Krásná vizitka „italské“ Austrálie

22. 4. 2011

„Italskou“ Austrálii jsme mohli ochutnat na degustaci vín z rodinného vinařství De Bortoli Wines z australských vinařských oblastí Riverina a Yarra Valley, a to díky dovozní společnosti Bacchus Vins & Champagnes, a.s. Její hlavní sommelier Luboš Sládeček nám představil osm vín ze tří kvalitativních řad a navíc ikonu vinařství rodiny přistěhovalců z Itálie – sladké botrytické víno.

Možná trošku překvapivě jsme zahájili bílým vínem Deen Vat 6 Verdelho 2006 z oblasti Riverina. Víno z odrůdy proslavené především v severošpanělské vinařské oblasti Rueda (tam je známá jako Verdejo) totiž zrálo 6 měsíců v bariku z francouzského dubu. Ve vůni nazrálé světlé ovoce se vzdáleným závanem vanilky. Ve vyzrálé chuti ovocné s typickými tóny sladkých citrusů. V dochuti ovocně-máslového těla bylo víno plné a pikantní se stopou sladkého grepu.

Následovalo Selection Chardonnay 2008 z oblasti Riverina, které naopak zrálo pouze v nerezu. Ve vůni jižní ovoce se stopou citrusů. V chuti plnější, kulaté a pikantní s jemnou máslovostí. Čisté víno s příjemným ovocitým závěrem.

Třetím klasickým bílým a asi nejméně zajímavým bylo Deen Vat 2 Sauvignon Blanc 2008 z oblasti Riverina. Ve vůni meruňky, zralý angrešt a špetka minerálů. Suché a velmi pikantní víno s plnějším těle, v němž jsem očekával větší ovocnost. Každopádně v duchuti byly zřetelné jemné minerální tóny. Víno by však potřebovalo větší šťavnatost.

Také červená jsme odstartovali pro mne malinko překvapivě vínem Deen Vat 1 Petit Sirah 2005 (známý americký klon Syrahu), které zrálo nejméně půl roku v barikovém sudu. Ve vůni nazrálé tmavé lesní plody v džemovitém provedení se závanem hořké čokolády. Chuť plná, hodně ovocná (tady spíše džemovité tmavé peckoviny) s lehkou čokoládovou a vanilkovou stopou a delikátním fialkovým závojem v dochuti. Moc pěkné a krásně pitelné víno, které je nyní na vrcholu a chvíli na něm ještě vydrží.

Následoval čistý Shiraz 2008 z řady Selection (oblast Riverina). Ve vůni tmavé ovoce (sušené), jemné koření a živočišná stopa (kůže). V těle výrazně ovocné, uhlazené až jemné s krásnou pikantností v dochuti, v níž jsme mohli narazit i na špetku čokolády. Hezky pitelné víno za dobrou cenu, které zrálo pouze v nerezu.

Následovalo víno, jehož výroba byla malinko složitější (macerace, nakvášení a opět macerace a teprve poté lisování). Estate Grown Pinot Noir 2004 z Yarra Valley se představilo již zřetelně nahnědlou barvou a mnohovrstevnou vůní (džemovité tmavé ovoce, tóny toustu, vanilky a kůže). V jemné ovocné chuti, svým způsobem elegantní, bylo nejen džemovité ovoce, ale také zřetelné stopy dubu, jemného koření a živočišných tónů (vlhká kůže). Víno zrálo 14 měsíců v barikovém sudu. Přiznám se, že to není můj styl. Mám pocit, že víno se již přehouplo přes vrchol.

Rozhodně nejlepším červeným vínem bylo Estate Grown Shiraz Viognier 2004 z Yarra Valley. Krásná vůně lesní směsi, kávy, čokolády a sladkého tabáku. Tělo nazrálé, měkce ovocné se zřetelnou stopou čokolády a delikátního koření. Elegantní víno, které je právě na vrcholu. Málo známá kombinace klasické australské modré odrůdy a bílých hroznů proslulých především ve Francii na Rhôně.

Sladká tečka byla naprostá ambrosie, jedno z nejlepších sladkých botrytických vín, která jsme ve Viničním altánu ochutnávali. Noble One Botrytis Semillon 2003. Barva bohatě zlatá s oranžovými tóny, ve vůni med, sušené meruňky, ořechy a stopa ušlechtilé plísně. V sladké, ale krásně pikantní chuti převládala sušená pomerančová kůra v medovém a jemně karamelovém kabátku. Naprostá delikatesa, kterou musí ocenit i zapřísáhlí milovníci suchým vín. Vlajková loď vinařství, ve světě opravdu proslavená, musela zákonitě okouzlit i členy „vrcholového týmu“. Tady je jeho hodnocení:

Noble One Botrytis Semillon – 9,6 bodu (z 10 možných), Estate Grown Shiraz Viognier – 9,3 b., Selection Petit Sirah – 9 b., Estate Grown Pinot Noir – 8,8 b., Deen Vat 6 Verdelho – 8,7 b., Selection Shiraz – 8,5 b., Selection Chardonnay – 8,4 b. a Den Vat Sauvignon – 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist