Krásný finiš francouzského jihu
13. 5. 2011
Otec a syn Pletichové (oba Janové) z dovozní společnosti Víno CLV, s.r.o. nám po delší době ve Viničním altánu opět připomněli, jak pěkná vína vznikají na jihu Francie, konkrétně v apelaci Costiéres de Nimes, Côtes-du-Rhône a Cotes du Ventoux. Hlavně z první apelace, která nabízela celou polovinu ochutnávaných vín, a to tu výrazně lepší.
Zahájili jsme čtyřkou bílých vín, z nichž to první pocházelo z oblasti „zemských vín“, konkrétně z Vin de Pays de Gard. Le Campuget blanc 2010, cuvée odrůd Grenache Blanc (60 %) a Viognier příliš neoslnilo. Vůně sice výrazná (jižní ovoce, přezrálá hruška), ale chuť již mnohem méně zajímavá. Přezrálé světlé ovoce, zakulacené tělo působilo poněkud plnějším dojmem, nicméně vínu chyběla živost, pikantnost a šťavnaté tóny. Navíc se mi zpočátku zdálo, že alkohol (13 %) vyčuhoval více, než je zdrávo.
Ještě méně pikantní a navíc se zastřenou vůní byl Viognier Celebration 2009 z vinařství Domaine de La Tuilerie (oblast Vin de Pays D’Oc). Ovocně-minerální, zakulacené, ale chuťové nevýrazné a málo živé víno.
O něco příjemněji působilo víno z Chateau de la Tuilerie v apelaci Costiéres de Nimes AOC – Sarments blanc 2009. Vůně ovocně-minerální, v těle plnější, řekl bych až „mazlavé“, uhlazené, ale v ovocné dochuti přece jen méně pikantní.
Rozhodně nejlepším bílým vínem bylo následující cuvée odrůd Viognier a Genache blanc – Invitation blanc 2010 z Chateau de la Campuget v apelaci Costiéres de Nimes. Ve vůni nazrálé broskve a hrušky, v chuti plné pikantního ovoce a s delším závěrem. Jemná vanilková stopa naznačila, že víno zrálo v barikovém sudu. V tomto případě však jen 15 procent.
Růžové Côtes du Ventoux 2009 AOC z Domaine de Boissan mne zaujalo jen nezaslouženě vyšší cenou. Jinak to byla málo pikantní kombinace ovocných, živočišných a minerálních tónů, která moc nepotěší milovníky šťavnatých „růžovek“. Pil jsem lepší růžové z jihu Francie za pouhé 2 eura.
Jak velký rozdíl u červených vín! Prvním bylo Celebration Merlot 2009 z Chateau de La Tuilerie (Vin de Pays d’Oc). Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny. V chuti nekomplikované, bohatě ovocné a uhlazené s lehkou čokoládovou stopou v džemovitém závěru. I toto pěkně pitelné víno si však zasloužilo o něco skromnější cenu.
A částečně to platí i Cuvée des Princes D’Orange 2009 z Domaine de Boissan (oblast Côtes-du-Rhône AOC). Víno zrálo 6-8 měsíců v bariku a kvalitativně bylo o stupínek výše oproti předchozímu. Ve vůni jemné višně v čokoládě. V chuti uhlazené a příjemně ovocné (pikantní tmavé peckoviny), stopa čokolády, černého rybízu a pomalu sládnoucích tříslovin v závěru.
Malý kousek za něj bych zařadil Cuvée odrůd Syrah (90 %) a Viognier Invitation Rouge 2007 z Chateau de Campuget (apelace Costiéres de Nimes). Ve vůni tmavé ovoce se stopou koření a bylin, v chuti vyzrálé tmavé ovoce se špetkou hořké čokolády a jemné kůže. Pěkný start do následující série výborných vín!
A tu zahájilo klasické cuvée francouzského jihu – GMS. Tedy Grenache, Syrah a Mourvédre. Tradition de Campuget 2007 z Chateau de Campuget (apelace Costiéres de Nimes). Ve vůni výrazné živočišné tóny, pod nimiž se skrývalo vyzrálé tmavé ovoce. Plné, bohatě ovocné víno se zřetelnými živočišnými a čokoládovými tóny. Již hezky nazrálé, které jen klouzalo po patře a lákalo k dalšímu doušku. Jeden z mých velkých favoritů večera.
Cabane D’Uzes 2006 z Domaine Cabane (oblast Vin de Pays du Duch) nabídlo ve vůni višně v čokoládě. V chuti jemně pikantní tmavé ovoce, stopa bylin a koření. Přes své stáří bylo víno stále ještě svěží.
Další pěknou ukázkou francouzského jihu bylo víno Domaine de la Carbinade 2008 (apelace Costiéres de Nimes). Bohatá a mnohovrstevná vůně (tmavé ovoce, kůže, tabák a čokoláda – vše v jemném provedení), v identické chuti bylo víno příjemně uhlazené a jemně pikantní. Dámám se určitě líbilo, ale mně také!
A to nejhezčí na závěr: La Sommeliére 2007 z Chateau de Campuget, rovněž apelace Costiéres de Nimes. Krásný stoprocentní Syrah s vůní vyzrálého ovoce a se špetkou živočišných tónů a čokolády. Plné, vyzrálého víno, bohatě ovocné a stylově ochucené tóny kůže a čokolády. Víno zrálo 12 měsíců v bariku – a byla to ušlechtilá práce!
A takto vína hodnotil stále ještě poněkud oslabený „vrcholový tým“:
Sommeliére 2007 – 9,3 bodu (z 10 možných), Domaine de la Carbinade 2008 – 9 b., Tradition de Campuget – 8,9 b., Cabaze D’Uzes – 8,7 b., Invitation blanc 2010 a Princes D’Orange – 8,6 b., Invitation Rouge 2007 – 8,5 b., Selebration Merlot 2009 – 8,3 b., Sarments blanc 2009 – 8,1 b., Campuget blanc 2010 a Côtes du Ventoux 2009 – 7,8 b. a Celebration Viognier 2009 – 7,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý