Krásné variace s africkým vrcholem

7. 5. 2012

     Zahájili jsme německými bílými vín. Nejprve to byl Riesling 2010 trocken z vinařství Weingut Ottes (RheingauOpravdu atraktivní sestavu evropských a jihoafrických vín nám ve Viničním altánu představil Michal Klement z dovozní společnosti Similan DST, s.r.o. Dvě vína z předních německých vinařství (oblast Rheingau a Nahe), tři španělská z Katalánska a čtyři z oblasti kolem jihoafrického Kapského města). Základní víno výborného vinařství s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyseliny (7,2 g/l – 8,2 g/l), navíc pěkná vůně nazrálého světlého ovoce. V chuti nekomplikované, výrazně ovocné s pikantní víno s velmi svěží dochutí.
    Druhé německé víno bylo z Nahe, vyhlášené vinařské oblasti kolem stejnojmenné řeky. Víno Diel de Diel 2010 pocházelo ze slavného vinařství Schlossgut Diel. Cuvée odrůd Grauburgunder, Weissburgunder a Riesling (40 %), vydařené „základní” víno rodinného vinařství. Krásně vyvážené, bohatě ovocné ve vůni (meruňky, broskve, zralé jablko) i chuti. V těle uhlazené, šťavnaté a v dochuti pikantní.
Z Německa rychle na sever Španělska! Prvním ze tří červených vín bylo Monte Valonga Tempranillo 2008 z vinařství Valonga (oblast Valle del Cinca I.G.P.). Ve vůni kombinace nazrálých tmavých peckovin a lesní směsi, stopa kůže a čokolády. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, opět kůže a ještě zřetelné třísloviny.
     Výrazně lepší bylo Monte Valonga 2008 Syrah. Pěkná vůně vyzrálé tmavé lesní směsi (ostružiny) s doprovázejícími jemnými živočišnými tóny. V chuti opět vyzrálá tmavá lesní směs, kůže a čokoláda. V chuti mnohem jemnější s příjemnou pikantností v závěru. Víno zrálo 8 měsíců v bariku z amerického a francouzského dubu. U Tempranilla to byly pouhé 4 měsíce.
     Hodně jsem očekával od vždy výborného a mně velmi dobře známého vína Valonga Campo Gabás 2005. Byl jsem poněkud zklamán. Naše láhev měla zřejmé problémy s korkem (tedy spíše s jeho netěsností). Víno působilo lehce naoxidovaně a připomínalo produkt na cestě dolů z vrcholu. Cuvée Tempranilla (60 %), Merlotu (35 %) a Graciana (5 %) mělo problematickou vůni, která se jen pomalu zbavovalo nepříjemných tónů oxidázy a starého sklepa. V chuti bylo zřetelně lepší (tmavé peckoviny, kůže, čokoláda). Zřetelná byla přezrálost i tendence rychle stárnout.
     Opravdu vysokou kvalitu předvedlo jihoafrické rodinné vinařství Raka. Již první ze čtyř červených nabídlo mimořádný zážitek. Raka Biography Syrah 2008 byl ukázkou skvělého syrahu jižního typu. Stylová vůně (tmavá lesní směs, především ostružiny, a živočišný štych), v bohaté a příjemně vyzrálé chuti byla zřetelná kombinace lesní směsi a živočišných tónů (především kůže). V závěru na patře jsme mohli zaznamenat jemné třísloviny a milý pikantní ocásek. Pro mne nejlepší víno večera.
     Nicméně i zbývající tři jihoafrická vína s ním o pomyslný titul krále večera vydatně soupeřila. Cuvée Raka Barrel Select 2007 (Cabernet Sauvignon, Malbec, Cabernet Franc a Petit Verdot) bylo vínem výrazného cabernetového stylu ve vůni i chuti (tmavé peckoviny, výrazný černý rybíz, černý bez a paprika). Tělo bohatě ovocné a již uhlazené se sládnoucími tříslovinami.
O něco mocnější a zřetelně jemnější bylo víno Raka Barrel Select Merlot 2009. Vůně decentnější (tmavé ovoce, kůže). Chuť opravdu výrazně ovocná s jemně pikantními tmavými peckovinami v závěru.
     Nicméně asi největší konkurencí pro Syrah bylo poslední víno večera – Raka Figurehead 2007, velké cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot %), Cabernet Franc, Pinotage, Malbec a Petit Verdot. Ve vůni i chuti vyzrálá tmavá lesní směs, jemné a uhlazené tělo, pikantní cabernetové tóny v dochuti. Výborné víno, které bude v nejbližších letech ještě krásnější. Již nyní však bohatě uspokojilo naše náročné chuťové pohárky. „Vrcholový tým”, byť poněkud decimovaný, to dostatečně ocenil:
     Raka Biography Syrah – 9,3 bodu (z 10 možných), Raka Figurehead – 9,2 b., Raka Quinary a Raka Barrel Select Merlot – 9,1 b., Diel de Diel 2010 – 9 b., Valonga Syrah – 8,9 b., Rheingau Riesling 2010 – 8,7 b., Valonga Tempranillo 2008 a Valonga Campo Gabás 2005 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist