Krásné klášterní (bez tajemství) z Rajhradu

9. 3. 2011

Není na Moravě mnoho vinařství, která nemají vlastní vinice a přesto vyrábějí špičková vína. Ve viničním altánu jsme se s jedním takovým seznámili. Klášterní vinařství v Rajhradu mělo u nás premiéru, a byl to excelentní vstup, pokud pominu poněkud komplikovanou cestu s vínem od brány Gröbovky až do Viničního altánu. Ostatně za to musím Jiřímu Ruibarovi z rajhradského vinařství pořádně poděkovat. Což samozřejmě platí i pro vína, kterých jsme ochutnali dvanáct.

Jedním z nich bylo vstupní Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru. Ideální vstup s měkce ovocným a jen lehounce kořenitým vínem s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin. Příjemné suché víno, zakulacené a delikátně pikantní. Nebýt prvním v pořadí, muselo bodovat ještě více.

Určitě lépe než následující Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru. Toto výrazně suché víno (pouze 1,9 g/l zbytkového cukru) z Dolních Kounic s ovocně-minerální vůní i chutí a s dotykem květin sice osvěžilo, ale chyběl mu bohatší „vlašákový charakter“ i hutnější tělo.

To mělo Chardonnay 2008 v pozdním sběru. Bohaté víno ve vůni i chuti, suché, ale s malinko vyšším zbytkovým cukrem. Ve vůni jižní ovoce, především broskve, stopa banánu a chlebovinky. Plné a pikantní víno z Nových Bránic s jemnou minerální vestičkou. Jiné, nicméně pěkně pitelné chardonnay.

Veltlínské červené rané mizí pomalu z vinic, sklepů i obchodů. A bývá vzácné i ve Viničním altánu, navíc většinou jaksi „do počtu“. Proto mne velmi potěšilo to z Rajhradu z ročníku 2009 ve výběru z hroznů. Víno na hranici suchého a polosuchého vonělo po zralém hroznu a polních květinách. V chuti nazrálé ovoce, květiny a jemná mineralita. Příjemné víno na delší pití bez ostřejší kyselinky.

Rulandské šedé 2009 ve výběru z hroznů, formálně ještě suché víno (7,2 g/l zbytkového cukru, 5,7 g/l kyselin), patřilo mezi absolutní špičku mezi bílými víny. Ve vůni jižní ovoce, jemný med, lehounká chlebovinka. V chuti měkce ovocné, delikátně nasládlé, zakulacené, ale pikantní. Moc hezké!

Velmi zajímavé a až nečekaně pěkné bylo známkové víno Sv. Scholastika 2009 v pozdním sběru (Müller Thurgau se špetičkou Muškátu moravského a Ryzlinku vlašského – přimíchané keře do výsadby). Polosladké, ale příjemné pikantní víno díky 6,1 g/l kyselin. Výrazně aromatické (nazrálé ovoce, hrozen, citrusy), v chuti dokonce stopa lesních plodů, ale také medových tónů. Víno hladí na patře a přitom nepůsobí příliš sladce.

Doslova „bombou“ byl Müller Thurgau 2009 v pozdním sběru, sur lie. Opět polosladké víno s pěkně nazrálou ovocnou vůní. V chuti plné, lehce nasládlé (náznak karamelu), zakulacené v ovocné dochuti, v níž jsou poznat jemné tóny kvasnic. Ostatně víno bylo na nich krášleno!

Zajímavé bylo také růžové známkové víno Maurus z loňské sklizně. Polosuché víno (10 g/l zbytkového cukru) s parametry kabinetu a s nižším alkoholem (10,9 %) mělo velmi atraktivní vůni (přezrálá hruška máslovka). V chuti spíše lesní směs (hlavně jahody) – a velmi pikantní. To bude příjemné osvěžení v létě!

Prvním červeným bylo Svatovavřinecké 2009 v pozdním sběru s vůní višňového kompotu. V chuti suché, ovocné (třešně, višně) a zřetelně pikantní víno ze Šibeniční hory.

Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru vonělo po kořenitých tmavých peckovinách (také švestkový kompot) a špetce vanilky. V chuti ovocité (třešně, višně), plnější a zakulacené víno s jemnou stopou čokolády. Lehký náznak dubových tónů po zrání v použitých barikových sudech.

Velmi milá a příjemně pitelná byla Frankovka 2009 v pozdním sběru. Ve vůni štědře ovocná (višně, třešně), v chuti rovněž tak, příjemně pikantní, „čisté“ víno, které se bude ještě dále rozvíjet do krásy.

A na závěr to nejlepší – Rulandské modré 2009 ve výběru z hroznů. Excelentní moravský modrý pinot s krásnou vůní nazrálé a pikantní tmavé lesní směsi. Víno s bohatým tělem ostružin, malin, borůvek i brusinek v jednom. To vše lehce džemovité s malinkým minerálním ocáskem v dochuti. I toto víno poroste do krásy! Už se těším, a s ním i „vrcholový tým“. Tady je jeho hodnocení:

Rulandské modré – 9,1 bodu (z 10 možných), Frankovka 2009 – 9 b., Müller Rhurgau sur lie – 8,9 b., Rulandské šedé 2009 – 8,8 b., Zweigeltrebe – 8,7 b., Chardonnay 2009 – 8,6 b., Sv. Scholastika, Maurus rosé a Svatovavřinecké – 8,5 b., Veltlínské zelené 2009 a Veltlínské červené rané – 8,4 b. a Ryzlink vlašský – 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý a Daniela Chlupatá

TOPlist