Krásná vína – i pro nás!

4. 2. 2013

     Velkou premiéru měla ve Viničním altánu pro většinu konzumentů dlouho zapovězená vína z Vinařství Kolby v Pouzdřanech. Díky filozofii nového majitele vinařství a také zásluhou prodejce těchto vín Martina Prokeše z Proqinu jsme měli možnost ochutnat jedenáct vzorků z ročníků 2006 až 2010.     Protože ve sklepě v Pouzdřanech se s uváděním vín na trh příliš nespěchalo (a zřejmě i nadále spěchat nebude), ochutnali jsme většinou vína již pěkně vyzrálá s velkým potenciálem, které často doslova laskala na patře.
      Dvě vstupní vína sloužila především k zavínění a přípravě našich chuťových buněk na „vyšší kalibr”. Prvním z nich bylo jakostní Rulandské šedé 2008, suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (u obou 6,5 g/l). Ve středně bohaté vůni bylo cítit vyzrálé světlé ovoce. V chuti měkce ovocné, nepříliš plné, ale pikantní s lehkým minerálním závěrem. Ideální víno pro běžnou gastronomii.
      Následující polosuché zemské Cuvée Kolby 2010 z odrůd Veltlínské zelené (65 %) a Ryzlink vlašský (35 %) bylo zřetelně pikantnější díky vyšší kyselině (8,5 g/l). Ve vůni opět nazrálé světlé peckoviny. V chuti identické, svěží a velmi pikantní s malinko zakulaceným, středně dlouhým závěrem.
      V tuto chvíli byly již moje chuťové buňky dostatečně připraveny na Ryzlink vlašský 2008 v pozdním sběru, jednoho z mým velkých favoritů večera.  Suché víno s menším zbytkovým cukrem (4 g/l), bohatou ovocnou vůní (až do citrusů) a s lehkým minerálním závojem. V chuti opět ovocné, uhlazené s příjemnou mineralitou v delším a elegantním závěru na patře.
      Některým z hostů možná více chutnal o rok mladší Ryzlink vlašský v pozdním sběru. Sice rovněž ještě formálně suchý, ale s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l) a boubelatějším tělem. Ve vůni výrazně ovocný s jemnými máslovými tóny. V těle uhlazený, elegantní a zakulacený s měkce ovocnou, nasládlou a lehce pikantní dochutí.
      Velmi atraktivní byl také Sauvignon 2008 v pozdním sběru. Polosuchý (11,9 g/l zbytkového cukru) s vůní meruněk, broskví a jemného závanu černého rybízu. V těle ovocný, uhlazený a plný s lehkými tóny černého rybízu a černého bezu. V nasládlé dochuti jemně pikantní.
      Rulandské bílé patří k mým oblíbeným odrůdám, jen nesmí být příliš sladké. Víno z ročníku 2009 ve výběru z hroznů se sice těsně vešlo mezi polosuchá (11,9 g/l zbytkového cukru), nicméně díky abnormálnímu alkoholu (15 %) působilo mnohem sladším a těžším dojmem. Ve vůni hodně nazrálé světlé ovoce, stejně tak v chuti. Robustní, řekl bych macaté víno se zřetelně nasládlou dochutí a s lehkou stopou chlebovinky. Málo pikantní, nicméně alkohol byl v těle dobře zakomponován a příliš nevyčníval.
      Polaskalo mne také polosuché Chardonnay 2009 ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, především jemné citrusy, ale také lehká máslová stopa. Tělo výrazně ovocné (opět citrusové tóny), zakulacené a šťavnaté. V dochuti lehounce nasládlé a dostatečně pikantní.
      Přiznám se, že filozofii Ryzlinku rýnského 2009 v pozdním sběru jsem nepochopil. Polosladké víno s výrazným zbytkovým cukrem (28 g/l) mělo totiž jen 10 % alkoholu. Ve vůni světlé ovoce (citrusy) s náznakem petrolejových tónů. Ve výrazně nasládlé chuti byly opět cítit citrusy a závan petroleje jen v málo pikantním závěru. Chuťově trošku utlumené víno.
      Něco jiného byl Ryzlink rýnský 2006 ve výběru z hroznů z limitované edice. Sice rovněž polosladké, ale zároveň bohaté a elegantní víno s dostatečnou pikantností doplněnou „štychem” ušlechtilé plísně. Ve vůni krásná kombinace vyzrálého ovoce, minerálních a botrytických tónů. Rovněž tak ve výrazně uhlazeném a bohatém těle s výraznou a dlouhou dochutí, které nechyběla pikantnost.
      Závěr byl červený, cabernetový. Nejprve Cabernet Sauvignon 2008 v pozdním sběru. Nebarikové víno s vůní jemně kořenité tmavé lesní směsi a peckovin. Chuť bohatě ovocná se špetkou koření a s lehkou pecičkovou hořčinkou.
      Velmi inspirující byl Cabernet Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů. Víno kvasilo v nerezu a zrálo 16 měsíců v dubovém sudu. Ve vůni hodně nazrálé tmavé peckoviny se stopou kůže. V plnější a bohaté chuti opět výrazné ovoce, jemná stopa papriky, dřeva a kůže. Již uhlazené víno s jemně pikantní dochutí.
      Krásná tečka za velmi příjemným večerem s výbornými víny a vstřícným prezentujícím. Jedinou, nicméně pochopitelně nežádoucí vadou, byl vyšší výskyt korkových vín. Tady asi předchozí majitel nevsadil na ideální „portugalskou kartu”.
      A takto vína hodnotil početně lehce oslabený „vrcholový tým”:
Ryzlink rýnský 2006 – 9,3 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2008 – 9,2 b., Ryzlink vlašský 2009, Sauvignon 2008 a Cabernet Sauvignon 2008 – 9,1 b., Cabernet Sauvignon 2009 – 9 b., Chardonnay 2009 – 8,9 b., Rulandské bílé 8,7 b., Cuvée Kolby – 8,6 b., Ryzlink rýnský 2009 – 8,4 b. a Rulandské šedé 2008 – 8 bodů.
     Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist