Krásně uvolněný vinný večer

7. 12. 2015

     A bylo veselo, a krásné víno chutnalo! Tak bych stručně charakterizovat atmosféru prezentace vín Vinařství Drmola v podání Jaroslava Drmoly a jeho spolupracovníka, technologa a sommeliera Lukáše Polišenského.       Jaroslav Drmola přivezl ze sklepa v Bavorech na Mikulovsku dvanáct vín, polovinu z ročníku 2013, ale ochutnali jsme i jedno mladé z letošní sklizně, něco málo z té přechozí, a také tři téměř již archivní kousky ze sklizně 2011 a 2012. Šest bílých a stejný počet červených.
      Vstupním vínem byl kupodivu dva roky starý Müller Thurgau v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého s krásnou ovocně-muškátovou vůní. V chuti ovocný, velmi šťavnatý, zakulacený a měkce pikantní. Příjemné překvapení hned na začátku!
      Následovalo pro mne nejlepší bílé víno večera – Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru. Lehce polosuché a velmi bohaté víno s laskající ovocně-minerální vůní. V chuti ovocné, šťavnaté a pikantní s dlouhým závěrem, v níž byla cítit delikátní minerální stopa.
      Následoval mladý Muškát moravský 2015, suché zemské víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,5 g/l). Pěkná ovocně-muškátová vůně. V chuti lehce nasládlé, ovocné se zřetelnou muškátovou stopou. Příjemný, měkce pikantní závěr.
      Sauvignon 2013 v pozdním sběru byl z BIO produkce. Suchý s výraznou kyselinou (8 g/l). Malinko netradiční vůně (světlé ovoce, především broskev, med, luční květy). V ovocné chuti již byl zřetelný dotyk černého bezu. Šťavnaté tělo s velmi pikantním závěrem. Hrozny pocházely ze známé viniční trati Anenský vrch v Bavorech.
      Velmi rozdílné byly názory na Rulandské bílé 2014 ve výběru z hroznů. Formálně ještě suché víno (zcela vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina – 9 g/l) mělo poněkud zvláštní vůni, s níž se mnozí nemohli vyrovnat. Kromě ovoce, květin a náznaku medu byly cítit neobvyklé minerálně-lékárenské tóny, zřejmě důsledek použití některých hroznů napadených botrytickou plísní. V chuti byly o něco více potlačené, nicméně i tak přítomné. Šťavnaté a velmi pikantní víno s dlouhým závěrem, který zřetelně poznamenal drsnější botrytický „štych” a minerální tóny. Pro někoho to bylo neprůchodné…
      Tramín červený 2014 v pozdním sběru nás vrátil do všeobecné spokojenosti. Ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,2 g/l) a s příjemnou ovocně-květinovou vůní (muškátové tóny). V chuti ovoce (citrusy), květiny, stopa muškátu a jemné ušlechtilé plísně. Poměrně šťavnaté a pikantní víno.
      Následovala červená „šestka”. Prvním vínem bylo Svatovavřinecké 2012 v pozdním sběru. Zřetelně suché víno s vůní višní a švestek v sušené formě. V chuti opět sušené peckoviny. Uhlazená a delší dochuť.
      Dornfelder 2013 v pozdním sběru mi ze všech červených chutnal nejméně, ale rozhodně si našel své fanoušky. Ve vůni kombinace vyzrálých tmavých peckovin a lesní směsi v lehce džemovitém provedení. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené, bohatě ovocné a jemně pikantní. Čekal jsem trošku bohatší tělo.
      V tomto směru mne potěšila Frankovka 2012 v pozdním sběru. Suché víno s vůní tmavých peckovin. Také v chuti višně a švestky s jemně pikantním ocáskem. Příjemné víno i na delší pití.
      Pěkně mu sekundovalo Zweigeltrebe 2013 v pozdním sběru. Nejsušší víno večera s vůní sušených tmavých peckovin. V chuti vyzrálé višně a třešně, jemně zakulacené a elegantní. Rovněž víno na delší pití.
      Posledním klasickým červeným, a pro mne vůbec nejlepším vínem večera bylo Rulandské modré 2013 ve výběru z hroznů. Ve vůni tmavé ovoce se stopou sušených plodů. Rovněž tak v uhlazené, lehce pikantní a již nyní elegantní chuti. Víno má svůj vysoký vrchol ještě před sebou!
      Na závěr, jak jinak, sladká tečka. V tomto případě Frankovka 2011, ledové víno. Opravdu vysoký zbytkový cukr (264 g/l), bohatá kyselina (11 g/l) a výrazně nízký alkohol (8 %). Krásné víno s vůní jahodového džemu. V hodně sladké chuti jsem cítil opět jahodový džem, ale také medové tóny. Chuťově bohaté víno s pikantním ocáskem. Prostě elixír!
      Po oslazení jsme ještě delší dobu přechutnávali podstatně sušší vína, a těšili se z krásně uvolněného vinného večera s výborným vinařem a jeho víny.
      „Vrcholový tým” nebyl sice kompletní, ale v bodování rozhodně štědrý:
Rulandské modré 2013 a Frankovka 2011, ledové víno – 9 bodů (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2013 – 8,9 b., Frankovka 2012 a Tramín červený 2014 – 8,8 b., Svatovavřinecké 2012 a Müller Thurgau 2013 – 8,7 b., Zweigeltrebe 2013 a Muškát moravský 2015 – 8,6 b., Sauvignon 2013 – 8,5 b. a Rulandské bílé 2014 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist