěru bylo víno lehce pikantní.
      O poznání více potěšil Neronet 2011 v pozdním sběru, který jsme ochutnali již na loňské degustaci. I toto víno bylo výrazně suché. Ve vůni džemovité lesní plody a špetka čokolády. V chuti nazrálá, a již poměrně uhlazená lesní směs. Závěr příjemně pikantní s jemnými, již sladkými tříslovinami. Víno s pěkným poměrem cena/výkon!
      A na závěr sladká tečka, opět vzorek z loňské degustace – Rulandské šedé 2011 ve výběru z bobulí. Výrazně sladké víno (117 g/l zbytkového cukru) s nižším alkoholem (8,7 %), ale pořád živé a pikantní. Zde mohu jen potvrdit moje loňské hodnocení: „Bohatá ovocně-minerální vůně s lehkými botrytickými tóny. V sladší chuti přezrálé jižní ovoce, citrusy, stopa medu a především výrazná kyselinka v delším závěru. Vysoce extraktivní (36 g/l bezcukerného extraktu) vinný elixír.” Loni „vrcholovým týmem” nejlépe hodnocené víno.
      A jak letos? Zde je odpověď:
Rulandské šedé 2011, výběr z bobulí – 9 bodů (z 10 možných), Rulandské šedé 2013 – 8,9 b., Chardonnay 2013 a Neronet 2011 – 8,8 b., Tramín červený 2013 a André rosé 2013 – 8,7 b., Ryzlink vlašský 2013, Neuburské 2013, Modrý Portugal 2012 a Zweigeltrebe 2012 – 8,6 b., Muškát moravský – 8,5 b. a Müller Thurgau – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist